Ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia?

Według raportu National Institutes of Health około 60 procent ciała przeciętnego dorosłego człowieka składa się z wody. Obejmuje to większość mózgu, serca, płuc, mięśni i skóry, a nawet około 30 procent kości. Poza tym, że jest jednym z głównych składników receptury na człowieka, woda pomaga również regulować naszą wewnętrzną temperaturę, transportuje składniki odżywcze po całym organizmie, wypłukuje odpady, tworzy ślinę, smaruje stawy, a nawet służy jako amortyzator ochronny dla ważnych narządów i rozwijających się płodów.

Nie ma wątpliwości, że woda jest kluczowa dla zdrowego życia (lub w ogóle jakiegokolwiek życia). A jednak nie ma naukowego konsensusu co do dokładnej ilości wody, jaką powinniśmy spożywać każdego dnia. Ile wody faktycznie musisz wypijać, aby być zdrowy?

Być może słyszałeś, że powinieneś wypijać około dwóch litrów wody dziennie. To zła odpowiedź. Pomimo wszechobecności tej łatwej do zapamiętania reguły, nie ma naukowych dowodów na jej poparcie. W rzeczywistości liczne badania sugerują, że jest to znacznie więcej wody pitnej, niż potrzebuje większości zdrowych dorosłych.

Naukowcy twierdzą, że problem z tą zasadą polega na tym, że bezpośrednie picie wody nie jest jedynym sposobem nawadniania człowieka. Ta reguła pomija dwa duże źródła wody, które codziennie dostarczają ją do organizmu.

Jedzenie i napoje

Jednym z takich źródeł jest żywność. Wszystko, co jesz, zawiera trochę wody. Surowe owoce i warzywa mają jej bardzo dużo. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa owoce, takie jak arbuzy i truskawki, składają się w ponad 90 procentach z wody. Według raportu National Academies of Sciences z 2004 roku przeciętny człowiek pozyskuje około 20% dziennego zapotrzebowania na wodę z pożywieniem.

Innymi kluczowymi źródłami wody, są inne napoje. Napoje bezalkoholowe, takie jak kawa, herbata, mleko, soki i napoje gazowane, zawierają głównie wodę i wszystkie przyczyniają się do nawodnienia. W przeciwieństwie do innego popularnego mitu badania pokazują, że kawa nie odwadnia i jest odpowiednią formą spożycia H2O. (Pamiętaj tylko, że picie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować niepożądane skutki uboczne, w tym bóle głowy i zaburzenia snu).

A zatem, między całym jedzeniem i innymi płynami, które spożywasz w ciągu dnia, ile wody powinieneś wchłonąć? National Academies of Sciences sugeruje, że kobiety spożywają łącznie około 2,7 litra wody ze wszystkich napojów i żywności każdego dnia, a mężczyźni około 3,7 litra dziennie.

Prawda jest taka, że ​​nie ma magicznej formuły nawadniania – potrzeby każdego różnią się w zależności od wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia, a nawet klimatu, w którym żyje. Im więcej wody tracisz na pocenie się, tym więcej wody będziesz musiał zastąpić jedzeniem i napojami. Tak więc naturalnie, osoba wykonująca ciężką pracę fizyczną w gorącym, tropikalnym klimacie musi pić więcej wody niż osoba o identycznej wadze i wzroście, która spędza dzień, siedząc w klimatyzowanym biurze.

Jeśli jednak szukasz konkretnych porad, najlepiej szukać ich w sobie.

“Zdecydowana większość zdrowych ludzi odpowiednio zaspokaja swoje codzienne potrzeby związane z nawodnieniem, pozwalając, by ich przewodnikiem było pragnienie” – według National Academies of Sciences. Twoje ciało w naturalny sposób odczuwa pragnienie, gdy spada poziom jego nawodnienia. (Na drugim końcu spektrum trawiennego mocz może również wskazywać, czy pijesz wystarczająco dużo – ciemnożółty lub pomarańczowy mocz zwykle wskazuje na odwodnienie, podczas gdy dobrze nawodniony mocz powinien być bladożółty lub niemal bezbarwny).

Podsumowując: pij, gdy jesteś spragniony, i pij więcej, gdy bardziej się pocisz. Twoje ciało da znać gdy będzie potrzebować nawodnienia.

 

Źródła: Brandon Specktor / Live Science

Dietary water affects human skin hydration and biomechanics

“Drink at least eight glasses of water a day.” Really? Is there scientific evidence for “8 × 8”?

FoodData Central

Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate

Water: How much should you drink every day?

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x