Średnia temperatura ciała Boliwii w Tsimane spadła o pół stopnia w ciągu 16 lat

Rdzenni mieszkańcy boliwijskiej Amazonii pomagają potwierdzić ostatnie odkrycia, że ​​normalna temperatura ciała, około 37 ° Celsjusza lub 98,6 ° Fahrenheita, może już nie być tak normalna.

Ogrodnicy-zbieracze Tsimane w Ameryce Południowej doświadczyli średniego spadku temperatury ciała o pół stopnia w ciągu półtorej dekady – donosi antropolog Michael Gurven i współpracownicy z 28 października w Science Advances .

Nowe odkrycie odzwierciedla spadek średniej temperatury ciała o pół stopnia odnotowany na początku tego roku w badaniu na Uniwersytecie Stanforda, obejmującym trzy kohorty populacji USA w ciągu 157 lat. W tych badaniach normalna temperatura ciała spadała o 0,03 ° C na dekadę.

Temperatura ciała jest swego rodzaju substytutem podstawowego tempa przemiany materii, czyli liczby kalorii potrzebnych do utrzymania ciała w stanie spoczynku. Wyższe wskaźniki zostały powiązane z krótszą długością życia i niższą masą ciała. Na temperaturę ciała – która również odzwierciedla rytmy dobowe, funkcje odpornościowe, obecność lub brak choroby, a także temperaturę otoczenia – ma wpływ wiek, płeć i pora dnia.

To więcej niż kwestia ciekawostki, niższe temperatury mogą wskazywać na zmianę w podstawowej fizjologii człowieka, mówi Jill Waalen, epidemiolog z Scripps Research Translational Institute w La Jolla w Kalifornii, który nie był zaangażowany w żadne badanie. A to może oznaczać ponowne przemyślenie tego, co stanowi gorączkę – pytanie na czasie, biorąc pod uwagę stosowanie kontroli temperatury do wykrywania COVID-19.

Lepszy styl życia i dostęp do opieki medycznej zmniejszyły ogólne wskaźniki chorób zakaźnych i stanów zapalnych i mogą być przyczyną spadków temperatury. Jednak ostateczne utworzenie tego połączenia okazało się trudne, mówi Gurven z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

Norma 37 ° C została ustalona w połowie XIX wieku przez lekarza Carla Wunderlicha na podstawie jego badań około 25 000 Niemców. Nowsze badania, oprócz badania ze Stanford, sugerują, że obecnie średnia temperatura ciała jest niższa . Jednak badania te w dużej mierze koncentrowały się na populacjach w stosunkowo zamożnych krajach.

Z kolei nowe badania koncentrują się na rdzennych mieszkańcach boliwijskiej Amazonii. Mieszkańcy Tsimane żyją w wioskach bez bieżącej wody i elektryczności i żyją głównie z ryżu, bananów, manioku i warzyw korzennych. Szybkie zmiany w społeczności w ciągu ostatnich kilku dekad obejmują zwiększony dostęp do żywności kupowanej w sklepach i antybiotyków.

Chociaż styl życia rdzennej ludności Tsimane w Boliwii uległ modernizacji w ciągu ostatnich kilku dekad, członkowie społeczności nadal spożywają głównie tradycyjną dietę złożoną z bananów, manioku i mięsa z polowań. Tutaj ojciec i syn łowią za pomocą łuku i strzały. M. GURVEN

Gurven, który kieruje projektem Tsimane Health and Life History Project, wraz z kolegami dokonał 17 958 pomiarów temperatury przeprowadzonych na 5481 nastolatków i dorosłych Tsimane i odkrył, że spadek średniej temperatury ciała o pół stopnia trwał zaledwie 16 lat – od 2002 do 2018 roku. Może opierać się to na poziomie stanu zapalnego lub szybkości infekcji, a nawet temperaturze otoczenia w danym dniu.

„Artykuł był okazją do zbadania wszystkiego, co działo się [w tej grupie] przez ostatnie 20 lat” – mówi Gurven.

Aby znaleźć przyczynę spadku, zespół przyjrzał się kilku zmiennym związanym z temperaturą otoczenia i stanem zdrowia, w tym trendom chorób układu oddechowego lub infekcji pasożytniczych. Zespół odkrył, że choroby układu oddechowego wśród mieszkańców Tsimane z czasem zmniejszyły się, ale inne schorzenia, takie jak infekcje pasożytnicze i choroby krwi, pozostały powszechne. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy nie znaleźli związku między spadkiem średniej temperatury ciała a jakąkolwiek indywidualną zmienną lub kombinacją zmiennych.

Gurven i współpracownicy nadal podejrzewają, że niższa średnia temperatura ciała mogła powstać w wyniku zwiększonego dostępu do leków, takich jak środki przeciwbólowe lub antybiotyki, lub lepszego odżywiania, chociaż potrzebne będą dalsze badania, aby to wykazać.

Nawet bez jasnego wyjaśnienia, ten rosnący zbiór dowodów sugeruje, że normalną temperaturę ciała można lepiej postrzegać jako zakres, który różni się w zależności od osoby, a nie jako stałą wartość w całej populacji, mówi specjalista od chorób zakaźnych Waleed Javaid z sieci zdrowia Mount Sinai Downtown w Nowym Jorku. Jak zauważa, badania takie jak te w Boliwii mogą pomóc ekspertom ds. Zdrowia publicznego w opracowaniu nowego zakresu normalnych temperatur ciała.

Źródło: Sujata Gupta

M. Gurven et al. Rapidly declining body temperature in a tropical human populationScience Advances. Vol. 6, October 28, 2020. doi: 10.1126/sciadv.abc6599.

M. Protsiv et alDecreasing human body temperature in the United States since the Industrial Revolution. eLife. Published online January 7, 2020. doi: 10.7554/eLife.49555.

Zdjęcie: M. GURVEN

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x