Skany mózgu mogą ujawnić kto jest Twoim prawdziwym przyjacielem!

Nowe badanie wykazało, że bliscy przyjaciele reagują na spontaniczne bodźce, takie jak przeskakujące kanały telewizyjne, z zadziwiająco podobnymi procesami myślowymi. Naukowcy odkryli również, że mogą dokładnie przewidzieć, jak blisko jest dwoje ludzi na podstawie wyłącznie aktywności ich mózgu w odpowiedzi na serię nieznanych klipów wideo.

“Reakcje neuronowe na bodźce, takie jak filmy wideo mogą dać nam wgląd w swobodne, spontaniczne procesy myślowe ludzi w miarę ich rozwoju” – powiedziała główna autorka badań Carolyn Parkinson, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. “Nasze wyniki sugerują, że przyjaciele przetwarzają otaczający ich świat w wyjątkowo podobny sposób”.

Mówiąc najprościej: Ty i Twoi przyjaciele naprawdę myślicie podobnie.

Magnetyzm społeczny

Istnieje wiele powodów, dla których dwoje nieznajomych może zostać przyjaciółmi. Wiele z nich wynika z podobieństw. Według badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, między osobami o podobnym wieku, płci, przynależności etnicznej i innych czynnikach demograficznych zawiązuje się największa liczba przyjaźni. Ostatnie badania sugerowały nawet, że bardziej prawdopodobne jest, że wybierasz przyjaciół, którzy mają sekwencje DNA podobne do Twojej. Mając to wszystko na uwadze, czy jest możliwe, że wybrałbyś również przyjaciół, którzy mają podobny proces myślowy?

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy zrekrutowali 279 studentów z jednego roku, aby ci wzięli udział w ankiecie internetowej na temat ich więzi społecznych. Każdemu dostarczono listę wszystkich pozostałych uczestników i poproszono o wskazanie, z którymi kolegami z roku spotykali się poza zajęciami.

Wyniki ankiety umożliwiły badaczom zmapowanie całej sieci społecznościowej, wskazując, którzy koledzy z klasy byli przyjaciółmi, którzy byli przyjaciółmi przyjaciół itd.

Następnie 42 osoby z tej grupy zostały zwerbowane do udziału w eksperymencie z pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Naukowcy monitorowali aktywność mózgu uczestników, podczas gdy ci oglądali serię 14 nieznanych klipów wideo, z których każdy trwał od około 90 sekund do 5 minut. Klipy reprezentowały szerokie spektrum gatunków i emocji i zawierały sceny z meczu piłki nożnej, spojrzenie astronauty na Ziemię, program polityczny oraz film dokumentalny o leniwcach.

Kiedy naukowcy porównali aktywność mózgu badanych, odkryli, że bliscy przyjaciele wykazywali zadziwiająco podobne reakcje w obszarach mózgu związanych z emocjami, uwagą i rozumowaniem. Zespół odkrył również, że różnice między odczytami z MRI można wykorzystać do wiarygodnego przewidywania dystansu społecznego między dowolnymi dwoma uczestnikami.

“Jesteśmy gatunkiem społecznym i żyjemy w kontakcie ze wszystkimi innymi” – powiedziała w oświadczeniu Thalia Wheatley, profesor nadzwyczajny psychologii i nauk o mózgu w Dartmouth.

W tym momencie pozostaje pytanie: czy posiadanie przyjaciół zmienia sposób myślenia, czy też instynktownie wybierasz przyjaciół, aby nie musieć się zmieniać? Naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi.

 

Źródła: Brandon Specktor / Live Science

Similar neural responses predict friendship

Your brain reveals who your friends are

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x