Według badań okres triasu zakończył się „utraconym” masowym wymieraniem i burzą deszczową trwającą milion lat

Dawno temu, przed świtem ery dinozaurów, na superkontynent Pangaea spadł ulewny deszcz – i padał przez ponad milion lat.

Ten epickie, okres deszczu – znany obecnie jako Carnian Pluvial Event (CPE) [Wydarzenie Pluwialne w Krainie] – miało miejsce około 233 miliony lat temu i było gwałtowną zmianą w stosunku do typowych suchych warunków późnego triasu. Ale burzowe niebo nie było jedyną zmianą, przed jaką stała Ziemia. Według badań opublikowanych 16 września w czasopiśmie Science Advances, nowe dowody skamieniałości sugerują, że CPE było w rzeczywistości też okresem wielkiego wymierania – napędzana przez erupcje wulkanów i zmiany klimatu – które doprowadziło do śmierci jednej trzeciej wszystkich gatunków morskich oraz znacznej liczby roślin i zwierząt lądowych.

To „utracone” wymarcie nie do końca osiągnęło liczbę śmiertelnych ofiar pięciu głównych masowych wymierań, które są zwykle omawiane przez społeczność naukową (na przykład wymieranie permsko-triasowe, które miało miejsce zaledwie 20 milionów lat wcześniej, mogło zniszczyć 90% żywych gatunków). Jednak autorzy badania argumentują, że CPE jest ważne nie tylko dla tego, co zostało utracone, ale także dla tego, co zostało zdobyte. Daleki od zwykłego okresu śmierci, Karnik był okresem „przemiany”, napisali naukowcy, skutecznie torując drogę do panowania dinozaurów i ewolucji wielu grup zwierząt lądowych, które nadal wędrują po Ziemi .

„Kluczową cechą Karnika jest to, że po wyginięciu bardzo szybko nastąpiło duże promieniowanie [nowego gatunku]” – powiedział reporterowi Scottowi Norrisowi z Eos.org, główny autor badań, Jacopo Dal Corso, profesor geologii na Chińskim Uniwersytecie Nauk o Ziemi w Wuhan. „Wiele grup, które odgrywają kluczową rolę w dzisiejszych ekosystemach, pojawiło się lub zróżnicowało po raz pierwszy w Carnian Pluvial Event [epoka w triasie, która trwała od 237 do 227 milionów lat temu]”.

Podsumowanie głównych wydarzeń wymierania gatunków w czasie, z uwzględnieniem nowego wydarzenia pluwialnego, który miał miejsce 233 miliony lat temu. (Zdjęcie: D.Bonadonna / MUSE, Trento)

Te grupy obejmują współczesne rafy koralowe i plankton w oceanach, powiedział Dal Corso, a także pojawienie się lądowej fauny, takiej jak żaby, jaszczurki, krokodyle, żółwie i różnorodne nowe dinozaury (które będą się rozwijać na Ziemi następne 150 milionów lat). Drzewa iglaste również pojawiły się po raz pierwszy w Karniku, dalej występują w wielu współczesnych ekosystemach.

A więc, co w ogóle przyniósł świat deszcz? Trudno powiedzieć na pewno, ale autorzy badania uważają, że odpowiedzi mogą leżeć na obejmującym cały kontynent polu lawy, znanym jako prowincja Wrangellia, które biegnie przez tysiące mil wzdłuż zachodniego wybrzeża współczesnej Kanady. Ta olbrzymia prowincja magmowa została stworzone w wyniku gwałtownego wulkanizmu podczas Karniku i pokrywa się (przynajmniej częściowo) z CPE.

Wcześniejsze badania szacują, że te potężne erupcje uwolniły do atmosfery co najmniej 5000 gigaton węgla (to jest setki razy więcej niż obecna roczna globalna emisja), prawdopodobnie zapoczątkowując ekstremalne zmiany klimatyczne, które po tym nastąpiły. Świat stał się znacznie bardziej wilgotny, ulewne deszcze stały się normą, oceany zakwasiły, a całe gatunki ginęły masowo, torując drogę nowym, dziwnym roślinom i zwierzętom.

W każdym razie taką historię przewidują naukowcy w swoim nowym badaniu. Jednak przyznają, że potrzeba znacznie więcej pracy, aby zrozumieć pełny zakres CPE i jego możliwych wyzwalaczy. Zespół napisał, że poza Wrangellia Terrane mogły mieć miejsce inne zdarzenia wulkaniczne, ale ich określenie będzie wyzwaniem, ponieważ ogromne ilości bazaltów wulkanicznych z okresu triasu już przeniknęły do ​​Ziemi. Nasza nieustannie zmieniająca się planeta pożera swoją własną historię, pozostawiając kamienie i kości jako jedyne wskazówki.

Możesz przeczytać więcej o CPE i jego wpływie na Eos.org.

 

Źródło: Brandon Specktor

Extinction and dawn of the modern world in the Carnian (Late Triassic)

A Little-Known Mass Extinction and the “Dawn of the Modern World”

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x