Archeolodzy w końcu zaglądają do egipskich mumii znalezionych po raz pierwszy w 1615 roku

Nowe badanie odkrywa, że ​​dwie starożytne mumie odkryte w wykutym w skale grobowcu w Egipcie ponad 400 lat temu w końcu ujawniają swoje sekrety, teraz, gdy naukowcy zeskanowali tomografem komputerowym ich szczątków.

Obie mumie, a także trzecia wystawiona na wystawie w Egipcie, reprezentują jedyne znane zachowane „okryte sztukaterią portretowe mumie” z Sakkary, starożytnej nekropolii egipskiej. W przeciwieństwie do innych mumii, które zostały pochowane w trumnach, osoby te zostały umieszczone na drewnianych deskach, owinięte tkaniną i „pięknym całunem mumii” i ozdobione trójwymiarowym tynkiem, złotem i portretem całego ciała – powiedziała kierownik badań Stephanie Zesch, antropolog fizyczny i egiptolog z German Mummy Project w Muzeum Reissa Engelhorna w Mannheim w Niemczech.

Teraz skany CT (tomografia komputerowa) ujawniają, że co najmniej jedna z tych trzech otulonych sztukaterią portretowych mumii została pogrzebana wraz z organami (nawet mózgiem) i że dwie kobiety pochowano z pięknymi naszyjnikami -odkryli naukowcy.

Skany CT wykazały również, że po śmierci tych osób – mężczyzny, kobiety i nastolatki datowanej na późny okres rzymski (30 p.n.e. do 395 r. n.e.) – ich mumie zostały pochowane wraz z artefaktami, które prawdopodobnie uważano za przydatne w życiu pozagrobowym, w tym monetami, które prawdopodobnie miały zapłacić Charonowi, rzymskiemu i greckiemu bóstwu, które miało przenosić dusze przez rzekę Styks.

Tomografia ujawniła również kilka problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów u kobiety. „Badanie osób wykazało, że umierały one w dość młodym wieku… Jednak przyczyny śmierci nie można było określić” – powiedziała Zesch.

 

Tomografia komputerowa pokazała koraliki z naszyjnika wokół szyi i ciała kobiety. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 )

Zbliżenie portretów mumii i biżuterii na całunach. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); © Sculpture Collection, Dresden State Art Collections, zdjęcia: H.-P. Klut / E. Estel; CC BY 4.0 )

Portret (po lewej) Pietro Della Valle, który przywiózł mumie do Rzymu; przedstawienie (po prawej) odkrycia mumii w Sakkarze.(Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 )

Mężczyzna (po lewej) trzyma złoty kielich i kwiaty na swoim portrecie, podczas gdy kobieta (po prawej) trzyma lekythos, greckie naczynie na oliwę. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); © Sculpture Collection, Dresden State Art Collections, zdjęcia: M. Gander / M. Loth; CC BY 4.0 )

Dwa kółka (A) znalezione w mumii kobiety mogły być monetami lub medalionami, podczas gdy dwa gwoździe (strzała) znajdowały się w pobliżu jej brzucha. Drewniana deska (B) za kobietą była nienaruszona.(Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 )

Niektóre kości mumii były złamane i pomieszane. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020);)

Dwa metalowe przedmioty (A) w męskiej mumii mogą być pieczęciami z warsztatu mumifikacji; Strzałki (B) wskazują miejsce pęknięcia drewnianej deski.(Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 )

Ołowiana pieczęć na zewnętrznej stronie męskiej mumii. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 ; © Sculpture Collection, Dresden State Art Collections, zdjęcia: M. Gander / M. Loth)

Długa podróż

Dwie z tych mumii dużo podróżowały. W 1615 r. włoski kompozytor Pietro della Valle (1586–1652) odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej i podróżował po Egipcie. Dowiedział się o dwóch okrytych sztukaterią portretowych mumiach – mężczyźnie i kobiecie – odkrytych przez mieszkańców Sakkary. Della Valle nabyła te mumie i przywiozła je do Rzymu, czyniąc je „najwcześniejszymi przykładami mumii portretowych, jakie stały się znane w Europie” – napisali naukowcy w badaniu.

Po przejściu przez kilku właścicieli, mumie trafiły do ​​Drezdeńskich Państwowych Zbiorów Sztuki w Niemczech, gdzie zostały prześwietlone pod koniec lat 80. Jednak tomografia komputerowa ujawniła znacznie więcej na temat ich wnętrzności.

Na przykład, tomografia komputerowa wykazała, że ​​mężczyzna zmarł w wieku od 25 do 30 lat. Miał około 5’4 cali (164 centymetry) wzrostu i miał dwa niewyrośnięte stałe zęby i kilka ubytków. Niektóre kości były połamane i pomieszane, prawdopodobnie dlatego, że ktoś otworzył mumie wkrótce po odkryciu, napisali naukowcy w badaniu.

Tak jak sugeruje jej portret mumii, ta nastolatka została pochowana z wieloma naszyjnikami. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); © I.Badr; CC BY 4.0 )

Otoczona sztukaterią portretowa mumia nastolatki, która znajduje się w Muzeum Egipskiego Starożytności w Kairze. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); © I.Badr; CC BY 4.0 )

Portret mumii nastolatki zawierał czerwono-brązowe szpiczaste buty z białymi szwami i gwiazdkami. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); © I.Badr; CC BY 4.0 )

Mózg nastolatka skurczył się przez tysiąclecia, ale nadal był zachowany. (Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0 )

Chociaż mózg mężczyzny nie został zakonserwowany, nie ma dowodów, że został usunięty przez nos. Nie używano też wielu środków do balsamowania. Zamiast tego został zawinięty i pomalowany. Jak powiedziała Zesch, dwa metalowe przedmioty znalezione podczas tomografii komputerowej to prawdopodobnie pieczęcie z warsztatu mumifikacji, który zajmował się jego szczątkami. Mózg kobiety również nie został zachowany, ale nastolatki był – skurczył się, ale mózg i pień mózgu były nadal możliwe do zidentyfikowania – a także inne narządy wewnętrzne nastolatki.

„Jesteśmy całkiem pewni, że z tych mumii nie usunięto mózgu ani narządów wewnętrznych” – powiedziała Zesch. „Jest bardzo prawdopodobne, że te mumie zostały zakonserwowane tylko z powodu pewnego rodzaju odwodnienia przy użyciu [mieszaniny osuszającej] natron, ale nie ma dużej ilości balsamujących płynów”.

Kobieta, która zmarła w wieku od 30 do 40 lat, miała około 4’11 “(151 cm) wzrostu. Miała zaawansowany artretyzm w lewym kolanie. Nastolatka, która nosiła spinkę do włosów, zgodnie z tomografią komputerową, zmarła między w wieku 17 i 19 lat i miał około 5’1 “(156 cm) wzrostu. Naukowcy twierdzą, że miała łagodny guz kręgosłupa znany jako naczyniak krwionośny kręgosłupa, który występuje częściej u osób powyżej 40 roku życia.

Obie kobiety zostały pochowane z wieloma naszyjnikami. To ekscytujące widzieć te naszyjniki, ale nie jest to nieoczekiwane, powiedziała Zesch. „Ze względu na te bardzo cenne całuny jesteśmy pewni, że osoby te muszą należeć do wyższej klasy społeczno-ekonomicznej”, co oznacza, że ​​z łatwością mogliby sobie pozwolić na biżuterię, powiedziała Zesch.

Zesch zauważyła, że ​​badała te trzy mumie z multidyscyplinarnym zespołem z German Mummy Project, Drezdeńskich Państwowych Zbiorów Sztuki, Instytutu Studiów Mumii Eurac Research w Bolzano we Włoszech oraz American-Egyptian Horus Study Group. Dzięki ich pracy powstała interaktywna wystawa mumii płci męskiej i żeńskiej w Dreźnie. Mumia nastolatka jest wystawiona w Muzeum Starożytności Egiptu w Kairze w Egipcie.

Badanie zostało opublikowane online 4 listopada w czasopiśmie PLOS One.

Źródło: Laura Geggel / livescience

Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0; © Sculpture Collection, Dresden State Art Collections, photos: H.-P. Klut/E. Estel

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x