To interaktywne narzędzie oblicza ryzyko COVID-19 związane z udziałem w wydarzeniu

Planujesz wziąć udział w wydarzeniu, ale nie masz pewności co do ryzyka COVID-19 i czy w ogóle powinieneś tam iść? Istnieje interaktywne narzędzie internetowe, które może pomóc.

Opracowane przez naukowców z Georgia Institute of Technology i proste w swojej konstrukcji narzędzie internetowe wykorzystuje codziennie aktualizowane dane, aby oszacować prawdopodobieństwo, że co najmniej jedna osoba na imprezie ma wirusa COVID-19.

Poruszanie się po ryzyku może być trudne, zwłaszcza gdy liczba przypadków COVID-19 zmienia się każdego dnia, a wskaźniki zakażeń mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca.

To narzędzie wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym na temat lokalnych przypadków COVID w USA, aby oszacować i wizualizować oczekiwane ryzyko dla spotkań o różnej wielkości: od przyjęcia na 10 osób, przyjęcia weselnego ze 100 gośćmi, po mecz sportowy z udziałem 100 000 widzów.

Niedawno został również rozszerzony w celu oszacowania ryzyka w kilku krajach europejskich, w tym we Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Mapy wizualizujące ryzyko na poziomie hrabstwa w przypadku co najmniej jednej osoby z pozytywnym wynikiem COVID-19 uczestniczącej w wydarzeniu w USA z 10 osobami (na górze), 100 osobami (w środku) lub 1000 osób (na dole). (Zdjęcie: Chande i in., Nature Human Behavior, 2020)

„W miarę wzrostu liczby przypadków tutaj [w Stanach Zjednoczonych] oraz ponownego otwierania szkół i przedsiębiorstw, ludzie zadają trudne pytania” – powiedział Wired w lipcu w rozmowie z Wired biolog Joshua Weitz, autor nowej pracy na temat tego narzędzia .

„Czy mogę wysłać moje dziecko do szkoły? Czy mogę bezpiecznie wejść do baru lub restauracji? Odpowiedź na te pytania jest sednem tego, co próbujemy zrobić”.

Większość innych interaktywnych map i graficznych prezentacji zebranych informacji, takich jak ta ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyświetla liczbę przypadków i zgonów związanych z COVID-19; z kolei nowe narzędzie łączy dane dotyczące udokumentowanych przypadków w każdym stanie USA z oceną ryzyka według wielkości zdarzenia. Posiadanie tych informacji może pomóc ludziom, decydentom i urzędnikom ds. Zdrowia ocenić codzienne ryzyko w ich obszarze i odpowiednio zaplanować działania.

Wyniki są wyświetlane jako mapa termiczna, na której użytkownicy mogą porównywać stany USA lub hrabstwa a nawet lokalne miasta i przełączać się między wydarzeniami o różnych rozmiarach, aby zobaczyć, jak rośnie ryzyko wraz ze wzrostem liczby uczestników.

„Zapewniając ilościowe narzędzie do przedstawienia aktualnego ryzyka pandemii, mamy nadzieję uzupełnić i wzmocnić lokalne zalecenia dotyczące zdrowia publicznego” – stwierdzili naukowcy .

Narzędzie gromadzi dane w czasie rzeczywistym ze stanowych wydziałów zdrowia publicznego, projektu śledzenia COVID, organizacji zbierających dane na temat przypadków COVID w USA oraz ogólnodostępnego zbioru danych o przypadkach koronawirusa opublikowanego przez New York Times.

„Nasze obliczenia ryzyka pokazują tylko, jakie jest prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedna osoba w danym przypadku może zarażać” – piszą naukowcy w badaniu.

„To nie to samo, co ryzyko narażenia jakiejkolwiek osoby na zakażenie COVID-19 podczas imprezy”.

Szacunki ryzyka są oparte na tym, ile osób pojawiło się na zdarzeniu i ile przypadków wykryto w tym obszarze (w ciągu ostatnich dziesięciu dni), ale nie na zachowaniu ludzi podczas spotkania.

Naukowcy dostosowali jednak liczbę przypadków w swoim modelu, aby uwzględnić niedostatek testów w USA.

„Przypadki mogą być zaniżone z powodu niedoborów testowych, bezobjawowych „cichych rozsiewaczy” i opóźnień w raportowaniu” – wyjaśnia zespół .

Z dostępnych danych wynika, że ​​ogólnokrajowa analiza pokazuje, że większość hrabstw w USA łączy wysokie ryzyko zarażenia biorąc udział wydarzeniu, w których bierze udział ponad 1000 osób, i mniejsze ryzyko, gdy wydarzenia są małe (mniej niż dziesięciu gości). Ryzyko różni się znacznie bardziej w zależności od hrabstwa w przypadku wydarzeń z udziałem od 50 do 150 osób.

„Wizualizowane mapy ryzyka mają na celu poinformowanie osób o potrzebie podjęcia działań zapobiegawczych w celu ograniczenia nowej transmisji, na przykład poprzez unikanie dużych zgromadzeń i noszenie maseczek w bliskim kontakcie z innymi osobami” – stwierdzili naukowcy w artykule.

„W rezultacie jednostki mogą wizualizować siebie w grupie i decydować, czy warto podjąć to ryzyko”.

Jeśli bierzesz udział w wydarzeniu, bez względu na jego rozmiar, na każdym spoczywa obowiązek noszenia maseczki, praktykowania dystansu społecznego i regularnego mycia rąk.

„Takie środki ostrożności są nadal potrzebne nawet w przypadku niewielkich wydarzeń, biorąc pod uwagę dużą liczbę krążących przypadków” – piszą naukowcy.

Należy jednak zaznaczyć, że model skupia się tylko na liczbie uczestników wydarzenia i ostatnich przypadkach, nie uwzględnia rodzaju miejsca.

Ale wiemy, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w powietrzu, więc planiści zdarzeń i władze zdrowotne powinny wprowadzić rozróżnienie między wydarzeniami wewnętrznymi, które mogą mieć słabą wentylację i mogą być miejscem olbrzymiej transmisji wirusa a imprezami plenerowymi z dużą przestrzenią i świeżym powietrzem, gdzie ryzyko jest na ogół mniejsze.

Model zakłada również, że osoba, u której wykryto COVID-19, ma takie samo prawdopodobieństwo udziału w wydarzeniu, jak osoba bez choroby; w rzeczywistości ci pierwsi powinni postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego i pozostać w domu, jeśli wiedzą, że mają wirusa.

Dokonywanie takich założeń jest nieodłączną częścią modelowania; po prostu musimy być ich świadomi, aby zrozumieć ich ograniczenia. Największą niepewnością w modelu nadal pozostaje faktyczna liczba zarejestrowanych i udokumentowanych przypadków COVID-19, które można uzupełnić dopiero po przeprowadzeniu większej liczby testów.

Źródło: Clare Watson

To Navigate Risk In a Pandemic, You Need a Color-Coded Chart

Real-time, interactive website for US-county-level COVID-19 event risk assessment

COVID-19 Event Risk Assessment Planning Tool

The U.S. needs a national Covid-19 testing strategy, not a state-by-state patchwork

This Interactive Tool Figures Out Your COVID-19 Risk of Attending an Event

Zdjęcie: Chande et al., Nature Human Behaviour, 2020

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x