Kosmiczny teleskop do badania atmosfer egzoplanet

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dała zielone światło teleskopowi kosmicznemu, który będzie badał atmosfery planet poza naszym Układem Słonecznym.

Misją teleskopu jest zbadanie powiązań między chemią planety a jej środowiskiem poprzez naniesienie na mapy około 1000 znanych planet poza naszym Układem Słonecznym, znanych jako egzoplanety. Informacje dostarczą naukowcom pełnego obrazu tego, z czego zbudowane są egzoplanety, jak powstały i jak będą ewoluować.

Atmospheric Remote-Sensing Infrared Exoplanet Large-Survey (Ariel) przeszedł rygorystyczny proces przeglądu w 2020 roku i ma teraz zostać wystrzelony w 2029 roku.

Dzięki finansowaniu z UK Space Agency (UKSA) brytyjskie instytucje badawcze – w tym UCL, Cardiff University i University of Oxford – odgrywają kluczową rolę w misji, zapewniając przywództwo, wnosząc wiedzę specjalistyczną, niezbędny sprzęt i oprogramowanie oraz kształtując jej cele .

Departament ds. Przestrzeni Kosmicznej, Technologii RAL Rady ds. Obiektów Naukowo-Technologicznych (STFC) oraz brytyjskie Centrum Technologii Astronomii również zaoferowały niezbędne wsparcie.

Będąc na orbicie, Ariel szybko udostępni swoje dane ogółowi społeczeństwa, zapraszając entuzjastów kosmosu i początkujących astronomów do wykorzystania danych do pomocy w wyborze celów i charakteryzowaniu gwiazd.

Spektrografy znajdujące się na pokładzie obserwatorium będą badać światło, które przesącza się przez atmosferę planety, gdy przechodzi przez powierzchnię jej gwiazdy macierzystej, ujawniając chemiczne odciski palców gazów otaczających ciało. Instrumenty spróbują również udoskonalić szacunki temperatury planety.

Ariel będzie w stanie wykryć oznaki dobrze znanych składników w atmosferach planet, takich jak para wodna, dwutlenek węgla i metan. W przypadku wybranej liczby planet przeprowadzi również dogłębne badanie ich systemów chmurowych oraz będzie badać sezonowe i dzienne zmiany atmosfery.

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem zdolnym do badania planet wokół innych gwiazd” – mówi profesor Giovanna Tinetti, główny badacz Ariel z UCL. „Ariel wykorzysta tę wyjątkową okazję i ujawni naturę i historię setek różnych światów w naszej galaktyce. Możemy teraz rozpocząć kolejny etap naszej pracy, aby ta misja stała się rzeczywistością ”.

Potwierdzono obecność około 4374 światów w 3234 systemach od czasu pierwszych odkryć egzoplanet na początku lat 90.

Ta misja skupi się na planetach, na których prawdopodobnie nie ma życia, jakie znamy – od ekstremalnie gorących po umiarkowane, od gazowych po skaliste. Przyjrzy się również planetom krążącym w pobliżu swoich gwiazd macierzystych oraz planetom o różnych masach, szczególnie tym, które są cięższe niż kilka mas Ziemi.

Źródło: Sara Rigby

Ariel moves from blueprint to reality

Wideo: Ariel Space Mission | Zdjęcie: ESA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x