Rogate postacie z kultu mezopotamskiego boga księżyca odkryte w forcie z czasów biblijnych

Na Wzgórzach Golan odkryto fort liczący 3000 lat, zawierający rzeźby tajemniczych rogatych postaci. Być może został stworzone przez królestwo Geszur, sojusznika izraelskiego króla Dawida.

Znajduje się na niewielkim wzgórzu z widokiem na przeprawę przez rzekę. Izraelscy archeolodzy odkryli tę strukturę podczas badania obszaru, na którym w osadzie Hispin powstaje nowa dzielnica. (Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w 1967 r., a ich status jest kwestionowany; Hispin jest tam izraelską osadą).

Według Israel Antiquities Authority (IAA) fort prawdopodobnie pochodzi z XI lub X wieku p.n.e. Składa się z bazaltowo-głazowych ścian o szerokości prawie 1,5 metra. Wśród ruin były koraliki, ceramika, pierścionek i fragment rozbitej figurki kobiety trzymającej bęben. Ale najbardziej ekscytującym odkryciem w forcie był duży kamień wyrzeźbiony z dwiema ludzkimi postaciami przypominającymi patyki z rozpostartymi ramionami. Każda z postaci ma dwa rogi i wydaje się, że stoi obok nieznanego obiektu.

Ta rzeźba przypomina inną znalezioną w innym starożytnym miejscu zwanym et-Tell na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. W 2019 roku archeolodzy odkryli jedną figurę podobną do rzeźby z Hispin w pobliżu bramy miasta w et-Tell. Ten kamień był podobny wiekiem do znaleziska w Hispin i może przedstawiać mezopotamskiego boga księżyca, powiedzieli archeolodzy Haaretz Magazine na początku tego roku. Rogi na rzeźbach mogą przedstawiać rogi byka lub mogą przedstawiać półksiężyc z boku.

Miejscowi uczniowie wskazują na rzeźbę przedstawiającą dwie postacie z patyków z rogami, które mogą przedstawiać kult mezopotamskiego boga księżyca. (Zdjęcie: Yaniv Berman / Israel Antiquities Authority)

Fragment figurki znalezionej w forcie z epoki żelaza w Hispin. Postać wydaje się być kobietą trzymającą bęben. (Zdjęcie: Yaniv Berman / Israel Antiquities Authority)

Grube mury głazowe fortu z epoki żelaza pochodzą prawdopodobnie sprzed około 3000 lat. (Zdjęcie: Israel Antiquities Authority)

Archeolodzy i miejscowi robotnicy wykopują fort z epoki żelaza na Wzgórzach Golan. Fort został zbudowany z dużych bazaltowych głazów i miał mury o szerokości 1,5 metra.(Zdjęcie: Yaniv Berman / Israel Antiquities Authority)

Kamienna stela dla boga księżyca znaleziona w 2019 roku w miejscu zwanym et-Tell, na północ od Jeziora Galilejskiego, które mogło być starożytną stolicą królestwa Geszur. (Zdjęcie: Ivgeni Ostrovski / Israel Antiquities Authority)

Dokładnie to, co w starożytności nazywano et-Tell, pozostaje kwestią sporną, ale niektórzy archeolodzy uważają, że była to Betsaida, stolica królestwa Geszur. Jeśli tak, to rzeźba znaleziona na Wzgórzach Golan mogła być kopią steli boga księżyca przy bramach miasta stolicy królestwa, powiedzieli w oświadczeniu dyrektorzy wykopalisk IAA, Barak Tzin i Enno Bron.

Według IAA, najbardziej znane stanowiska archeologiczne Geshur znajdują się na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego, a niewiele z nich znanych jest z regionu Golan, który leży równolegle do morza na wschodzie i północnym wschodzie. Odkrycie stanowiska Geshur na tym obszarze rodzi nowe pytania dotyczące granic królestwa w epoce żelaza.

Geszur utrzymywał bliskie stosunki dyplomatyczne z Izraelem, zgodnie z żydowskimi historiami. Jedną z żon biblijnego króla Dawida była Maaka, córka króla Talmi z Geszur.

Według IAA starożytny fort zostanie przekształcony w miejsce kulturowe na świeżym powietrzu.

Źródło: Stephanie Pappas

Moon God Stele Discovered at Sacred High Place in Northern Israel

Zdjęcie: Ivgeni Ostrovski/Israel Antiquities Authority

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x