Obowiązek noszenia białej bielizny

Prawie wszystkie szkoły w Japonii wymagają od swoich uczniów noszenia mundurków, a często mają nawet zasady określające, jakie torby i opaski do włosów są akceptowane. Ale chyba najdziwniejszy punkt ubioru w Japonii można znaleźć w szkołach, które mają oficjalne wymagania, aby uczniowie nosili zwykłą białą bieliznę .

Chociaż nie każda szkoła ma taki wymóg, jest to dość powszechne jak wskazuje Stowarzyszenia Adwokatów Saga Prefectural – 22 publiczne gimnazja w Saga City wykazały, że większość z nich – 13 – ma takie zasady dla swoich uczniów. Pozornym uzasadnieniem jest to, że bielizna dziecięca powinna być prosta i czysta, aby nie rozpraszać uwagi ani nie przyczyniać się do seksualizowania. Biała bielizna, zwłaszcza białe staniki, jest kolorem najmniej widocznym pod mundurkami uczniów.

Cele same w sobie są zrozumiałe i choć trochę dziwne jest sformułowanie zasady „tylko biała bielizna”. W praktyce, o ile nie biała bielizna nie jest widoczna nikt nie będzie wiedział, że nie jest biały, a uczniowie nie będą mieli z tego powodu kłopotów, prawda? Niekoniecznie. Badanie izby adwokackiej wykazało, że co najmniej jedna szkoła – jeśli nie więcej – okresowo sprawdza, jaki kolor staników noszą uczennice.

Uczniowie (którzy mieliby być w wieku od 12 do 15 lat ) nie muszą zdejmować bluzek do kontroli, ale zamiast tego nauczyciel przeciąga jeden z ramiączek stanika dziewczynki przez kołnierz bluzki, aby sprawdzić jej kolor. Kontrolę przeprowadza przynajmniej nauczycielka, ale izba prawnicza nadal uważa tę praktykę za naganną, mówiąc:

„Nakazywanie komuś pokazania bielizny jest naruszeniem praw człowieka. Jest to niedopuszczalne do zmusza się do tego dziecko.”

Oświadczenie było częścią raportu złożonego przez radę prawniczą do Rady ds. Edukacji Prefektury Saga i lokalnych organizacji PTA wzywających do reformy przepisów szkolnych. Inne wątpliwe przepisy omówione w raporcie obejmują zakaz noszenia określonych fryzur, zakaz noszenia szalików w mundurkach oraz różne zasady dotyczące ubioru / fryzury w zależności od płci ucznia. Omówiono również potencjalne problemy z ochrony prywatności uczniów, niektóre szkoły wymagające widocznych plakietek na ich mundurkach, ujawniających w ten sposób ich nazwiska przechodniom w drodze do / z szkoły.

Izba adwokacka wzywa szkoły do ​​ponownego rozważenia, czy ich zasady rzeczywiście mają pozytywny wpływ na jakość edukacji uczniów, szczególnie w czasach nowożytnych, oraz do wzięcia pod uwagę opinii uczniów przy dokonywaniu zmian.

Źródło: Yomiuri Shimbun via Livedoor News via Jin, Saga Shimbun Live via Hachima Kiko | Zdjęcie: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x