Łowca grzybów odkrywa wspaniały miecz z epoki brązu

Mężczyzna szukający grzybów w lesie w Czechach znalazł znacznie więcej, niż szukał, kiedy odkrył starożytny miecz i topór z brązu, oba sprzed około 3300 lat.

Według Radio Prague International, Roman Novák wiosną „grzebał” na zalesionym wzgórzu w pobliżu swojego domu we wschodnim regionie Jesenicko, wkrótce po deszczu .

Poszukiwanie grzybów jadalnych jest popularną rozrywką na terenach wiejskich Republiki Czeskiej, a owocnik [fruiting body] – część grzyba – szybko pęcznieje pod wpływem wody deszczowej, podczas gdy reszta organizmu pozostaje w ziemi. Być może dlatego, że patrzył w ziemię, „Widziałem kawałek metalu wystający z kamieni” – powiedział Novák RPI. – Kopnąłem go i stwierdziłem, że to ostrze, część miecza. Potem wykopałem trochę więcej, aby znaleźć topór z brązu.

Novák zgłosił swoje znalezisko archeologom, a zespół z pobliskiego Muzeum Śląskiego w Opawie planuje teraz formalne wykopaliska w tym miejscu.

Starożytną broń znalazł wśród skał na zalesionym wzgórzu we wschodnim regionie Jesenicko w Czechach poszukiwacza grzybów. (Zdjęcie: Muzeum Śląskie, Czechy)

Starożytny miecz jest szczególnie imponujący jeśli chodzi o wygląd: jego głowica i rękojeść są misternie ozdobione wygrawerowanymi okręgami i rzędami znaków w kształcie półksiężyca i chociaż ostrze jest złamane w pobliżu rękojeści, poza tym jest kompletny.

„W tej chwili dokładnie przemierzamy to miejsce i szukamy innych możliwych znalezisk” – powiedział archeolog Jiří Juchelka z Muzeum Śląskiego. Stanowisko to znajdowało się z dala od współczesnych miast i znanych prehistorycznych osad, powiedział, na obszarze „marginalnym pod względem archeologicznym”, gdzie nie odnotowano żadnych innych znalezisk.

Ostrze miecza z brązu jest złamane w jednym miejscu, ale bogato zdobiona starożytna rękojeść pozostaje nietknięta. Archeolodzy szacują, że ma on około 3300 lat. (Zdjęcie: Muzeum Śląskie, Czechy)

Brązowe ostrze miecza jest puste na części swojej długości, a analiza rentgenowska wykazała, że ​​nie było solidny – mogło być używane raczej podczas ceremonii niż do walki. (Zdjęcie: Muzeum Śląskie, Czechy)

Głowicę zdobią te same wygrawerowane znaki, co na rękojeści. Archeolodzy uważają, że miecz i topór, mogły być używane w obrzędach religijnych. (Zdjęcie: Muzeum Śląskie, Czechy)

Rękojeść i głowica miecza odlana z brązu są misternie ozdobione grawerowanymi okręgami i rzędami znaków w kształcie półksiężyca. (Zdjęcie: Muzeum Śląskie, Czechy)

Juchelka i jego koledzy ukończyli kilka analiz artefaktów, w tym testy składu chemicznego i skany rentgenowskie w celu ujawnienia struktur wewnętrznych.

Ustalili, że bogato zdobiony miecz z brązu został wykonany w epoce brązu w północnej Europie – i wydaje się najbardziej podobny do mieczy „Wasbych”, nazwanych na cześć miasta w Szwecji, gdzie znaleziono wcześniejszy egzemplarz.

Rodzaj metali użytych w mieczu sugeruje, że prawdopodobnie został wykonany poza regionem, w którym został znaleziony, podczas gdy topór z brązu mógł zostać  wyprodukowany lokalnie.

Juchelka powiedział Radio Prague International, że miecz byłby kosztownym przedmiotem w czasie, gdy kultura Urnfield [Krąg kultur pól popielnicowych] dopiero powstawała w Europie Środkowej – kultura epoki brązu zwana tak z powodu praktyki grzebania zmarłych w urnach na polach.

Promienie rentgenowskie pokazały pęcherzyki powietrza w całym mieczu, prawdopodobnie w wyniku tego, jak został wykonany – najczęstsza technika wytwarzania miecza w tamtym czasie polegała na wlewaniu stopionego brązu do formy, a nie późniejszej praktyce wykuwania rozgrzanego do czerwoności metalu do kształtu. Pęcherzyki powietrza wyjaśniają również, dlaczego miecz nie był szczególnie solidny – twierdzą naukowcy.

Juchelka powiedział, że miecz mógł być używany raczej do ceremonii niż do walki; archeolodzy nie są jednak pewni, jak miecz i topór trafiły razem do czeskiego lasu.

„Znaleziska mogą być związane z tematem religijnym [lub] mogą być częścią skarbu z brązu” – powiedział. „Nie jest łatwo powiedzieć na podstawie tego, co wiemy”.

Źródło: Tom Metcalfe

Archaeologists prepare dig in Jesenicko after mushroom picker finds rare Bronze Age sword

Zdjęcie: Silesian Museum, Czech Republic

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x