Międzynarodowe badania pokazują że ocieplający się świat źle wpływa na ciąże!

Zmiany klimatyczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi, a coraz więcej dowodów sugeruje, że kobiety w ciąży są szczególnie narażone na gorętsze niż zwykle lato.

Nowa analiza 70 badań z całego świata wykazała, że ​​wyższe temperatury podczas ciąży są powiązane z niewielkim wzrostem liczby porodów przedwczesnych i martwych, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach. Chociaż ryzyko wydaje się względnie minimalne, naukowcy obawiają się, że może ono mieć poważny wpływ na zdrowie publiczne w przyszłości, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiana klimatu wywoła intensywniejsze i częstsze fale upałów.

Tak jak ostrzega się małe dzieci, osoby starsze i osoby z wcześniejszymi schorzeniami przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalnymi upałami, tak naukowcy radzą także ostrzegać kobiety w ciąży. Noszenie dziecka stawia przed ludzkim ciałem wiele nowych wyzwań, zmuszając serce do cięższej pracy, podnosząc temperaturę wewnętrzną i narażając organizm na stres cieplny, wyczerpanie i odwodnienie.

“Kobiety w ciąży zasługują na miejsce obok grup, które zazwyczaj są uważane za grupy wysokiego ryzyka podczas występowania upałów” – podsumowuje międzynarodowy zespół.

Ta dziedzina badań jest wciąż stosunkowo nowa, ale z tego, co wiemy do tej pory, istnieją powody do zmartwień zarówno o matkę, jak i dziecko. Żadne z badań zawartych w obecnym przeglądzie nie jest doskonałe ani nie jest w stanie zapewnić wyraźnej przyczyny lub skutku. Jednak w szerszej literaturze ten wzór jest zarówno spójny, jak i niepokojący.

Badanie obserwacyjne opublikowane w zeszłym roku, oparte na ocenie 56 milionów urodzeń w USA, również wykazało związek między wzrostem temperatury a kurczeniem się okresu ciąży.

“Kiedy coraz więcej badań zaczyna gromadzić się wokół tego samego wniosku, musimy zwracać na niego uwagę” – wyjaśnia położnik-ginekolog Nathaniel DeNicola.

Analizując więcej badań na ten temat niż kiedykolwiek wcześniej, naukowcy sprawdzili, jak wrażliwość na ciepło wpływa na trzy wyniki ciąży: porody martwe, porody przedwczesne i niską masę urodzeniową. Badania pochodziły z 24 krajów, z których większość znajdowała się w Ameryce Północnej, Unii Europejskiej, Australii i Nowej Zelandii, chociaż siedem pochodziło z krajów o niskich i średnich dochodach.

Na każdy wzrost temperatury o 1 ° C  ryzyko wczesnego porodu i urodzenia martwego dziecka wzrasta średnio o około 5 procent. Podczas długotrwałej fali upałów ryzyko wczesnego porodu wzrosło o 16 procent.

Ujmując to z perspektywy, globalny średni wskaźnik porodów przedwczesnych wynosi około 10 procent, więc wpływ ekstremalnego upału, jeśli taki istnieje, jest stosunkowo niewielki w porównaniu ze wszystkimi innymi czynnikami, które mogą wpływać na wyniki ciąży.

Analiza wykazała na przykład, że niska masa urodzeniowa wystąpiła tylko u 3 procent niemowląt urodzonych podczas fali upałów, a związek ten stwierdzano znacznie rzadziej. Podczas gdy tylko 18 z 28 badań wykazało związek między masą urodzeniową a narażeniem na ciepło, 40 z 47 badań wykazało związek między porodami przedwczesnymi a narażeniem na ciepło.

“Dowody były najsilniejsze i najbardziej spójne dla fal upałów” – piszą autorzy – “chociaż największe efekty wynikały z pomiarów skumulowanej dawki ciepła w czasie całej ciąży”.

Oznacza to, że ekspozycja na ciepło może bardzo dobrze sumować się przez cały okres ciąży, chociaż wydaje się, że wyniki wahają się między niektórymi grupami społeczno-ekonomicznymi. Na przykład, chociaż niektóre badania sugerują, że ciąże w krajach o niskich dochodach są narażone na działanie ciepła przez pełne dziewięć miesięcy, inne badania w krajach o wysokich dochodach sugerują, że ostatnie tygodnie ciąży są najbardziej ryzykowne.

Różnicee w stosowanych metodologiach i w badanych subpopulacjach utrudniają generalizowanie.

Co więcej, blisko jedna trzecia włączonych w analizę badań została uznana za badania niskiej jakości, co oznacza, że ​​wnioski, jakie możemy wyciągnąć, są ograniczone. Na przykład kilka badań wykazało, że wskaźniki urodzeń przedwczesnych wzrastały tylko wtedy, gdy temperatury przekraczały 25 ° C, co może wyjaśniać, dlaczego inne badania, które obejmowały tylko temperatury poniżej tego progu, nie wykazały podobnych wyników. Jest tak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę i kontrolować, jeśli chodzi o wyniki ciąży, w tym edukacja, dostęp do opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo żywnościowe i dostępność klimatyzacji. Płeć płodu może również odgrywać rolę.

Na przykład badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że samoistne poronienia były częstsze u płodów płci męskiej po okresie ekspozycji na ciepło. Nowy przegląd wszystkich 70 badań ujawnił ten sam wzór.

Co dzieje się w organizmie kobiety, skąd te wyniki? Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że ekspozycja na ciepło podczas ciąży może zakłócać syntezę białek szoku cieplnego, prowadząc do uszkodzenia komórek płodu, stresu oksydacyjnego lub zapalenia. Czy to samo tyczy się ludzi, okaże się.

Dalsze badania powinny mieć wysoki priorytet, zwłaszcza że ryzyko dla matki jak i dla dziecka w wyniku fal upałów wydaje się znacznie wyższe na obszarach, w których istnieje znacznie mniej środków ochronnych.

 

Źródła: Carly Cassella / Science Alert

Summer heat brings special health risks for pregnant women

Associations between high temperatures in pregnancy and risk of preterm birth, low birth weight, and stillbirths: systematic review and meta-analysis

Taking the Heat: Potential Fetal Health Effects of Hot Temperatures

Climate change is associated with male:female ratios of fetal deaths and newborn infants in Japan

Hyperthermia: malformations to chaperones

The Coronavirus Pandemic Is Making The Threat Of Summer Heat Worse For Pregnant Women

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x