W pierwszym amerykańskim gnieździe tego inwazyjnego owada znaleziono 200 królowych „szerszeni morderców”

Entomolodzy w stanie Waszyngton mogli zniszczyć gniazdo „morderczych szerszeni” w samą porę, uniemożliwiając nawet 200 nowym królowym założenie nowych gniazd.

Gniazdo, pierwsze [z tego gatunku] kiedykolwiek odkryte w Stanach Zjednoczonych, zostało zniszczone 24 października. Pracownicy Departamentu Rolnictwa zniszczyli gniazdo inwazyjnych szerszeni i znaleźli tylko robotnice. Jednak pięć dni później, po usunięciu gniazda z drzewa i rozłupaniu go, znaleźli 76 żywych królowych i 108 kolejnych, które nadal rozwijają się w swoich maleńkich kapsułkach komórkowych.

„Możliwe, że niektóre [królowe] pojawiły się przed wykonaniem ekstrakcji próżniowej i likwidacji 24 lutego, ale nie jest to całkowicie prawdopodobne, wygląda na to, że dotarliśmy na czas” – powiedział dziennikarzom zarządzający stanem entomolog Sven-Erik Spichiger podczas wirtualnego konferencja prasowa.

Inwazja szerszeni morderstwa

Szerszenie mordercze, dokładniej znane jako szerszenie azjatyckie ( Vespa mandarinia ), pochodzą z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Dorastają do przerażającej długości 7,6 centymetra i mają paskudne żądło. Stanowią największe zagrożenie nie dla ludzie, szerszenie żerują na rodzimych osach, zaburzając ekosystem, a także atakują i odrywają głowy pszczołom miodnym kluczowym dla rolnictwa. Rój azjatyckich gigantycznych szerszeni może zniszczyć ul pszczół miodnych w zaledwie kilka godzin.

„To jeszcze jedna rzecz, którą pszczoły miodne muszę się przejmować” – powiedział Spichiger. Pszczoły miodne są już zagrożone przez patogeny, pasożyty i pestycydy.

We wrześniu 2019 r. w pobliżu Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej zniszczono ul azjatyckich gigantycznych szerszeni. Później w tym samym roku pojawiły się doniesienia o azjatyckich gigantycznych szerszeniach w pobliżu Blaine w stanie Waszyngton, a w grudniu znaleziono okaz, co do którego potwierdzono, że jest jednym z inwazyjnych owadów .

Entomolodzy z Waszyngtonu i Kolumbii Brytyjskiej mają teraz misję wytępienia azjatyckich gigantycznych szerszeni w Ameryce Północnej. 20 października tego roku pracownicy wydziału rolnictwa stanu Waszyngton uwięzili kilka szerszeni, przymocowali do nich nadajniki radiowe za pomocą nici dentystycznej i wyśledzili ich gniazda na wschód od Blaine.

Rozwijające się poczwarki azjatyckiego szerszenia olbrzymiego można zobaczyć w komórkach w gnieździe odkrytym w stanie Waszyngton, pierwszym gnieździe morderczych szerszenia znalezionym w USA (Zdjęcie: Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton)

Wewnątrz gniazda szerszeni morderczych w stanie Waszyngton naukowcy znaleźli poczwarki na różnych etapach rozwoju. (Zdjęcie: Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton)

Liczbami

Po usunięciu jak największej liczby szerszeni z gniazda i usunięciu ich z wysokość 8,3 stopy (2,5 metra) entomolodzy zabrali gniazdo do zimnego laboratorium, aby policzyć owady i zmierzyć gniazdo.

Okazało się, że gniazdo miało 35,5 cm wysokości i 22,8 cm średnicy, całkowicie wypełniając pustkę w drzewie, na którym się znajdowało. Entomolodzy naliczyli 776 pojedynczych komórek w gnieździe, co czyniło je stosunkowo małym jak na gniazdo azjatyckie gigantycznych szerszeni; Spichiger powiedział, że w swoim rodzimym środowisku owady budują gniazda składające się nawet 4000 pojedynczych komórek.

W sumie entomolodzy wyciągnęli z gniazda 112 niekrytych [nie zapłodnionych] samic szerszeni robotnic i dziewięć samców. W stadium larwalnym było sześć niewylęgniętych jaj i 190 szerszeni, z których większość była martwa przed policzeniem. Spichiger powiedział, że z 76 żywych królowych znalezionych w gnieździe 75 wylęgłoby się w okresie między zniszczeniem gniazda a otwarciem go w laboratorium. Jedna z nich byłaby aktywną królową ula. Znaleziono kolejnych 108 prawdopodobnych matek, które nadal były zamknięte w swoich “celach” w stadium poczwarki.

Ponadto trzy matki zostały znalezione martwe w wiadrze z wodą w pobliżu miejsca gniazda w kilka dni po usunięciu. Nowo wyklute matki pozostają w pobliżu gniazda przez 10 dni, karmione przez robotnice, a następnie kojarzą się i hibernują zimą pod ziemią lub w innym ciepłym, chronionym miejscu. Wiosną pojawiają się królowe, aby założyć własne gniazda.

Oznacza to, że to jedno małe gniazdo wyprodukowało prawie 200 nowych królowych, które miałyby okazję założyć własne kolonie – chociaż, jak powiedział Spichiger, tylko część tych królowych faktycznie przeżywa, aby to zrobić.

Możliwe, że kilka królowych wykluło się i uciekło przed wytępieniem gniazda, powiedział Spichiger, ale ich liczba byłaby niewielka.

„Szczerze mówiąc, jesteśmy zmobilizowani ze względu na liczbę królowych, które byliśmy w stanie zliczyć i zabić” – powiedział.

Departament Rolnictwa Stanu będzie nadal zastawiał pułapki na szerszenie, o ile pogoda będzie wystarczająco ciepła, aby mogły latać. Każdy złapany robotnik zostanie oznaczony w celu odnalezieniu gniazda. Wszelkie znalezione królowe szukałyby partnerki i prawdopodobnie nie wróciłyby do gniazda, więc zostaną zginą a nie wrócą do gniazda.

Źródło: Stephanie Pappas

Washington State Department of Agriculture Press Conference

Zdjęcie: Washington State Department of Agriculture

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x