Drony liczą kolonie pingwinów antarktycznych w rekordowym czasie

Liczenie pingwinów to ciężka praca: na Przylądku Crozier na Antarktydzie, naukowcy potrzebują dwóch pełnych dni, aby zlokalizować 300.000 par gniazd pingwinów Adélie, używając helikopterów i ręcznie sterowanych dronów. Tymczasem brutalne wiatry, mroźny deszcz i śnieg ograniczają okna lotów dla tych żmudnych badań.

Teraz naukowcy skrócili ten czas do zaledwie 3 godzin, wyposażając swoje drony w nowy algorytm toru lotu. Wcześniej naukowcy pilotowali pojedyncze drony tam i z powrotem nad obszarami lądu, podobnie do sposobu, w jaki można kosić trawnik lub golić brodę. Ale POPCORN, jak nazywa się nowy algorytm, automatycznie ustawia kurs dla wielu dronów, aby przeleciały nad tym samym obszarem w zaledwie ułamku czasu, unikając kolizji i spełniając surowe przepisy dotyczące przestrzeni powietrznej.

Nowy program, który eliminuje człowieka-pilota, był ponad 10-krotnym ulepszeniem poprzednich technik – poinformowali naukowcy w zeszłym miesiącu w Science Robotics. Co więcej, naukowcy zarejestrowali zapierające dech w piersiach zdjęcia ruchów pingwinów (poniżej), które zmieniają się w odpowiedzi na zmieniające się wzory lodu morskiego.

Ale pingwiny nie są jedynym celem tej nowej technologii: naukowcy mają nadzieję, że ich program może pewnego dnia pomóc w liczeniu zwierząt gospodarskich, a nawet pomóc w zarządzaniu pożarami.

Źródło: Joel Goldberg

Multidrone aerial surveys of penguin colonies in Antarctica

Zdjęcie: Unsplash

Wideo: Science Magazine

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x