Nowe urządzenie przenośne może ujawnić ostrość papryczki chili

Jak ostra jest Twoja papryczka chili? Nowe urządzenie w kształcie chili może szybko zasygnalizować, czy dodanie pieprzu do posiłku może spowodować zapalenie jamy ustnej.

Nazywany Chilica-pod, urządzenie wykrywa kapsaicynę, związek chemiczny, który nadaje papryce czasami bolesnego kopa. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej kapsaicyny ma papryka, tym ostrzejszy smak. Chilica-pod jest czuły, zdolny do wykrywania bardzo niskich poziomów ognistych cząsteczek, naukowcy donoszą 23 października w ACS Applied Nano Materials.

Urządzenie może kiedyś posłużyć do testowania gotowanych posiłków lub świeżej papryki, mówi chemik analityczny Warakorn Limbut z Prince of Songkla University in Hat Yai w Tajlandii. Ludzie z alergią na kapsaicynę mogliby użyć gadżetu, aby uniknąć tego związku, lub rolnicy mogliby przetestować zebrane papryki, aby lepiej wskazać ich pikantność, mówi.

Przenośny gadżet w kształcie chili określa poziom przypraw papryczek chili poprzez pomiar kapsaicyny – ognistej cząsteczki, która dodaje papryce kopa. „Chilica-pod” jest następnie podłączany do smartfona, gdzie aplikacja analizuje dane. NA PODSTAWIE ACS APPLIED NANO MATERIALS 2020

Względna ostrość papryki jest zwykle przekazywana w jednostkach ciepła Scoville’a – jest to niedoskonały pomiar określony przez panel testerów ludzkiego smaku. Inne, bardziej precyzyjne metody określania pikanterii są czasochłonne i wymagają kosztownego sprzętu, co sprawia, że metody te nie nadają się do szybkiej odpowiedzi.

Wejdź do przenośnego, kompatybilnego ze smartfonami Chilica-pod. Zbudowany przez Limbuta i współpracowników czujnik przyrządu składa się ze stosów arkuszy grafenu. Po dodaniu do czujnika kropli papryki chili i roztworu etanolu, kapsaicyna z papryki wyzwala ruch elektronów pomiędzy atomami grafenu. Im więcej kapsaicyny ma roztwór, tym silniejszy jest prąd elektryczny przepływający przez arkusze.

Chilica-pod rejestruje aktywność elektryczną i po podłączeniu jej „trzpienia” do smartfona wysyła informacje do aplikacji w celu analizy. Jeden test wykazał, że urządzenie może wykryć poziom kapsaicyny tak niski, jak 0,37 mikromola na litr roztworu, co odpowiada ilości papryki bez ostrości.

Zespół Limbuta wykorzystał paprykę Chilica-pod do indywidualnego pomiaru sześciu suszonych papryk chili z lokalnego rynku. Stężenia kapsaicyny papryki wahały się od 7,5 do 90 mikromoli na litr roztworu, stwierdził zespół. W tłumaczeniu na jednostki ciepła Scoville, zakres ten odpowiada przyprawie papryki, takiej jak serrano czy cayenne – łagodnym odmianom w porównaniu do palącej papryki Carolina reaper, jednej z najostrzejszych papryk na świecie (SN: 4/9/18).

Paul Bosland, genetyk roślin i hodowca chili z New Mexico State University w Las Cruces, który nie był zaangażowany w badanie, zauważa, że ​​kapsaicyna jest tylko jednym z co najmniej 24 pokrewnych związków, które nadają papryce ostrość. „Mam nadzieję, że [urządzenie] będzie w stanie je wszystkie odczytać” – mówi.

Źródło: Erin Garcia de Jesus
A. Soleh i in. Nanopłytki grafenu domieszkowanego azotem do bezpośredniego wykrywania kapsaicyny w próbkach papryki chili. Zastosowane nanomateriały ACS . Tom 3, 23 października 2020, s. 10094 – 10104. doi: 10.1021 / acsanm.0c02079.

World’s hottest pepper may have triggered this man’s severe headaches

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x