Szczepionka Pfizer na COVID-19 jest “skuteczna w 90 procentach”

Gigant farmaceutyczny Pfizer i firma biotechnologiczna BioNTech powiedzieli, że ich szczepionka na koronawirusa była ponad 90% skuteczna w zapobieganiu COVID-19 wśród osób bez dowodów wcześniejszej infekcji.

Wyniki opierają się na pierwszej okresowej analizie Fazy 3 badania i oceniają 94 potwierdzone przypadki COVID-19 u uczestników badania.

W badaniu wzięło udział 43 538 uczestników, w tym osoby o różnym pochodzeniu rasowym i nie zaobserwowano żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa, podają firmy. Dodają, że nadal gromadzone są dodatkowe dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności.

Firmy nie podały wieku uczestników.

Podział przypadków na osoby zaszczepione i osoby, które otrzymały placebo, wskazuje na współczynnik skuteczności szczepionki powyżej 90 procent, siedem dni po drugiej dawce. Naukowcy twierdzą, że oznacza to, że ochronę osiąga się 28 dni po rozpoczęciu szczepienia, które składa się z dwóch dawek.

„Będziemy nadal gromadzić dalsze dane, ponieważ badanie będzie nadal zapisywane do ostatecznej analizy zaplanowanej, gdy zgromadzi się łącznie 164 potwierdzonych przypadków COVID-19” – powiedział dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer. „Pierwszy zestaw wyników naszej próby szczepienia przeciwko COVID-19 fazy 3 dostarcza wstępnych dowodów na to, że nasza szczepionka może zapobiegać COVID-19”.

Naukowcy ostrzegają, że w miarę kontynuacji badania ostateczny procent skuteczności szczepionki może się różnić.

„To ostrożnie brzmi jak doskonały wynik badań fazy 3, ale powinniśmy zachować trochę ostrożności” – powiedział dr Michael Head, starszy pracownik naukowy w Global Health na Uniwersytecie w Southampton, który nie był zaangażowany w badanie.

„Jeśli jednak ostateczne wyniki wykażą skuteczność sięgającą prawie 90 procent w przypadku odpowiedzi u osób starszych i mniejszości etnicznych, jest to doskonały wynik jak na szczepionkę pierwszej generacji”.

Downing Street z zadowoleniem przyjął wyniki jako „obiecujące” i powiedział, że Wielka Brytania zamówi 10 milionów dawek do końca roku, które zostaną rozdane, jeśli zostanie zatwierdzone.

Wielka Brytania zapewniła łącznie 40 milionów dawek szczepionki. Jednak ludzie będą potrzebować dwóch dawek szczepionki, co oznacza, że ​​nie uzyskano jeszcze wystarczającej liczby zastrzyków dla całej populacji Wielkiej Brytanii.

Źródło: Sara Rigby

PFIZER AND BIONTECH ANNOUNCE VACCINE CANDIDATE AGAINST COVID-19 ACHIEVED SUCCESS IN FIRST INTERIM ANALYSIS FROM PHASE 3 STUDY

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x