Najbrzydsze nietoperze świata śpiewają przez „maski na twarz” wykonane ze skóry by zabiegać o samice

Gdybyś miał twarz tak pomarszczoną jak pomarszczony pysk nietoperza, ty również chowałbyś się za maską, aby uwieść partnerkę.

Kiedy nadciąga czas lęgowy samców nietoperzy (Starzec pomarszczony / Centurio senex), zbierają się one w grupy i zakrywają dolną połowę ich niezwykle pomarszczone twarze płatami skóry pokrytymi białym futrem, które przypominają maski. Następnie ćwierkają ultradźwiękowe piosenki przez maski, machając skrzydłami.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że trzepot skóry pod podbródkami tych nieuchwytnych nietoperzy ma coś wspólnego z zalotami, a naukowcy niedawno po raz pierwszy zaobserwowali i udokumentowali ten zdumiewający widok. Dziesiątki samców zamaskowanych nietoperzy (tylko samce mają maski), ale nie dystansują się społecznie. Zamiast tego, ci „zamaskowani uwodziciele” usadowili się razem i śpiewali podczas grupowych zalotów, w przeciwieństwie do innych nietoperzy, napisali naukowcy w nowym badaniu.

Chociaż naukowcy nie wiedzą na pewno, dlaczego samce maskują się przed kryciem, jest mało prawdopodobne, że używają masek tak, jak to zwykle robią ludzie: aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Badanie wykazało, że podniesiona maska ​​na twarz może wysyłać do samic wizualny sygnał, że samiec jest gotowy do kopulacji, a może też zatrzymuje wydzieliny węchowe, które są uwalniane podczas opuszczania maski w momencie kopulacji.

Starzec pomarszczony żyje w lasach „od Meksyku przez Amerykę Środkową po Wenezuelę i Trynidad i Tobago” i jedzą owoce i nasiona – poinformowali naukowcy. W przeciwieństwie do innych nietoperzy z tej rodziny – Phyllostomidae, czy liścionosowate (New world leaf-nosed bats) – C. senex nie ma klapki nosowej w kształcie liścia, a jego dziwaczna, pomarszczona twarz jest bardziej zmarszczona niż u innych gatunków nietoperzy.

Te nietoperze są trudne do schwytania i niewiele wiadomo o ich zachowaniu i zwyczajach na wolności. Był to więc łut szczęścia, gdy dwaj przewodnicy przyrody nieoczekiwanie zauważyli kilka nietoperzy siedzących razem na drzewie – „wiszących bez zasłoniętej twarzy i raczej spokojnych” – podczas nocnego spaceru po tropikalnym lesie w San Ramon w Kostaryce  15 września 2018 r. kiedy główny autor Bernal Rodríguez-Herrera zobaczył zdjęcia rzadkich nietoperzy i ich niezwykłe zachowanie, które przewodnicy przekazali innym badaczom nietoperzy, od razu wiedział, że przewodnicy przyrody natknęli się na „niesamowite znalezisko”.

Kiedy samce przysiadły na gałęziach, podciągały maski i „śpiewały” przez klapy ze skóry pokryte białym futrem. (Zdjęcie: Marco Tschapka)

Rodríguez-Herrera, profesor w School of Biology i dyrektor Centrum Badań nad Bioróżnorodnością i Ekologii Tropikalnej na Uniwersytecie Kostaryki, szybko zebrał zespół do obserwacji i rejestrowania nietoperzy. Zrobili 13 wizyt w tym miejscu w ciągu sześciu tygodni, między 27 września a 31 października tego roku; każdej nocy nietoperze gromadziły się w tym samym miejscu między godziną 18:00 a północą czasu lokalnego, wisząc około 10 stóp (3 metry) nad ziemią. Zespół nagrał wideo za pomocą kamery wrażliwej na podczerwień i przechwycił dźwięk z ultradźwiękowych pieśni nietoperzy i wezwań echolokacyjnych.

W ciągu tej samej nocy przysiadło aż 30 samców nietoperzy. Przez większość czasu byli zamaskowani, używając “kciuków” do podnoszenia lub opuszczania masek. Naukowcy donoszą, że przez swoje maski śpiewali „pieśni narzeczeńskie” składające się z sekwencji echolokacji, trylów i gwizdów, przerywanych sekwencjami uderzeń skrzydeł.

Kiedy samcowi udało się zwabić towarzyszkę, „natychmiast opuścił maskę”, aby się z nią parzyć. Po skończeniu, około 30 sekund później, „samiec natychmiast ponownie podniósł maskę” i wznowił śpiewanie i uderzanie skrzydłami z pozostałymi samcami nietoperzy – donoszą naukowcy. Samice nietoperzy zdawały się być bardzo selektywne w doborze partnerów – 79% udanych kopulacji wykonało zaledwie 6% samców.

Samicom nietoperzy brakuje białej „maski”, którą samce noszą podczas zalotów. (Zdjęcie: Marco Tschapka)

Kiedy samce zbierają się i występują razem w konkurencyjnych pokazach zalotów, takich jak te, zachowanie to jest znane jako tokowanie. Tokowiska są częściej spotykane u ptaków – u co najmniej 148 gatunków. Badania wskazują, że tokowanie jest słabo udokumentowany u ssaków i prawie nigdy nie występuje u nietoperzy. Obserwacje badaczy rodzą nowe, intrygujące pytania – dlaczego noszą maski; jak na zdrowie samców wpływają rygory wydajności grupowej; jak samce koordynują swoje piosenki i pokazy; i jak samice nietoperzy wybierają między zamaskowanymi samcami.

Od czasu odkrycia tokowisk u starców pomarszczonych, autorzy badania napotkali nowe problemy: uzyskali większą ilość danych. W ciągu dwóch lat od obserwacji w 2018 roku nietoperze nie powróciły w to miejsce.

„Uważamy, że te nietoperze są nomadami, dużo się przemieszczają” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Marco Tschapka, pracownik naukowy Smithsonian Tropical Research Institute z University of Ulm w Niemczech. „Być może nigdy więcej nie zobaczymy tego zachowania za naszego życia”.

Wyniki zostały opublikowane 11 listopada w Internecie w czasopiśmie PLOS One.

Źródło: Mindy Weisberger

The masked seducers: Lek courtship behavior in the wrinkle-faced bat Centurio senex (Phyllostomidae)

These masked singers are bats

Zdjęcie: Marco Tschapka

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x