Jeże: Czy one naprawdę wyginą w Wielkiej Brytanii?

Wiadomości o zagrożonej florze i faunie stały się smutne, a wielu biologów twierdzi, że obecnie przeżywamy szóste masowe wymieranie planety z powodu tempa, w jakim gatunki znikają w wyniku działalności człowieka.

Niedawno nadeszła kolej na jeża i to on jest na nagłówkach gazet. Oceniony jako podatny na wyginięcie w Wielkiej Brytanii, kolczasty pożeracz owadów został dodany do Czerwonej Listy ssaków Wielkiej Brytanii, jednego z wielu oficjalnych wykazów gatunków zagrożonych, opracowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Na szczęście dla jeża możemy jeszcze wiele zrobić, aby pomóc.

Czy jeż może wyginąć?

Mało prawdopodobne. Konserwatorzy pracujący dla IUCN określają poziom zagrożenia każdego gatunku według określonych kryteriów, a obecnie europejski jeż Erinaceus europaeus nie jest zagrożony (w niebezpieczeństwie zniknięcia na wolności). W niektórych częściach jego ogromnego zasięgu, które rozciąga się na wschód do lasów wokół Moskwy i na południe do gajów oliwnych Morza Śródziemnego, pozostaje lokalnie powszechny.

Jednak gatunek ten staje w obliczu coraz większej liczby poważnych zagrożeń. W raporcie z 2018 roku People’s Trust for Endangered Species i British Hedgehog Preservation Society oszacowano, że ponad połowa jeży na wiejskich terenach Wielkiej Brytanii i jedna trzecia jeżów miejskich zniknęła tylko od 2000 roku. Taka jest szybkość tego spadku populacji, gatunek osiąga próg statusu „wrażliwy” w Wielkiej Brytanii.

Jakie są główne zagrożenia dla jeży?

Intensyfikacja rolnictwa od czasów II wojny światowej przekształciła rozległe połacie ziemi, usuwając „patchworkową kołdrę” żywopłotów, lasów i małych pól, na których żyją jeże i zastępując je ogromnymi, niezmiennymi monokulturami zbóż lub ulepszonymi chemicznie pastwiskami. Liczba owadów spadła z powodu stosowania pestycydów, pozbawiając jeże ofiary.

Tymczasem współczesne projektowanie ogrodów nie sprzyja im. Tarasy, patia, sztuczna murawa, donice i ogólna obsesja na punkcie porządku w wypielęgnowanych przestrzeniach zewnętrznych – niektórzy ekolodzy kpiąco nazywają ten trend ETD lub „ekologicznym zaburzeniem porządku” – pozostawiają je bez wystarczającej ilości jedzenia i schronienia.

Inną główną przyczyną śmiertelności są wypadki drogowe. Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Nottingham Trent University sugeruje, że każdego roku na drogach Wielkiej Brytanii ginie do 335 000 jeży .

Co jedzą jeże?

Polując głównie za pomocą zapachu, jeże czują szeroką gamę bezkręgowców, od chrząszczy i robaków po skorki, prosionki, dżdżownice, millipy, ślimaki i różne larwy owadów. Uwielbiają gąsienice i larwy komarzyc, które zakopują się w ziemi.

Jeśli będzie taka okazja, jeże latem będą łapać ptasie jaja, a także owoce. Podsumowując, jeże są naturalnymi kontrolerami szkodników, korzystnymi zarówno dla ogrodników, jak i rolników.

Chociaż dieta dziko żywiąca się najlepiej pasuje do jeży, jeśli masz je w okolicy, nie ma nic złego w wystawieniu małej miski naturalnej żywności, takiej jak suszone mączniki lub karma dla kotów lub psów na bazie mięsa. Nigdy nie podawaj mleka, ponieważ jeże nie tolerują laktozy.

Chociaż dieta dziko żyjących zwierząt najlepiej pasuje do jeży, to jeśli masz je w okolicy, nie zaszkodzi wystawić małą miseczkę z naturalną karmą, taką jak suszone mączniaki, czy karma dla kotów lub psów na bazie mięsa. Nigdy nie należy oferować mleka, ponieważ jeże są tolerują laktozy. Chleb, pizza i ciastka z dużą zawartością węglowodanów, które mają ograniczoną wartość odżywczą, to kolejny problem.

Pokarm uzupełniający jest najbardziej przydatny późnym latem i jesienią, kiedy jeże tuczą się przed hibernacją. Możesz również przyciągać lisy i jest to w porządku – badania interakcji lisów i jeży na University of Brighton pokazują, że te ssaki zwykle współistnieją w ogrodach.

Jak uczynić mój ogród przyjazny jeżom?

Dramatyczne zmiany w praktykach rolniczych oznaczają, że miejska zieleń stanowi coraz ważniejsze schronienie dla tych charyzmatycznych stworzeń. Możesz pomóc, uprawiając ogród w sposób bardziej przyjazny dla jeży.

Pozwól trawnikowi rosnąć dłużej (poza tym, że będzie mniej pracochłonny, będzie również bardziej odporny na suszę), pozwól kwietnikom stać się bardziej nieuporządkowanym, pozostaw opadłe liście tam, gdzie się znajdują i odkryj wszelkie hałdy kompostu (żyzne żerowanie jeży). Unikaj nawożenia trawnika, środków chwastobójczych i środków do zwalczania ślimaków: im bardziej dziki i naturalny jest Twój ogród, tym lepiej.

Jeśli masz staw, dodaj trochę kamieni lub rampę na brzegu, aby jeże mogły bezpiecznie pić. Wiele robionych na zamówienie domów dla jeży lub “hogitatów” jest już dostępnych, zaprojektowanych z myślą o ich zimowej hibernacji, ale unikaj wszystkiego, co drogie lub pretensjonalne. Równie skuteczna może być kupa suchych liści, mchu, słomy i pałeczek pod krzewami w spokojnym zakątku ogrodu.

Co jeszcze mogę zrobić, aby pomóc jeżom?

Jeże wędrują do dwóch kilometrów w ciągu nocy w poszukiwaniu pożywienia i partnerów, więc potrzebują dostępu do dużych obszarów połączonego siedliska. Podmiejski labirynt ogrodów podzielony niezliczoną ilością nieprzenikalnych ogrodzeń i murów jest zatem złą wiadomością, ale prostym rozwiązaniem jest utworzenie otworów wielkości CD na poziomie gruntu, umożliwiających im wędrowanie do woli.

Prawie milion osób podpisało petycję, w której zwraca się do brytyjskiego parlamentu o uczynienie tych jeżowych autostrad wymogiem we wszystkich nowych osiedlach. Nieustanna popularność jeża, który w 2013 r. wygrał plebiscyt na ulubione dzikie zwierzę Wielkiej Brytanii przy osuwisku ziemi, może okazać się jego wybawcą. Jeśli martwisz się o jeża, odwiedź stronę britishhedgehogs. org. uk po poradę.

Źródło: Ben Hoare

Impacts and Potential Mitigation of Road Mortality for Hedgehogs in Europe

The State of Britain’s Hedgehogs 2018

British hedgehog now officially classified as vulnerable to extinction

Zdjęcie: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x