Rzadkie książki wróciły do ​​właścicieli po włamaniu w stylu „Mission: Impossible”

Zawartość skarbca z 240 rzadkimi książkami o wartości ponad 3,3 miliona dolarów zostało zwróconych właścicielom po tym, jak zostały skradzione w Londynie przez rumuński gang, którzy zeszli na linie z sufitu magazynu, aby uniknąć wywołania alarmu.

Mężczyźni, którzy zostali aresztowani w Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu, zostali nazwani przez brytyjskie media gangiem „Mission: Impossible” ze względu na ich technikę akrobatyczną, przypominającą słynną scenę z filmu z 1996 roku, w której Tom Cruise zostaje opuszczony do skarbca na linie .

Starożytne księgi, uważane za mające międzynarodowe znaczenie kulturowe, obejmują prace angielskiego naukowca Izaaka Newtona i hiszpańskiego artysty Francisco Goya, dotyczące włoskiego astronoma Galileo Galilei.

Włamanie miało miejsce w styczniu 2017 r. w magazynie w Feltham w zachodnim Londynie, gdzie książki należące do wyspecjalizowanych sprzedawców, wysłane z Włoch i Niemiec, były przechowywane w drodze na targi książki w USA.

Po wycięciu otworów w ogrodzeniu, aby uzyskać dostęp do magazynu, włamywacze wycieli otwory w świetlikach dachowych i opuścili się w dół, aby unikając w ten sposób aktywacji alarmów czujnikowych umieszczonych przy drzwiach.

Włamanie było jednym z 12 dokonanych przez gang – w różnych miejscach w Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch i pół roku – powiązany ze zorganizowaną grupą przestępczą Clamparu z siedzibą w regionie Iasi we wschodniej Rumunii.

Podczas skrupulatnie zaplanowanych operacji członkowie gangów przylecieli do kraju, aby popełnić włamania, a następnie odlecieli wkrótce potem. Dwunastu z nich zostało skazanych na kary od trzech lat i ośmiu miesięcy do pięciu lat i ośmiu miesięcy.

Londyńska Metropolitan Police pracowała nad tą sprawą przez ponad trzy lata ze swoimi odpowiednikami w Rumunii i we Włoszech.

Po tym, jak książki zostały odkryte w piwnicy w domu w Rumunii, zostały przetransportowane do Biblioteki Narodowej w Bukareszcie.

„Cudownie było widzieć radość płynącą z ponownego spotkania się każdej ofiary z tymi niezastąpionymi książkami” – powiedział detektyw  Andy Durham, dodając, że jeden z handlarzy książkami, Alessandro Bado, zareagował z wielkim entuzjazmem: „Dziś wieczorem pijemy jak lwy.”

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x