SpaceX wystrzeliwuje 4 astronautów na ISS

Aktualizacja 13 listopada, 18:00 EST: NASA ogłosiła, że ​​sobotni start Crew-1 został opóźniony do niedzieli 15 listopada o 19:27 EST, ze względu na pogodę.

NASA i SpaceX są gotowi aby jutro (14 listopada) wystrzelić pełną załogę w kosmos z Pad 39A w Kennedy Space Center NASA w Cape Canaveral na Florydzie. Będzie to pierwsza operacyjna misja załogi opuszczająca terytorium Stanów Zjednoczonych od czasu ostatniego startu wahadłowca kosmicznego w lipcu 2011 r. Zaledwie sześć miesięcy temu SpaceX jako pierwsza prywatna firma zajmująca się lotami kosmicznymi wystrzeliła amerykańskich astronautów z amerykańskiej ziemi dzięki udanemu testowi Demo-2 Crew Dragon lot.

Astronauci – Amerykanie Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz japoński astronauta Soichi Noguchi – polecą kapsułą SpaceX Crew Dragon zamontowaną na rakiecie SpaceX Falcon 9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Ta misja nazywa się Crew-1, a astronauci nazwali swój statek kosmiczny Resilience. Przy sprzyjającej pogodzie start odbędzie się o 19:49 czasu wschodniego. Transmisja NASA TV obejmująca start rozpocznie się o 15:30 czasu wschodniego. Obejrzyj tutaj:

Jak w przypadku każdego startu, zawsze istnieje możliwość opóźnienia pogodowego. Meteorolodzy będą obserwować niebo nad przylądkiem Canaveral w ciągu kilku minut przed startem, szukając wzorców pogodowych, które mogłyby zatrzymać odliczanie. NASA opublikowało reguły startu, na przykład: „Nie wystrzeliwuj w promieniu 10 mil morskich od odłączonego od burzy kowadła chmurowego.”

NASA zabrania również wystrzeliwania, jeśli rakieta miałby lecieć nad złą pogodą w drodze w kosmos. Dzieje się tak, ponieważ NASA chce uniknąć awaryjnego wodowania w niebezpiecznych warunkach, jeśli coś pójdzie nie tak z rakietą, zmuszając astronautów do przerwania i odłączenia kapsuły załogi.

Demo-2, dwuosobowy lot testowy Crew Dragon w maju, został opóźniony o trzy dni z powodu złej pogody. Awaryjna data startu Crew-1 to zaledwie jeden dzień później: 15 listopada.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, astronauci Crew-1 powinni dotrzeć do orbitującej stacji kosmicznej 8,5 godziny po starcie. Hopkins, Glover, Walker i Noguchi dołączą do rosyjskich kosmonautów Siergieja Ryżikowa i Siergieja Kud-Swierczkowa, a także astronautki NASA Kathleen Rubins, którzy przylecieli razem na ISS w rosyjskiej kapsule Sojuz 21 października. Wszystkich siedmiu astronautów na ISS będzie razem tworzyć „Expedition 64”, 64 grupę pracującą nad ISS. Oczekuje się, że pozostaną na orbicie przez sześć miesięcy, do wiosny 2021 roku.

Problemy z silnikiem rakietowym i miliarder zarażony COVID

Istnieją dwa potencjalne problemy, które mogą utrudnić płynne uruchomienie Crew 1.

Po pierwsze, podczas gdy rakiety Falcon 9 były używane od lat bez większych incydentów, wystrzelenie satelity Falcon 9 z 2 października z bazy sił powietrznych Vandenberg zostało przerwane w ostatniej sekundzie z powodu nowej wady produkcyjnej obejmującej czerwony „lakier maskujący” blokujący zawór. SpaceX opóźniło dalsze starty Falcona 9 do czasu wymiany wadliwych silników. SpaceX wystrzelił satelitę GPS na pokładzie Falcona 9 z nowymi silnikami 5 listopada bez żadnych incydentów.

Crew-1 będzie drugim startem nowych silników.

Kolejny powód do niepokoju pojawił się 13 listopada, kiedy założyciel i dyrektor generalny SpaceX Elon Musk ogłosił na Twitterze, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 . (Powiedział również, że „dzieje się coś wyjątkowo fałszywego”, ponieważ dwa z czterech testów, które wykonał 12 listopada, dały wynik negatywny. Musk wydaje się nieświadomy tego, że fałszywe negatywy są możliwe w każdym teście.)

„Oczekujemy, że SpaceX wykona wszelkie stosowne śledzenie kontaktów” – powiedział podczas konferencji prasowej administrator NASA Jim Bridenstine. „Oczywiście, jeśli są jakieś zmiany, które trzeba wprowadzić, przyjrzymy się im. Ale teraz jest bardzo wcześnie, aby wiedzieć, czy w tym momencie są potrzebne jakiekolwiek zmiany”.

Bridenstine powiedział, że nie wie o żadnym kontaktcie między Muskiem a astronautami Crew-1.

Źródło: Rafi Letzter / space.com

Falcon 9 Crew Dragon Launch Weather Criteria

Zdjęcie: SpaceX

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x