Jak mogę zobaczyć deszcz meteorytów Leonida?

Astronomowie mogą się cieszyć, że w tym tygodniu odbędzie się deszcz meteorytów Leonida, ale jeśli chcesz zobaczyć najlepszy pokaz, musisz ustawić budzik. Od późnej nocy 16 listopada, do około świtu 17 listopada, będzie szczyt 10 do 20 meteorów na godzinę. Tylko około połowa tej ilości będzie widoczna z Wielkiej Brytanii, ponieważ niektóre z nich znajdą się poniżej horyzontu.

Podczas każdej nocy obserwacji gwiazd możesz spodziewać się kilku meteorów co godzinę. Meteory, zwane potocznie „spadającymi gwiazdami”, to błyski światła powodowane przez cząsteczki pyłu lub skały spalające się podczas przechodzenia przez ziemską atmosferę. Co niewiarygodne, są one zwykle wielkości ziarenka piasku, ale poruszają się tak szybko (około 66 km / s), że tworzą szlak, który świeci tak jasno jak gwiazdy .

Orbita Ziemi co jakiś czas przenosi nas w szczególnie gęsty obszar kosmicznych szczątków – szlak skał i pyłu pozostawiony po asteroidzie lub komecie. Widzimy to jako deszcz meteorytów. Prysznic Leonidów jest powiązany z kometą 55P / Tempel-Tuttle.

Coroczny deszcz meteorów Leonidów przypada zwykle od 10 do 20 listopada, a w tym roku jego aktywność osiągnie szczyt wczesnym rankiem 17 listopada. Chociaż może nie być najbardziej płodnym corocznym deszczem meteorytów, co około 33 lata Leonidy wywołują „burzę meteorytów”, w której można zobaczyć setki – a nawet tysiące – meteorów. To ostatnie miało miejsce w latach 1999-2001, kiedy było około 1000 spadających gwiazd na godzinę.

Deszcze meteorów są nazwane od ich promienistości, czyli miejsca, w którym wydają się pochodzić z nieba. Na przykład deszcz meteorów Leonidów wydaje się pochodzić z konstelacji Lwa. Leonidy to szybkie, jasne meteoryty z pięknymi śladami.

Aby szukać meteorów, pozwól swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności, a następnie spójrz prosto w górę. Pełne wyregulowanie widzenia w nocy może zająć około 30 minut, więc nie patrz na telefon ani nie używaj latarki podczas obserwacji gwiazd.

Chociaż meteory pochodzą od Lwa, nie jest ważne, aby konkretnie znaleźć tę konstelację – mogą podróżować po całym niebie. Dlatego upewnij się, że możesz zobaczyć jak najwięcej nieba, bez przeszkód ze strony budynków lub drzew, aby dać sobie najlepszą szansę. Co najważniejsze, upewnij się, że czujesz się komfortowo, zabierając ze sobą krzesło (najlepiej rozkładane), koc, a może nawet termos z gorącą czekoladą.

Nie martw się, jeśli przegapisz ten czas, deszcze meteorytów Geminidów odbędą się w grudniu.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell, Science Focus

Zdjęcie: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x