Nagły wzrost liczby wezwań straży pożarnej do pustych domów

Od czasu do czasu operatorzy gorącej linii alarmowej otrzymają wezwanie, ale nikt z drugiej strony nie odpowiada. Stanowi to problem, ponieważ może to być żart, przypadkowe wybranie numeru lub ktoś w poważnym niebezpieczeństwie. Ale czasami jest to coś zupełnie niewytłumaczalnego.

Również w Akita City od czasu do czasu ktoś dzwoni na numer alarmowy straży pożarnej 119, ale zamiast głosu dzwoniącego można usłyszeć tylko mechaniczne brzęczenie i dudnienie .

Najstraszniejszy taki incydent miał miejsce w 2014 roku w sąsiedniej prefekturze Aomori, kiedy około północy wezwano wozy strażackie do willi położonej głęboko w górach Hakkoda. Jednak kiedy przybyli strażacy, nikogo nie było w środku, wszystkie drzwi i okna były zamknięte i nienaruszone, a wszystkie telefony były prawidłowo rozłączone. Uznano, że to awaria linii telefonicznej, ale nigdy nie znaleziono pewnego wyjaśnienia.

Chociaż rzadkie, zdarzają się mniej więcej raz lub dwa razy w roku, te “widmowe połączenia” są uważane za normalną część pracy i uznaje się, że powodują je usterki technicznej. Za każdym razem protokół nakazuje operatorowi rozłączyć się, a następnie oddzwonić. Jeśli linia jest zajęta lub nikt nie odbiera, strażacy są wysyłani w celu zbadania tego jako potencjalnego zagrożenia.

Jednak od maja tego roku liczba telefonów “pozornie dzwoniących” pod numer 119 wzrosła do dziewięciu w mieście. Połączenia odbywają się o różnych porach dnia, zawsze z telefonu stacjonarnego, a często nawet wtedy, gdy mieszkańców nie ma w domu. Niektórzy właściciele domów byli zaskoczeni, że wrócili do domu a przed domem była zaparkowana straż pożarna, inni zostali obudzeni w środku nocy przez syreny i stwierdzili, że nikt z ich dom nie dzwonił pod numer 119.

Ta zwiększona częstotliwość zwróciła uwagę na problem, może to zagrażać życiu ludzi naprawdę znajdujących się w niebezpieczeństwie, więc straż pożarna Akita naciska na firmę telekomunikacyjną NTT East, aby przyjrzała się temu poważniej.

NTT East zajmowało się tą sprawą od września, ale nadal nie znaleziono żadnego wyjaśnienia. W międzyczasie szef straży pożarnej Akita sprawdził ich system 119 i stwierdził, że wszystko jest w porządku. Powiedział także mediom: „To tylko moja opinia, ale na podstawie tego, co widziałem, wydaje mi się, że pochodzi to z naprawdę starego sprzętu, takiego jak„ czarne telefony ”, które wciąż nie zostały zaktualizowane do nowszych modeli.”

„Czarny telefon” to japoński termin oznaczający telefon z tarcz obrotową. Dla tych, którzy są zbyt młodzi, by je pamiętać, numery były wybierane za pomocą plastikowego kółka, które wydawało rodzaj klikającego dźwięku podczas obracania. Impuls ten wysłał odpowiednią informację o numerze przez linię telefoniczną.

Wydaje się jednak, że jest to bardzo możliwa przyczyna, ponieważ te subtelne dźwięki są łatwe do naśladowania, szczególnie przez zwarcie w przewodzie. A ponieważ faksy są nadal szeroko stosowane w Japonii, nie jest tak niewiarygodne, że kilka osób wciąż używa swoich starych telefonów.

Pozostaje jednak wiele pytań bez odpowiedzi: dlaczego teraz nagle ilość takich głuchych połączeń wzrosła? Dlaczego dzieje się to tylko w Akicie? Ponadto, dlaczego policyjna alarmowa linia, która ma numer 110 i wydaje się równie podatna na te tajemnicze telefony, nie otrzymała żadnego?

Źródło: Mainichi Shimbun, Hachima Kiko | Zdjęcie: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x