Reakcje chemiczne w atmosferze Marsa rozrywają cząsteczki wody

Woda na Marsa zbiera się na górze. Sonda NASA MAVEN znalazła wodę unoszącą się w górnych warstwach atmosfery Marsa, gdzie atomy wodoru i tlenu są rozrywane, donoszą naukowcy w Science 13 listopada .

„To całkowicie zmienia sposób, w jaki myśleliśmy, że wodór znikał w kosmosie” – mówi planetolog Shane Stone z University of Arizona w Tucson.

Powierzchnia Marsa została ukształtowana przez płynącą wodę, ale dziś planeta jest jałową pustynią. Wcześniej naukowcy sądzili, że woda z Marsa ginie w „powolnym i stałym strumieniu”, gdy światło słoneczne rozdziela wodę w niższych warstwach atmosfery, a wodór stopniowo rozprasza się w górę – mówi Stone.

Ale MAVEN, który krąży wokół Marsa od 2014 roku, zbierał cząsteczki wody w jonosferze Marsa na wysokości około 150 kilometrów. To było zaskakujące – wcześniej najwyższa widziana woda była na wysokości około 80 kilometrów.

Stężenie tych wód w dużej wysokości zmieniało się wraz ze zmianą pór roku na Marsie, ze szczytem w lecie, kiedy sezonowe burze piaskowe występują najczęściej. Podczas globalnej burzy piaskowej w 2018 r. poziom wody podskoczył jeszcze wyżej, co sugeruje, że burze piaskowe unoszą wodę w „nagłym plusku/chlupnięciu” – mówi Stone.

Szczyt atmosfery Marsa jest pełen naładowanych cząsteczek, które są przygotowywane do szybkich reakcji chemicznych, zwłaszcza z wodą. Tak więc woda tam na górze ulega szybkiemu rozpadowi, średnio trwając tylko cztery godziny, pozostawiając atomy wodoru do odpłynięcia. Ten proces jest 10 razy szybszy niż znane wcześniej sposoby utraty wody przez Marsa, obliczył Stone i jego współpracownicy.

Zespół odkrył, że proces ten może odpowiadać za utratę przez Marsa równowartości 44-centymetrowego globalnego oceanu w ciągu ostatnich miliardów lat oraz kolejnego oceanu o głębokości 17 cm podczas każdej globalnej burzy pyłowej. To nie może wyjaśnić całej utraty wody na Marsie, ale dobry początek wystarczy.

Źródło: Lisa Grossman

S. W. Stone et al. Hydrogen escape from Mars is driven by seasonal and dust storm transport of waterScience. Vol. 370, November 13, 2020, p. 824. doi: 10.1126/science.aba5229.

Zdjęcie: GSFC/NASA, LASP/CU

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x