Następny łazik marsjański NASA wyląduje za mniej niż 100 dni

Najnowszy łazik NASA na Marsie wyląduje na Czerwonej Planecie za mniej niż 100 dni.

Misja poszukiwanie życia Mars 2020 Perseverance rover, która rozpoczęła się 30 lipca, wyląduje w kraterze Jezero o szerokości 28 mil (45 kilometrów) po południu 18 lutego 2021 r. – zaledwie 97 dni od piątku (listopad. 13).

Ostatnim etapem misji będą działania robota wielkości samochodu.

„Pomiędzy sprawdzeniem statku kosmicznego, planowaniem i symulacją naszych operacji lądowania i powierzchni, cały zespół pracuje musi się spieszyć, pracując nad naszą eksploracją krateru Jezero” – powiedział John McNamee, kierownik projektu misji John McNamee z Jet Propulsion Laboratory NASA w Południowej Kalifornii

Perseverance [łazik] – centralny element misji NASA Mars 2020 o wartości 2,7 miliarda dolarów – wykorzysta strategię lądowania zapoczątkowaną przez jego poprzednika, łazik Curiosity : napędzany rakietowo podniebny dźwig obniży Perseverance do podłoża Jezero na kablach, a następnie odleci.

Perseverance wykorzysta swój zaawansowany zestaw instrumentów do poszukiwania śladów starożytnego życia na Marsie w Jezero, które miliardy lat temu było schronieniem dla delty jezior i rzek. Łazik będzie również zbierał i przechowywał próbki w celu przyszłego powrotu na Ziemię i zademonstruje technologie, które mogą pomóc w przyszłej eksploracji Czerwonej Planety.

Na przykład jeden z instrumentów Perseverance, zwany MOXIE (skrót od „Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment”), będzie generował tlen z rzadkiej, zdominowanej przez dwutlenek węgla atmosfery Marsa. Powiększona wersja MOXIE może pomóc ludzkości w zdobyciu przyczółka na Czerwonej Planecie , powiedzieli przedstawiciele NASA. (Agencja planuje rozpocząć swoje pierwsze załogowe misje na Marsa w latach trzydziestych XX wieku).

A maleńki helikopter o nazwie Ingenuity leci na Marsa na dolnej części kadłuba Perseverance. Po wylądowaniu łazika i znalezieniu dobrego miejsca dla helikoptera do wykonywania lotów testowych, Ingenuity odłączy się i wykona kilka krótkich wypraw po marsjańskim niebie – pierwsze w historii loty wiropłatów poza Ziemią. Jeśli Ingenuity odniesie sukces, przyszłe misje na Marsie mogą wykorzystywać helikoptery do gromadzenia danych o trudno dostępnych miejscach i służyć jako zwiadowcy łazików, powiedzieli członkowie zespołu Ingenuity .

Dwie inne misje na Marsa mają również przybyć na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku – Hope, orbiter badający pogodę obsługiwany przez Agencję Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz chińska misja Tianwen-1. Tianwen-1 składa się z duetu orbiter i lądownik-łazik; Oczekuje się, że statek powierzchniowy wyląduje kilka miesięcy po wejściu misji na orbitę wokół Marsa.

Źródło: Mike Wall / space.com

NASA’s Perseverance Rover Is 100 Days Out

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x