200 kolejnych kopii arcydzieła Newtona „Principia” znalezione w Europie

Pionierska książka o teorii nauki opublikowana przez Sir Isaaca Newtona w 1687 r. była przez długi czas uważana za wyjątkowo rzadką; do XX wieku na całym świecie było znanych tylko 189 egzemplarzy pierwszego wydania. Ale po latach śledztwa para historyków wytropiła prawie 200 dodatkowych kopii książki – i podejrzewają, że setki kolejnych nie zostały jeszcze znalezione.

Jest to książka Newtona „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica”, znana również jako „Principia”. Napisana po łacinie książka przedstawia w zarysie trzy prawa dynamiki Newtona, które nadal są kamieniem węgielnym współczesnej fizyki, dodatkowo wyjaśnia, w jaki sposób siły grawitacyjne kształtują orbity planet. Kopie pierwszej edycji są tak cenione, że w 2016 r. sprzedano je na aukcji za 3,7 miliona dolarów, najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za drukowaną książkę naukową.

Spis kopii Principia przeprowadzony w 1953 roku ujawnił 189 książek w 16 krajach. W nowym badaniu naukowcy wyśledzili setki dawno zaginionych książek, ostatecznie podając łącznie 387 kopie w 27 krajach. Doszli do wniosku, że to naukowe arcydzieło, choć słynie z tego, że jest trudne do zrozumienia, prawdopodobnie po publikacji miało szerszą publiczność, niż sądzono.

„Starszy spis ludności zakładał, że nakład był bardzo mały, ponieważ zakładano, że bardzo niewiele osób może przeczytać tę książkę. Oszacowali więc, że opublikowano tylko około 250 egzemplarzy” – powiedział główny autor badania Mordechai Feingold, profesor historii nauki oraz humanistyka w Caltech w Pasadenie w Kalifornii.

„Uważamy, że prawdopodobnie opublikowano aż 750 kopii, co oznacza, że ​​istnieje co najmniej 200 kopii” – powiedział Feingold.

Dochodzenie rozpoczęło się prawie dziesięć lat temu od pracy semestralnej napisanej przez współautora badania Andreja Svorenčíka, obecnie habilitanta na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Mannheim w Niemczech. Svorenčík był wówczas studentem Caltech i uczęszczał na kurs historii nauk przyrodniczych prowadzony przez Feingolda.

Svorenčík pochodził ze Słowacji i zgodnie z oświadczeniem miał nadzieję zidentyfikować kopie Principia w Europie Środkowej. Był zdumiony, gdy znalazł wiele kopii, które nie zostały uwzględnione w spisie z 1953 r. i Feingold zasugerował, aby rozpoczęli nowe badanie w celu skorygowania przestarzałej liczby kopi.

Własna kopia Caltech pierwszej edycji Principia jest częścią Archiwum i Zbiorów Specjalnych Instytutu. (Zdjęcie: Archiwa Caltech)

W latach 2012 i 2013 badacze poszukiwali wskazówek dotyczących kopii Principia, przeglądając rekordy, przeszukując biblioteczne bazy danych i dzwoniąc do bibliotek, aby potwierdzić, że książki są rzeczywiście pierwszymi wydaniami, a nie falsyfikatami, powiedział Feingold. Jeden egzemplarz, który został odnaleziony na aukcji, okazał się być skradziony z biblioteki, o czym Feingold i Svorenčík niezwłocznie powiadomili organy ścigania, powiedział Feingold. Przedstawiciele biblioteki „skontaktowali się z domem aukcyjnym i odbyły się negocjacje” – powiedział. Biblioteka musiała otrzymać jakąś rekompensatę, „bo książka wróciła na aukcję w następnym roku” – dodał.

Chociaż naukowcy zlokalizowali prawie 400 kopii książki, setki innych prawdopodobnie czekają na odkrycie, napisali w badaniu. Niektóre zapisy są udokumentowane, kiedy Newton wysłał książkę koledze, ale ślad się urywa; tak jest w przypadku książki wysłanej do znanego holenderskiego matematyka i fizyka Christiaana Huygensa – egzemplarza wciąż nie został odnaleziony. „I jest wiele, wiele innych bibliotek, których katalogi nie są dostępne online, do których jeszcze się nie zgłosiliśmy” – powiedział Feingold.

Oprócz wciąż niezliczonych egzemplarzy bibliotecznych, wiele książek znajduje się również w prywatnych zbiorach. „To są te, które są najtrudniejsze do wyśledzenia, ponieważ większość kolekcjonerów to osoby prywatne, które nie chcą, aby ich nazwiska były wymieniane lub znane” – powiedział Feingold. „Mamy nadzieję, że poprzez zapewnienie, że ich tożsamość pozostanie anonimowa, skontaktują się z nami”.

Rzut oka na historię

Dziesiątki oryginalnych właścicieli książek nie tylko czytało swoje kopie – zgodnie z badaniem robili notatki na marginesach. Niektórzy czytelnicy skupili się na robieniu notatek na prawach ruchu, podczas gdy inni pisali w sekcji o teorii komet Newtona lub powszechnej grawitacji, powiedział Feingold. Te bazgroły potwierdziły wniosek naukowców, że wiele osób doceniło tę książkę – pomimo tego, że niektórzy naukowcy argumentowali, że tom był tak złożony, że czytało go tylko niewielu ekspertów matematyków – napisali naukowcy.

Feingold powiedział, że znalezienie setek zaginionych kopii Principia, z których wiele było „obszernie opatrzonych adnotacjami”, pomogło naukowcom zrozumieć, w jaki sposób książka została odebrana w kręgach naukowych w całej Europie.

Jedna niezwykła historia, którą odkryli, pochodzi z nieznanego wcześniej egzemplarza, który został wysłany do niemieckiego matematyka Gottfrieda Leibniza. Po publikacji Principia Leibniz napisał kilka artykułów obalających pracę Newtona i twierdził, że zrobił to bez czytania Principia. Jednak odkrycie Feingolda i Svorenčíka sugerowało, że filozof nie był do końca prawdomówny.

„Po znalezieniu jego kopii książki i kilku innych dokumentów wydaje się, że faktycznie przeczytał książkę” – powiedział Feingold. „To przykład tego, jak prześledzenie własności i powiązanych dokumentów może wiele powiedzieć o historii nauki i historii relacji między konkurentami.”

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 2 września w czasopiśmie Annals of Science .

Źródło: Mindy Weisberger

Hundreds of Copies of Newton’s Principia Found in New Census

A preliminary census of copies of the first edition of Newton’s Principia (1687)

Zdjęcie: Caltech Archives

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x