Eksplozje supernowych mogły pomóc ukształtować historię klimatu na Ziemi

Eksplozje gwiazd mogły odegrać większą rolę w historii klimatu Ziemi, niż sądzili naukowcy.

Najnowsze badania donoszą, że pobliskie supernowe pozostawiły serię możliwych “odcisków palców” w zapisie słojów drzew na Ziemi w ciągu ostatnich 40 000 lat, potencjalnie zakłócając klimat naszej planety wielokrotnie w tym okresie.

„Są to ekstremalne zdarzenia, a ich potencjalne skutki wydają się odpowiadać zapisom słojów drzew” – powiedział w oświadczeniu autor badania Robert Brakenridge, starszy pracownik naukowy w Institute of Arctic and Alpine Research na University of Colorado Boulder .

Brakenridge sporządził listę 18 supernowych – gwałtownych eksplozji oznaczających śmierć niektórych rodzajów gwiazd – które miały miejsce w odległości około 4900 lat świetlnych od Ziemi. Następnie porównał szacowany czas tych kosmicznych wydarzeń ze skokami węgla-14, jak zaobserwowano w zapisie słojów drzew .

Węgiel-14 jest radioaktywnym izotopem węgla, który zawiera osiem neutronów w jądrze atomowym zamiast zwykłych sześciu. Węgiel-14 jest rzadki na Ziemi i nie występuje tutaj naturalnie bez zewnętrznych wpływów – mianowicie wysokoenergetycznego promieniowania napływającego z kosmosu, które może przekształcić część „normalnego” węgla w naszej atmosferze w węgiel-14 (co wyjaśnia, dlaczego ten izotop jest również znany jako radiowęglowy).

„Generalnie rok po roku liczba ta jest stała” – powiedział Brakenridge. „Drzewa pobierają dwutlenek węgla, a część tego węgla będzie stanowić radiowęglowy.”

Jednak ilość radiowęgla nie zawsze jest stała. Naukowcy zauważyli kolce w zapisie słojów drzew, które ogólnie przypisuje się potężnym rozbłyskom z naszego własnego słońca . Ale Brakenridge podejrzewał, że w grę mogą wchodzić supernowe, więc zbadał możliwy związek.

I znalazł kuszące, ale niepewne: osiem najbliższych supernowych na jego liście pojawiło się mniej więcej w tym samym czasie, co krótki impuls radiowęglowy. Skojarzenie było szczególnie silne w przypadku czterech supernowych, w tym jednej z 13 000 lat temu, która zakończyła życie gwiazdy w konstelacji Vela około 815 lat świetlnych od Ziemi.

Niedługo po tej eksplozji poziomy radiowęglowe wzrosły na krótko o około 3% w ziemskiej atmosferze, stwierdził Brakenridge.

Wyniki nie są rozstrzygające, biorąc pod uwagę różne niepewności. Na przykład, trudno jest dokładnie datować supernowe; Według Brakenridge, przewidywany czas wybuchu Vela może być przesunięty nawet o 1500 lat. Uważa jednak, że nowe wyniki, które zostały opublikowane w Internecie w zeszłym tygodniu w International Journal of Astrobiology, pokazują, że uzasadnione są dalsze badania nad połączeniem między supernową a radiowęglem.

„To, co mnie napędza, to kiedy patrzę na ziemski zapis i mówię:„ Mój Boże, przewidywane i modelowane efekty wydają się tam być”- powiedział Brakenridge.

Nie jest jedynym naukowcem, który sugeruje, że supernowe mogły znacząco wpłynąć na życie na Ziemi. Inne badania postulują, że pobliskie eksplozje gwiazd spowodowały lub przyczyniły się do masowych wymierań, zmieniając atmosferę naszej planety i powodując zmiany klimatyczne.

Źródło: Mike Wall

Tree rings may hold clues to earthly impacts of distant supernovas

Solar system exposure to supernova γ radiation

Zdjęcie: X-ray: NASA/CXC/Rutgers/K. Eriksen et al.; Optical: DSS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x