Gdy temperatura wzrasta kleszcze wolą ludzi jako żywicieli

Wyniki nowych badań wskazują, że wraz ze wzrostem temperatury w wyniku zmian klimatycznych kleszcze przenoszące śmiertelną chorobę bakteryjną Rocky Mountain spotted fever (RMSF) [gorączki plamistej Gór Skalistych] mogą zmienić swoje preferencje żywieniowe z psów na ludzi.

Odkrycia, które zostały zaprezentowane 16 listopada na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny, są złowieszczym znakiem tego, jak zmiana klimatu (i spodziewany wzrost średnich temperatur) może zwiększyć ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

„Nasza praca wskazuje, że kiedy robi się gorąco, powinniśmy być znacznie bardziej czujni na infekcje RMSF u ludzi” – dr Laura Backus, weterynarz i doktorantka, która kierowała badaniami na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis School of Veterinary Medycyna, powiedział w oświadczeniu. „Odkryliśmy, że gdy temperatura wzrosła z około 74 do 100 stopni Fahrenheita [23 do 38 stopni Celsjusza], kleszcze psie (brown dog tick) przenoszące tę chorobę były 2,5 razy bardziej skłonne do preferowania ludzi niż psów”.

RMSF to choroba wywoływana przez bakterię Rickettsia rickettsii, przenoszoną przez kleszcze, które zwykle żywią się psami. W Arizonie, gdzie kilka ognisk RMSF zostały zgłoszone w ostatnich latach południowo-zachodnich stanach. Choroba jest przekazywana głównie przez kleszcze psie ( Rhipicephalus sanguineus ), zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). W ciągu pierwszych pięciu dni choroby antybiotyki mogą ją wyleczyć, ale nieleczona choroba może być śmiertelna. Występowanie RMSF w USA znacznie wzrosła w ostatnich latach z 495 przypadków w 2000 roku do rekordowego poziomu 6,248 przypadków w 2017 roku, według danych CDC.

Przewidywanie wybuchów RMSF jest trudne, powiedziała Backus, ale wiedza o tym, co powoduje, że kleszcze atakują ludzi, może pomóc. „Jeśli uda nam się zidentyfikować sytuacje, czynniki środowiskowe, które prowadzą do częstszego ukąszenia ludzi, możemy wtedy miejmy nadzieję, że będziemy w stanie szybciej zidentyfikować i interweniować oraz zmniejszyć liczbę przypadków” – powiedziała Backus. Wcześniejsze prace innych badaczy sugerowały, że temperatura może być jednym z tych czynników, to znaczy, że kleszcze mogą być bardziej agresywne w stosunku do ludzi w czasie upałów, powiedziała Backus.

Aby przetestować tę hipotezę, Backus i współpracownicy zwerbowali kilku odważnych ochotników, ludzi i psów, do wyjątkowego eksperymentu. Naukowcy ustawili dwie duże drewniane skrzynie, z których jedna zawierała psa druga, człowiek, połączone przezroczystą plastikową rurką. Wypuszczali jednorazowo 20 kleszczy do środka tuby i przez 20 minut obserwowali, czy kleszcze, które węchem wybierają żywiciela, poruszają się w kierunku psa, człowieka, czy też pozostają na miejscu. Siatkowe bariery uniemożliwiły kleszczom dotarcie do zamierzonych żywicieli. Naukowcy przeprowadzili eksperyment w dwóch różnych temperaturach, około 74 F (23,3 C) lub temperaturze pokojowej i około 100 F (37,8 C). Użyli dwóch rodzajów psich kleszczy: tropikalnych, występujących w południowych Stanach Zjednoczonych i umiarkowanych, występujących w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzili 10 prób w każdej temperaturze dla każdego rodzaju kleszcza.

Biorąc pod uwagę wszystkie połączone próby, tropikalne kleszcze były bardziej skłonne do poruszania się w kierunku psów w temperaturze pokojowej, ze średnio 5,2 z 20 kleszczy poruszających się w kierunku psa i 2,9 kleszcza czołgających się w kierunku człowieka, powiedziała Backus. Jednak w wysokich temperaturach zmienili swoje preferencje w stosunku do ludzi: średnio 4,4 kleszcza poruszało się w kierunku psa, podczas gdy 7,5 kleszcza poruszało się w kierunku osoby. W wyższej temperaturze kleszcze częściej dokonywały wyboru, niż pozostawały w środku tuby.

Wyniki były mniej wyraźne dla kleszczy umiarkowanych. W wyższych temperaturach znacznie mniej kleszczy wybierało psy. Nieco więcej kleszczy z umiarkowanego klimatu również wybierało ludzi w wyższej temperaturze, ale ten wzrost nie był statystycznie znaczący, powiedziała Backus.

Naukowcy nie są pewni, co powoduje, że kleszcze zmieniają preferencje gospodarza. „W wyższych temperaturach mogą być bardziej chętni do znalezienia gospodarza, ponieważ w wyższych temperaturach częściej wysychają i umierają szybciej. I może dlatego zbliżają się do gospodarza bardziej agresywnie i szybciej – powiedział Backus. Ale to nie wyjaśnia, dlaczego kleszcze wolą ludzi bardziej niż psy w wyższych temperaturach – dodała.

Wyniki mają wpływ na to, jak zmiana klimatu może wpływać na częstość występowania RMSF. Kiedy jest gorąco, ludzie są bardziej narażeni na ukąszenie przez kleszcze, które mogą przenosić chorobę, a wraz z ociepleniem klimatu prawdopodobnie będzie więcej gorących dni, powiedziała Backus. „Z pewnością istnieje obawa oparta na tym, że zmiana klimatu przekładająca się na większą liczbę upałów doprowadzi do większej liczby epidemii chorób” – dodała.

Źródło: Ashley P. Taylor

Rocky Mountain Spotted Fever (RMSF)

Epidemiology and Statistics

When temperatures rise, dog ticks more likely to choose humans over canines

Zdjęcie: Shuterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x