Chcesz żyć dłużej? Właściwe nastawienie może pomóc!

Myślisz, że życie jest wspaniałe i oczekujesz, że takie pozostanie? Nowe badanie sugeruje, że możesz mieć duże szanse na dożycie późnej starości.

Wykazało ono, że optymistyczni ludzie żyją dłużej niż osoby z mniej różowym spojrzeniem na świat.

Ten wniosek pochodzi z badania przeprowadzonego na ponad 69 000 kobiet w wieku od 58 do 86 lat i ponad 1400 weteranów płci męskiej w wieku od 41 do 90 lat, których obserwowano przez 10 do 30 lat. Na początku badania uczestnicy (wszyscy przebywali w USA) odpowiadali na pytania, aby ocenić, na ile optymistyczni byli.

Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy zgłosili najwyższy poziom optymizmu, byli o 50% do 70% bardziej skłonni do osiągnięcia wieku 85 lat lub więcej, w porównaniu z tymi, którzy zgłaszali najniższy poziom optymizmu. Co więcej, najbardziej optymistyczni ludzie żyli średnio o około 11% do 15% dłużej niż osoby najmniej optymistyczne.

Odkrycia sprawdzały się nawet po tym, jak naukowcy wzięli pod uwagę czynniki, które mogą drastycznie wpływać na długość życia, w tym to, czy uczestnicy mieli jakieś schorzenia, takie jak choroby serca lub czy doświadczyli depresji.

“Wyniki dodają się do rosnącej liczby dowodów na to, że pewne czynniki psychologiczne mogą przekładać się na dłuższe życie” – stwierdzili autorzy. Na przykład wcześniejsze badania wykazały, że bardziej optymistyczni ludzie mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci. Jednak nowe badanie wydaje się być pierwszym, które bezpośrednio analizuje związek między optymizmem a długowiecznością.

Naukowcy zauważają, że związek znaleziony w nowym badaniu nie był tak silny, gdy uwzględnili oni pewne zachowania zdrowotne, w tym nawyki palenia, spożycie alkoholu, poziom ćwiczeń i dietę. Sugeruje to, że te zachowania mogą częściowo wyjaśniać związek.

Innymi słowy, “optymizm może sprzyjać nawykom prozdrowotnym i wzmacniać odporność na niezdrowe impulsy” – napisali autorzy z Boston University School of Medicine w swoim badaniu.

Optymistyczni ludzie mogą również szybciej odzyskać siły po niespodziewanych sytuacjach stresowych i mogą doświadczać mniej negatywnie nacechowanych ekstremalnych reakcji emocjonalnych.

Jednak badanie wykazało tylko skojarzenie i nie może udowodnić na pewno, że optymizm powoduje dłuższe życie. Autorzy zauważyli, że badanie obejmowało głównie osoby rasy białej o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym, więc nie jest jasne, jak dobrze wyniki te odnoszą się do innych populacji. Ponadto badanie nie było w stanie uwzględnić wszystkich czynników, które mogą wpływać na poziom optymizmu osoby, takich jak to, czy uczestnicy stracili pracę lub doświadczyli śmierci bliskiej osoby, co również mogło wpłynąć na wyniki.

Ale jeśli wyniki są prawdziwe, sugerują, że optymizm może służyć jako atrybut psychologiczny, który “promuje zdrowie i długowieczność” – napisali autorzy w artykule.

Jednak potrzeba więcej badań, aby sprawdzić, czy optymistyczna postawa przekłada się na lepszy stan zdrowia zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej – podsumowali autorzy.

 

Źródła: Rachael Rettner / Live Science

Optimism is associated with exceptional longevity in 2 epidemiologic cohorts of men and women

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x