Małpy w fińskim zoo wolą odgłosy ruchu ulicznego od dźwięków natury

Małpy w zoo w Finlandii wykazały „znaczącą” preferencję dla dźwięków ruchu ulicznego niż dźwięków dżungli – odkryli naukowcy.

Tunel wyposażony w czujniki został zainstalowany w zagrodzie dla małp w zoo Korkeasaari w Helsinkach.

Dzięki temu saki białolica (White-faced saki) mogły wybrać, czy słuchają listy odtwarzania zawierającej odgłosy ruchu ulicznego, przyrodę i padający deszcz – czy też mają do wyboru muzykę zen i muzykę taneczną.

Dr Ilyena Hirskyj-Douglas, badaczka z Uniwersytetu Aalto w Finlandii, powiedziała: „Myśleliśmy, że spodoba im się bardziej uspokajające dźwięki, takie jak muzyka zen, ale w rzeczywistości odgłosy ruchu ulicznego prowokowały silną reakcję emocjonalną.”

Playlista ruchu drogowego była najpopularniejszym wyborem wśród małp, przy którym małpy iskały siebie lub siebie nawzajem i czasami spały – coś, czego nie robiły przy żadnych innych dźwiękach.

Kirsi Pynnonen, koordynatorka badań w zoo, powiedziała, że ​​odgłosy ruchu drogowego naśladują niektóre sposoby, w jakie zwierzęta komunikują się w sposób naturalny.

Powiedziała, że ​​na wolności zwierzęta „używają wysokiego syczenia, piszczenia i rechotania, aby pozostać w kontakcie”, wskazując, że mogą również słyszeć te odgłosy w odgłosach ruchu ulicznego.

Badania były częścią eksperymentu mającego na celu zbadanie, w jaki sposób można wykorzystać technologię do poprawy dobrostanu zwierząt w niewoli.

Zdaniem naukowców to pierwszy raz, kiedy dźwiękowy eksperyment dał zwierzętom pełną kontrolę nad tym, czego chciałyby słuchać.

Mają nadzieję, że te odkrycia pozwolą ogrodom zoologicznym na dostarczanie w przyszłości dodatkowych bodźców zwierzętom w ich wybiegach.

Dr Hirskyj-Douglas powiedziała, że pewnego dnia zwierzęta będą mogły kontrolować własne ustawienia oświetlenia lub temperatury i możliwe że grać w gry.

„Technologia jest bardzo otwarta i dopiero zaczynamy łączyć się z tym obszarem” – powiedziała.

W ramach kolejnego kroku zespół badawczy planuje zainstalować ekrany telewizyjne w tunelach, aby małpy mogły je oglądać, jeśli zechcą.

Saki białolice pochodzą z północnych krajów Ameryki Południowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jedzą bananów, a zamiast tego żywią się nasionami, orzechami, owadami i niektórymi owocami.

Źródło: news.sky.com | Zdjęcie: File pic

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x