Czy możesz się czegoś nauczyć podczas snu?

Doba trwa tylko 24 godziny, z których zazwyczaj jedna trzecia przypada na sen. Tak więc nadambitni ludzie często mogą się zastanawiać: czy można wykorzystać ten “stracony” czas i nauczyć się nowej umiejętności, czy nawet języka? Innymi słowy, czy nauka podczas snu jest możliwa?

Odpowiedź brzmi: i tak i nie, w zależności od tego, co rozumiemy przez “uczenie się”.

Absorpcja złożonych informacji lub opanowanie nowej umiejętności od zera poprzez powiedzmy, słuchanie nagrania dźwiękowego podczas snu jest prawie na pewno niemożliwa. Jednak badania pokazują, że mózg śpiącego jest daleki od bezczynności i mogą w nim wystąpić pewne formy nauki. Jednak to, czy warto zmuszać mózg do pracy nawet podczas odpoczynku, nie zostało jeszcze ustalone.

Nauka snu: od pozoru do nauki

Pojęcie uczenia się przez sen zwane hipnopedią ma długą historię. Pierwsze badanie wykazujące korzyści związane ze snem w zakresie pamięci i uczenia się zostało opublikowane w 1914 roku przez niemiecką psycholog Rosę Heine, która odkryła, że ​​uczenie się nowego materiału wieczorem przed snem skutkuje lepszym zapamiętywaniem w porównaniu do uczenia się w ciągu dnia.

Dzięki wielu badaniom przeprowadzonym od tamtego czasu wiemy, że sen jest kluczowy dla tworzenia długotrwałych wspomnień tego, co napotkaliśmy w ciągu dnia. Śpiący mózg odtwarza doświadczenia dnia i przenosi je z hipokampu, gdzie powstały, do innych obszarów mózgu. Biorąc pod uwagę, że tak wiele dzieje się ze wspomnieniami podczas snu, naturalne jest pytanie, czy wspomnienia można zmienić, wzmocnić, a nawet uformować od nowa.

Jednym z popularnych sposobów uczenia się przez sen był Psycho-phone, popularne urządzenie w latach trzydziestych XX wieku. Odgrywał on motywacyjne komunikaty dla śpiących, rzekomo pomagając ludziom wchłonąć idee w ich podświadomości i obudzić się z promienną pewnością siebie.

Początkowo wydawało się, że badania potwierdziły ideę urządzeń takich jak Psycho-phone. Niektóre z nich wykazały, że ludzie byli w stanie nauczyć się materiału, z którym spotykali się podczas snu. Jednak odkrycia te zostały obalone w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy naukowcy zaczęli używać EEG do monitorowania aktywności mózgu. Badacze odkryli, że jeśli doszło do jakiejkolwiek nauki, to tylko dlatego, że bodźce obudziły uczestników.

Ale w ostatnich latach badania wykazały, że mózg może nie być totalnie “odcięty” podczas snu. Odkrycia sugerują, że uśpiony mózg może absorbować informacje, a nawet tworzyć nowe wspomnienia. Problem polega jednak na tym, że te wspomnienia są ukryte. Innymi słowy, ta forma uczenia się jest niezwykle podstawowa, znacznie prostsza niż to, co musi osiągnąć Twój mózg, jeśli chcesz nauczyć się języka niemieckiego lub mechaniki kwantowej.

“Przez dziesięciolecia literatura naukowa mówiła, że ​​nauka podczas snu jest niemożliwa. Dlatego nawet obserwowanie najbardziej podstawowej formy uczenia się jest interesujące” – powiedział Thomas Andrillon, neurobiolog z Monash University w Melbourne w Australii. “Ale ludzie nie są tak naprawdę zainteresowani tą podstawową formą uczenia się”.

Ostatnie odkrycia wzbudziły nadzieje dotyczące możliwych zastosowań, powiedział Andrillon. Na przykład ukryta natura uczenia się przez sen sprawia, że ​​zjawisko to jest przydatne dla osób, które chcą porzucić zły nawyk, taki jak palenie, lub stworzyć nowe dobre nawyki.

Zgniłe jajka i palenie: wywoływanie skojarzeń

Liczne badania wykazały, że podstawowa forma uczenia się, zwana warunkowaniem, może wystąpić podczas snu. Na przykład w badaniu z 2012 roku opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience izraelscy naukowcy odkryli, że ludzie mogą nauczyć się kojarzyć dźwięki z zapachami podczas snu. Naukowcy odgrywali konkretne tony śpiącym uczestnikom badania, uwalniając przy tym nieprzyjemny zapach zepsutej ryby. Po przebudzeniu, słysząc ton, ludzie wstrzymali oddech w oczekiwaniu na nieprzyjemny zapach.

“To było wyraźne odkrycie pokazujące, że ludzie mogą tworzyć nowe wspomnienia podczas snu” – powiedział Andrillion.

Chociaż pamięć była ukryta, wpływała znacząco na zachowanie ludzi. W badaniu z 2014 roku opublikowanym w Journal of Neuroscience naukowcy odkryli, że palacze palili mniej papierosów po wystawieniu ich podczas snu na zapach papierosów połączony z zapachem, zgniłych jaj lub zepsutej ryby.

“Guga” znaczy słoń: Nauka języków podczas snu?

Andrillon i jego koledzy odkryli, że nauka podczas snu może wykraczać poza zwykłe warunkowanie. W badaniu z 2017 roku, opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications, badani byli w stanie wychwycić złożone wzorce dźwiękowe, które słyszeli podczas snu.

Zdolności uczenia się podczas snu mogą obejmować również naukę słów. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Current Biology naukowcy opowiadali śpiącym uczestnikom zmyślone słowa i ich rzekome znaczenia, takie jak “guga” co miało oznacza “słoń”. Po przebudzeniu badani w teście wielokrotnego wyboru, w którym musieli przypisać wymyślone słowa do ich znaczeń, radzili sobie zbyt dobrze, by można było nazwać to przypadkiem.

Wszystkie badania łączy jednak to, że oddziałują one na ukrytą formę pamięci. “Nie jest to wiedza, z której będą mogli skorzystać spontanicznie, ponieważ nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ją posiadamy” – powiedział Andrillion.

Nauka nowego języka jest bardzo złożona i obejmuje: rozpoznawanie dźwięków, naukę słownictwa i opanowanie gramatyki. Jak dotąd badania sugerują, że możliwe jest zapoznanie się z tonem i akcentem języka, a nawet znaczeniem słów podczas snu, ale na dużo niższym poziomie niż to, czego uczymy się w ciągu dnia.

Należy też wziąć pod uwagę koszty, powiedział Andrillion. Stymulowanie śpiącego mózgu nowymi informacjami prawdopodobnie zakłóca funkcje snu, negatywnie wpływając na wzmacnianie tego, czego nauczyliśmy się poprzedniego dnia.

Chociaż utrata jakości snu, aby potencjalnie nauczyć się kilku nowych słów, nie jest mądrym kompromisem, naukowcy nadal prowadzą badania, ponieważ kompromis może być tego wart w szczególnych przypadkach.

 

Źródła: Bahar Gholipour / Live Science

Humans can learn new information during sleep

Olfactory Aversive Conditioning during Sleep Reduces Cigarette-Smoking Behavior

Formation and suppression of acoustic memories during human sleep

Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks

Zdjęcia: iStock, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x