Dlaczego kobiety mają orgazmy?

Powód kobiecych orgazmów jest zagadką dla naukowców. Mężczyźni potrzebują ich do reprodukcji, kobiety nie. Dlaczego więc istnieją kobiece orgazmy?

Naukowcy badający tę kwestię są podzieleni, powiedział David Puts, antropolog biologiczny z Penn State University. Niektórzy naukowcy uważają, że orgazmy kobiet są całkowicie bezcelowe. Dowody sugerują jednak, że mogły kiedyś pomóc (i być może nadal pomagają) nam przetrwać i się rozmnażać.

Jedna z teorii głosi, że kobiety mają orgazmy, ponieważ mają je mężczyźni – powiedziała Kimberly Russell, ekolog z Rutgers University. Niektórzy badacze argumentują, że kobiece orgazmy istnieją, ponieważ jako płody wszyscy zaczynamy z tymi samymi podstawowymi częściami, niezależnie od płci. Orgazmy u kobiet, podobnie jak sutki u mężczyzn, po prostu są. W tym scenariuszu orgazm nie wyewoluował specjalnie dla kobiet i może nie spełniać dla nich określonej funkcji ewolucyjnej.

Ale jest problem z argumentem, że orgazmy nie pełnią żadnej funkcji, powiedziała Patricia Brennan, biolog ewolucyjny z Mount Holyoke College. Poświęcanie energii na cechy, takie jak sutki, które nie są konieczne, nie jest przystosowawcze. Te cechy z czasem zanikają lub stają się mniej wyraźne. To dalekie od przypadku kobiecych orgazmów, dodała. Według Instytutu Kinseya kobiece orgazmy zwykle trwają dłużej niż męskie i mogą występować wiele razy z rzędu – co jest rzadkością u mężczyzn. Innymi słowy, kobiece orgazmy zużywają dużo energii na cechę, która rzekomo nie ma żadnej funkcji.

Poza tym nie ma nic umniejszającego w strukturach anatomicznych zaangażowanych w kobiecy orgazm, zauważyła Brennan.

Łechtaczka, bardzo wrażliwa część żeńskich narządów płciowych, odgrywająca kluczową rolę w orgazmie, jest homologiczna do penisa. Podobnie jak sutki męskie i żeńskie, wyrastają z tej samej budowy anatomicznej. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, “łechtaczka to nie tylko mały penis”. Ludzka łechtaczka ma “niezwykle dobrze rozwinięte struktury” – powiedziała Brennan.

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak dokładnie kobiecy orgazm pomógł naszym przodkom przekazać swoje geny. Chociaż kobiety nie muszą mieć orgazmu, aby począć dziecko, niektóre badania sugerują, że nie zawsze tak było. Wiele samic ssaków, w tym króliki i koty, owuluje tylko podczas kopulacji. Na podstawie analizy sposobu przekazywania cech przez drzewo życia jedno badanie opublikowane w Journal of Experimental Zoology wykazało, że nasze przodkinie prawdopodobnie potrzebowały orgazmu, aby się rozmnażać.

Ale znowu, ta teoria nie wyjaśnia, dlaczego orgazmy u kobiet pozostały do dzisiaj, powiedziała Brennan.

“Jeśli orgazmy wyewoluowały z jakiegoś powodu adaptacyjnego, ale nie są już adaptacyjne, powinny zniknąć. A najwyraźniej nie odeszły” – dodała.

Niektóre badania sugerują, że orgazmy nadal stwarzają idealne warunki do poczęcia – nawet jeśli nie są konieczne do owulacji. Jedno z nich wykazało, że kobiety, które osiągnęły orgazm w czasie zbliżonym do momentu, w którym orgazm osiągnął także ich partner, faktycznie “wessały” więcej spermy do swoich ciał w porównaniu z kobietami, które miały orgazmy znacznie wcześniej lub później niż ich partner. Naukowcy próbowali nawet określić korelacje między liczbą orgazmów kobiety a liczbą posiadanych dzieci. Ale dowody na te hipotezy są niepewne i nie wskazują bezpośredniego związku przyczynowego między orgazmem a poczęciem, powiedział Puts.

Poza tym te teorie pozostawiają poważne pytanie bez odpowiedzi. A co, jeśli orgazm nie ma nic wspólnego z reprodukcją? A jeśli zamiast tego ewoluowałby tylko dla przyjemności?

Seks nie musi zapewniać przyjemności, aby nastąpiła reprodukcja. “Wiemy to patrząc na zwierzęta! Seks może być bardzo niewygodny, a mimo to jest wykonywany. Jednak z kulturowego punktu widzenia pomysł, że seks może być czymś więcej niż tylko mechanizmem robienia dzieci, jest w pewnym stopniu tematem tabu”, powiedziała Russell.

Seks, który sprawia przyjemność zarówno mężczyznom, jak i kobietom, odgrywa ważną rolę społeczną. Łagodzi stres i pomaga partnerom w tworzeniu więzi. Przodkowie mogli angażować się w seks, aby tworzyć bardziej spójne grupy, łagodzić konflikty i cementować swoją sieć społeczną. “Widzimy te zachowania u innych naczelnych, takich jak szympansy karłowate, które mogą używać seksu, aby rozwiązać walkę o smaczny owoc, a nawet rywalizację klanową”, donosi BBC. Z tego argumentu wynika, że ​​ewolucyjnie kobiece orgazmy mogły działać jako rodzaj spoiwa społecznego.

Sama przyjemność może wystarczyć, aby cecha stała się adaptacyjna, co jest sprzeczne z popularnymi wyobrażeniami o istnieniu seksu i orgazmu. Ale dla Brennan ma to sens. “Doświadczać przyjemności – ewolucyjnie wydaje się to dobrym pomysłem” powiedziała.

 

Źródła: Isobel Whitcomb / Live Science

Women’s Orgasm

The Evolutionary Origin of Female Orgasm

Human sperm competition: ejaculate manipulation by females and a function for the female orgasm

No direct relationship between human female orgasm rate and number of offspring

Do bonobos really spend all their time haveing sex?

Zdjęcia: Pixabay, iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x