Pandemia COVID-19 i otyłość. Jaki mają ze sobą związek?

Pandemia COVID-19 ponownie postawiła epidemię otyłości w centrum uwagi, ujawniając, że otyłość nie jest już chorobą, która szkodzi tylko na dłuższą metę, ale może mieć bardzo niszczycielskie skutki nawet w krótszej perspektywie.

W najnowszych wiadomościach Centers for Disease Control and Prevention donosi, że w USA, aż 73 procent pielęgniarek hospitalizowanych z powodu COVID-19 miało otyłość. Ponadto niedawne badanie wykazało, że otyłość może wpływać na skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19.

Więcej szkód niż sądzono

Początkowo lekarze uważali, że otyłość zwiększa tylko ryzyko zachorowania na COVID-19, a nie ryzyko zakażenia. Nowsza analiza pokazuje, że otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Otyłość przede wszystkim zwiększa ryzyko zakażenia.

W marcu 2020 roku w badaniach obserwacyjnych stwierdzono, że nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba wieńcowa to najczęstsze inne schorzenia – lub choroby współistniejące – u pacjentów z cięższą formą choroby COVID-19.

Ponadto dwa badania z udziałem prawie 10 000 osób wykazały, że pacjenci z COVID-19 i otyłością mają większe ryzyko zgonu w dniu 21 i 45 w porównaniu z pacjentami z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała lub BMI.

Badanie opublikowane we wrześniu 2020 roku wykazało wyższe wskaźniki otyłości u pacjentów z COVID-19, którzy są w stanie krytycznym i wymagają intubacji.

Z tych i innych badań staje się coraz bardziej oczywiste, że osoby z otyłością stoją w obliczu wyraźnego i aktualnego niebezpieczeństwa.

Piętno i brak zrozumienia

Otyłość to interesująca choroba. Jest to problem, o którym mówi wielu lekarzy, często z frustracją, że ich pacjenci nie mogą temu zapobiec lub odwrócić za pomocą bardzo uproszczonego planu leczenia, którego nauczyliśmy się na naszym wstępnym szkoleniu – “jedz mniej i ćwicz więcej”. Jest to również choroba powodująca problemy fizyczne, takie jak bezdech senny i bóle stawów. Wpływa również na umysł i samopoczucie z powodu uprzedzeń społecznych wobec osób z otyłością. Może nawet niekorzystnie wpłynąć na wielkość Twojej wypłaty. Czy możesz sobie wyobrazić oburzenie, gdyby nagłówek artykułu brzmiał: “Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi zarabiają mniej”?

Lekarze i badacze, od dłuższego czasu rozumieją długoterminowe konsekwencje nadwagi i otyłości. Wiedzą, że otyłość jest powiązana z co najmniej 236 diagnozami medycznymi, w tym 13 typami raka. Otyłość może skrócić życie nawet o osiem lat.

Co się dzieje w organizmie?

A więc oto mamy zderzenie epidemii otyłości i pandemii COVID-19. I pojawia się pytanie, na które pacjenci zadają coraz więcej pytań: w jaki sposób otyłość powoduje cięższy przebieg choroby i powikłania związane z zakażeniem COVID-19?

Nadmiar tkanki tłuszczowej, powoduje u pacjentów z otyłością mechaniczny ucisk. Ogranicza to ich zdolność wchłaniania i całkowitego wypuszczania powietrza. Oddychanie wymaga więc więcej pracy, co prowadzi do obturacyjnych chorób układu oddechowego, a w poważniejszych przypadkach do zespołu hipowentylacji, który może spowodować niedobór tlenu we krwi.

Otyłość również skutkuje nadmiarem tego, co potocznie nazywamy “tłuszczem”. Przez lata naukowcy ustalili, że tkanka tłuszczowa jest szkodliwa sama w sobie. Można powiedzieć, że działa ona samodzielnie jako narząd endokrynologiczny. Uwalnia wiele hormonów i cząsteczek, które prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego u pacjentów z otyłością. Kiedy organizm jest w stałym stanie zapalnym, uwalnia cytokiny, białka odpowiedzialne za jego zwalczanie. Przygotowują one organizm do walki z chorobą. Wszystko działa prawidłowo, dopóki są trzymane w ryzach przez inne systemy i komórki. Jednak gdy cytokiny są uwalniane przez dłuższy czas, równowaga w organizmie może zostać zachwiana, a on sam może ulec uszkodzeniu. COVID-19 powoduje, że organizm wytwarza kolejną falę cytokin. Kiedy osoba otyła zakazi się COVID-19, nagromadzenie tych komórek prowadzi do szalejącego zapalenia, które uszkadza płuca w stopniu większym niż u pacjentów z prawidłowym BMI.

Ponadto ten przewlekły stan zapalny może prowadzić do czegoś, co nazywa się dysfunkcją śródbłonka. W tym stanie, naczynia krwionośne zamykają się i kurczą, dodatkowo zmniejszając dopływ tlenu do tkanek.

Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej może również zawierać więcej ACE-2, enzymu, który umożliwia koronawirusowi atakowanie komórek. To odkrycie dodatkowo wzmacnia hipotezę, że otyłość odgrywa główną rolę w poważniejszych zakażeniach COVID-19.

Więc teoretycznie, jeśli masz więcej tkanki tłuszczowej, wirus może wiązać się z większą liczbą komórek i atakować, utrzymując się w organizmie dłużej, co może spowodować poważniejszą infekcję i przedłużyć powrót do zdrowia.

Wirus SARS-CoV-2 zmusił lekarzy do zmierzenia się z rzeczywistością, którą zna wielu z nich. Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom przewlekłym, takim jak otyłość, systemy opieki zdrowotnej na całym świecie nie radzą sobie zbyt dobrze.

Nadszedł czas, aby zacząć edukować lekarzy i zapewnić im środki do walki z otyłością. Nie można już zaprzeczyć, że otyłość, jeden z najsilniejszych czynników prognostycznych COVID-19 i co najmniej 236 innych schorzeń, powinien stanąć wyżej na liście wrogów publicznych.

 

Źródła: Cate Varney / The Conversation

How obesity could create problems for a COVID vaccine

Individuals with obesity and COVID‐19: A global perspective on the epidemiology and biological relationships

Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective cohort study

Obesity’s Influence on Mortality in Patients with COVID-19

Body Mass Index and Risk for Intubation or Death in SARS-CoV-2 Infection

Obesity and Mortality Among Patients Diagnosed With COVID-19: Results From an Integrated Health Care Organization

Body composition and wages

Prescription Medications to Treat Overweight and Obesity

Obesity Hypoventilation Syndrome

Association of high level gene expression of ACE2 in adipose tissue with mortality of COVID-19 infection in obese patients

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x