W pochówku liczącym 31 000 lat znajdują się najstarsze znane bliźniaki jednojajowe na świecie

Według najnowszych badań starożytny grób w Austrii może stanowić najstarszy zarejestrowany pochówek bliźniaków.

Pochówek liczący 31 000 lat datuje się na górny paleolit ​​(okres trwający od 40 000 do 10 000 lat temu), zwany także starą epoką kamienną. Jedno z niemowląt zmarło wkrótce po porodzie, podczas gdy jego brat bliźniak żył około 50 dni, czyli nieco ponad 7 tygodni, według analiz obojga dzieci.

Trzecie dziecko, trzymiesięczne dziecko, pochowane w pochówku w odległości około 1,5 metra, jest prawdopodobnie ich kuzynem, według badań opublikowanych 6 listopada w Internecie w czasopiśmie Communications Biology.

Naukowcy odkryli owalny pochówek bliźniaków na stanowisku archeologicznym Krems-Wachtberg, na brzegu Dunaju, niedaleko centrum miasta Krems w 2005 roku. Szczątki bliźniaków pokryte były ochrą , czerwonym barwnikiem często używanym w starożytnych pochówkach na całym świecie. Podwójny pochówek zawierał również 53 koraliki wykonane z mamutowej kości, które prawdopodobnie były kiedyś nawleczone na naszyjnik, a także perforowany siekacz lisa i trzy perforowane mięczaki, które prawdopodobnie były naszyjnikami, powiedzieli naukowcy. Łopatka mamuta umieszczona nad grobem przez tysiąclecia chroniła pochowane pod nią małe ciała.

Pobliski pochówek drugiego niemowlęcia również zawierał ochrę, a także długą na 3 cale (8 centymetrów) mamutową szpilkę z kości, która mogła łączyć ze sobą skórzaną odzież w czasie pochówku – twierdzą naukowcy.

Odkrycie trafiło na pierwsze strony gazet wkrótce po jego odkryciu, a naukowcy stworzyli nawet replikę pochówku bliźniaków, która została wystawiona w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w 2013 roku. Jednak naukowcy wciąż mieli wiele do dowiedzenia się o starożytnym pochówku. Tak więc w ramach nowego projektu interdyscyplinarna grupa naukowców połączyła siły, aby rozszyfrować związek między tymi trzema niemowlętami oraz określić ich płeć i wiek w chwili śmierci.

Grób z pochówku bliźniaków obejmował koraliki z kości mamuta (na górze i na dole po lewej), perforowany siekacz lisa (z prawej strony) i trzy perforowane mięczaki (od drugiego do prawej). (Zdjęcie: OREA ÖAW)

Naukowcy odkrywają podwójny pochówek w Krems am Wachtberg. (Zdjęcie: OREA ÖAW)

Naukowcy twierdzą, że badanie jest pierwszym w historii, w którym wykorzystano starożytne DNA do potwierdzenia pokrewieństwa bliźniąt w zapisie archeologicznym. I to nie byle jakie, ale identyczne bliźnięta .

To „najwcześniejszy dowód narodzin bliźniaka”, powiedział badacz Ron Pinhasi, profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Wiedeńskiego w oświadczeniu (przetłumaczonym z języka niemieckiego za pomocą Tłumacza Google). Naukowcy nie wiedzą, jak częste były porody bliźniaków w okresie górnego paleolitu (wskaźnik waha się w zależności od regionu i czasu), ale dziś bliźnięta (zarówno identyczne, jak i braterskie) zdarzają się w około jednym na 85 porodów, podczas gdy identyczne bliźnięta rodzą się około raz na 250 urodzeń.

„Odkrycie wielokrotnego pochówku z okresu paleolitu jest wyjątkowe same w sobie” – powiedziała w oświadczeniu główna badaczka Maria Teschler-Nicola, biolog z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. „Fakt, że z kruchych szczątków szkieletowych dziecka można było pobrać wystarczające i wysokiej jakości stare DNA do analizy genomu, przekroczył wszystkie nasze oczekiwania i można go porównać do losu na loterii”.

Analiza genetyczna trzeciego niemowlęcia wykazała, że ​​był to krewny płci męskiej trzeciego stopnia, prawdopodobnie kuzyn, jak ustalili naukowcy.

Ciała bliźniaków były pokryte czerwoną ochrą pigmentową. (Zdjęcie: OREA ÖAW)

Replika podwójnego pochówku na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. (Zdjęcie: Kurt Kracher / © NHM Vienna)

Aby określić, w jakim wieku umarły dzieci, naukowcy przyjrzeli się górnemu drugiemu siekaczowi każdego dziecka. Zespół zwrócił szczególną uwagę na tak zwaną „linię noworodkową”, ciemną linię w szkliwie zębów, która oddziela szkliwo powstałe w okresie prenatalnym od szkliwa powstałego po urodzeniu – powiedziała Teschler-Nicola.

Te linie noworodków, a także rozwój szkieletu niemowląt, sugerowały, że bliźniaki były rozwiniętymi lub prawie urodzonymi dziećmi. Wygląda na to, że grupa łowców-zbieraczy najpierw pochowała pierwszego bliźniaka, a następnie ponownie otworzyła grób, aby pochować jego brata.

To odkrycie potwierdza kulturowo-historyczną praktykę ponownego otwierania grobu w celu ponownego pochówku, czego nigdy wcześniej nie udokumentowano podczas pochówku w paleolicie – stwierdzili naukowcy.

Zespół przeanalizował również pierwiastki chemiczne, w tym izotopy węgla, azotu i baru, w szkliwie zębów, ujawniając, że każde z bliźniaków było karmione piersią. Chociaż kuzyn bliźniaków przeżył trzy miesiące, „linie stresu [stress lines]” na zębach sugerują, że miał problemy z karmieniem, być może dlatego, że jego matka miała bolesną infekcję piersi zwaną zapaleniem sutka, a może dlatego, że nie przeżyła porodu.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego zginęły te niemowlęta, ale śmierć tych bliźniaków i ich kuzyna była prawdopodobnie bolesnym wydarzeniem dla tej paleolitycznej grupy łowców-zbieraczy, która tak dawno temu założyła obóz i pochowała swoje dzieci nad Dunajem. „Dzieci miały oczywiście szczególne znaczenie dla grupy oraz były bardzo szanowane” – powiedziała Teschler-Nicola. Nadzwyczajne pochówki „zdają się sugerować, że śmierć dzieci była wielką stratą dla społeczności i ich wpływa na ich przetrwanie”.

Źródło: Laura Geggel

Ancient DNA reveals monozygotic newborn twins from the Upper Palaeolithic

Neueste Forschungsergebnisse identifizieren die älteste Zwillingsbestattung der Welt

Zdjęcie: OREA ÖAW

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x