Technologia i naturalne zagrożenia ścierają się tworząc katastrofy „natech”

W sierpniu sucha burza z piorunami nad Kalifornią wywołała intensywny pożar, który szalał wśród społeczności w górach Santa Cruz. Po powstrzymaniu pożaru kompleksu piorunowego CZU lokalni urzędnicy odradzili niektórym mieszkańcom powracającym do domów, aby nie używali wody pitnej. W wodociągach wykryto benzen, znany czynnik rakotwórczy. Substancja chemiczna prawdopodobnie została uwolniona przez plastikowe rury, które stopiły się podczas pożaru.

Naukowcy nazywają takie zdarzenia „natech”, czyli katastrofami technologicznymi wywołanymi przez naturalne zagrożenia. Ukuty w 1994 r. termin pierwotnie stosowany do incydentów przemysłowych, takich jak wycieki chemikaliów lub paliw, które mają miejsce po huraganach, trzęsieniach ziemi i innych zagrożeniach naturalnych. Ale definicja natech została ostatnio rozszerzona, mówi naukowiec ds. Odporności, David Yu z Purdue University w West Lafayette w Indiach. Obecnie obejmuje ona wszelkie katastrofy wynikające ze szkód spowodowanych przez naturalne zagrożenie infrastruktury opartej na technologii, mówi.

Obejmuje to katastrofy związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną i wodę. Znalezienie benzenu w wodzie pitnej po pożarach to doskonały przykład, mówi Yu. Natech obejmuje teraz również katastrofy, które mogą wywołać kryzysy humanitarne, takie jak katastrofa reaktora jądrowego Fukushima w Japonii w 2011 r., spowodowana trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni i następującym po nim tsunami.

Częstotliwość natech rośnie na całym świecie, zgodnie z badaniem zawartym w podręczniku badań katastrof z 2018 r . Coraz więcej ludzi przenosi się na wybrzeża i obrzeża obszarów dzikich, miejsc narażonych na zagrożenia naturalne, zwłaszcza huragany i pożary. Potrzeba elektrowni, urządzeń wodociągowych i sieci światłowodowych (kabli internetowych), aby wspierać rosnące skupiska ludności. Ponieważ przewiduje się, że zmiana klimatu spowoduje częstsze i intensywniejsze zagrożenia, te naturalne zdarzenia będą częściej kolidować z kluczową infrastrukturą.

Natech zwykle szkodzi środowisku, ale zazwyczaj nie powoduje śmierci ani obrażeń ludzi. Chociaż szkody są trudne do oszacowania w dolarach, efekty sięgają dalej niż kiedykolwiek wcześniej, zauważają socjologowie Duane Gill z Oklahoma State University w Stillwater i Liesel Ritchie z Virginia Tech w Blacksburgu w Handbook of Disaster Research. To dlatego, że świat jest bardziej “połączony” niż 26 lat temu. Natech, jak piszą obaj, „ujawnia społeczne zakorzenienie wszystkich zagrożeń, ryzyka i katastrof”.

Źródło: Megan Sever

D. Gill and L. Ritchie. Contributions of technological and natech disaster research to the social science disaster paradigmHandbook of Disaster Research, p. 39. Springer International Publishing AG, 2018. doi: 10.1007/978-3-319-63254-4_3.

Proctor et al. Wildfire caused widespread drinking water distribution network contaminationAWWA Water Science. Published online July 24, 2020. doi: 10.1002/aws2.1183.

Zdjęcie: KENT NISHIMURA /LOS ANGELES TIMES/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x