Kobiety mają większą szansę przetrwania kryzysu niż mężczyźni!

Kobiety mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż mężczyźni w normalnych warunkach, a badanie z Danii i Niemiec ujawnia, że ​​kobiety również żyją dłużej niż mężczyźni, nawet w czasach największych kryzysów.

W badaniu, w którym analizowano historyczną długość życia, naukowcy odkryli, że kobiety miały średnio dłuższą oczekiwaną długość życia w najtrudniejszych warunkach – w tym w warunkach głodu i epidemi – w porównaniu do mężczyzn.

“Badanie wykazało, że nawet w wyjątkowo trudnych i krytycznych warunkach kobiety mają przewagę”, powiedziała główna autorka Virginia Zarulli, adiunkt w Instytucie Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Południowej Danii.

Nie jest jasne, dlaczego kobiety są “mistrzyniami oczekiwanej długości życia” – napisali autorzy badania, ale poprzednie odkrycia sugerowały, że w normalnych warunkach przyczyny biologiczne, wraz z czynnikami środowiskowymi i behawioralnymi, odgrywają ważną rolę.

Jednak nie było zbyt wielu dowodów na to, że kobiety miałyby przewagę w przetrwaniu nad mężczyznami w krytycznych, wysoce zagrażających życiu warunkach, powiedziała Zarulli. Dlatego naukowcy zdecydowali się zbadać te sytuacje, aby dowiedzieć się, czy zaobserwowane różnice można wyjaśnić czynnikami biologicznymi lub środowiskowymi.

Aby to zrobić, przeanalizowali dane historyczne zebrane w latach 1772–1939 z siedmiu populacji borykających się z ekstremalnymi trudnościami. W szczególności przyjrzeli się danym na temat oczekiwanej długości życia i współczynników zgonów z grup narażonych na głód, choroby i niewolnictwo w czasach np. wielkiego głodu w Irlandii (1845–1849), epidemii odry na Islandii (1846 i 1882) oraz niewolnictwa na plantacjach na Trynidadzie (na początku XIX wieku).

Wszystkie siedem grup biorących udział w badaniu miało wyjątkowo niską oczekiwaną długość życia z powodu trudnych warunków. Nie spodziewano się, że podczas tych kryzysów jedna lub obie płcie będą żyć dłużej niż 20 lat.

Przewaga przetrwania kobiet

W siedmiu analizowanych kryzysach kobiety przeżywały dłużej niż mężczyźni: Badanie wykazało, że kobiety przeżywały mężczyzn średnio od sześciu miesięcy do czterech lat, powiedziała Zarulli.

Analiza wykazała, że ​​podczas wielkiego głodu w Irlandii kobiety zazwyczaj żyły średnio 22,4 lat, podczas gdy mężczyźni 18,7 lat. (Zgodnie z ustaleniami w latach poprzedzających klęskę głodu oczekiwana długość życia obu płci wynosiła około 38 lat). Podczas epidemii odry na Islandii w 1882 roku kobiety żyły średnio 18,8 lat, w porównaniu ze średnią 16,7 lat dla mężczyzn (w latach poprzedzających epidemię średnia długość życia kobiet wynosiła około 44 lat i około 38 lat dla mężczyzn).

Zdaniem naukowców większość przewagi kobiet w zakresie oczekiwanej długości życia podczas tych kryzysów wynika z różnic przeżywalności niemowląt. Odkrycia wykazały, że dziewczynki lepiej znosiły trudne warunki niż chłopcy.

“Chociaż śmiertelność niemowląt jest zwykle wyższa w przypadku chłopców niż dziewcząt w normalnych warunkach, bardzo zaskakujące było znalezienie tak uderzającej różnicy na korzyść dziewcząt podczas kryzysów”, powiedziała Zarulli.

Jednym z powodów, dla których ten wynik był tak zaskakujący, jest to, że literatura z okresu, który badali naukowcy, sugeruje, że postawy rodziców wskazywały na preferencje płciowe, zwykle w stronę chłopców, powiedziała Zarulli. “A więc jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że pomimo potencjalnej dyskryminacji, dziewczynki żyły dłużej niż chłopcy”, dodała. Ta preferencja płciowa oznaczała na przykład, że ​​rodzice mogli być bardziej skłonni do szukania leczenia dla chorego chłopca niż dla chorej dziewczynki.

To odkrycie dostarcza mocnych dowodów na to, że przyczyna przewagi kobiet w przetrwaniu może być fundamentalnie biologiczna, powiedziała Zarulli. Dzieje się tak dlatego, że różnice w zachowaniu niemowląt są minimalne, a dzieci doświadczały tych samych warunków środowiskowych, pozostawiając biologię jako najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie.

Zarulli powiedziała, że niektóre czynniki biologiczne wpływające na przeżywalność kobiet to hormony i genetyka. Na przykład wiadomo, że estrogen, najważniejszy hormon żeński, działa ochronnie na układ odpornościowy, a testosteron, najważniejszy hormon męski, może go osłabiać – napisali autorzy badania.

Wyższy poziom testosteronu może również powodować bardziej lekkomyślne zachowania u mężczyzn, co z kolei może zwiększyć ryzyko przypadkowych i gwałtownych zgonów, a tym samym obniżyć średnią długość życia mężczyzn.

“Przewaga kobiet w zakresie przetrwania ma głębokie biologiczne korzenie, ale rola kultury i społeczeństwa jest również bardzo ważna” – powiedziała Zarulli.

 

Źródła: Cari Nierenberg / Live Science

Women live longer than men even during severefamines and epidemics

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x