Majowie zbudowali pierwszy system filtracji wody na półkuli zachodniej

Miasto Majów Tikal słynie z strzelistych pałaców i świątyń. Ale coś znacznie bardziej skromnego sprawiło, że Tikal funkcjonował: jego system filtracji wody, najwcześniejszy znany w swoim rodzaju. Naukowcy niedawno odkryli minerał wulkaniczny, który wychwytuje mikroby i metale ciężkie w jednym z największych zbiorników w Tikal. Ponieważ materiał nie znajduje się w pobliżu, odkrycie sugeruje obecność celowego filtra.

Odkrycie jest sprzeczne z istniejącym od dawna poglądem, że zdolności technologiczne starożytnego świata koncentrowały się w takich miejscach jak Grecja, Rzym, Egipt i Chiny – twierdzi współautor badania Kenneth Tankersley, geolog archeolog z Uniwersytetu w Cincinnati (UC). „Jeśli chodzi o oczyszczanie wody, Majowie byli o tysiąclecia do przodu”.

Położone w tropikalnych lasach północnej Gwatemali Tikal kwitło przez ponad 1000 lat. Uważa się, że u szczytu dobrobytu, około 700 roku ne, mieszkało tu ponad 45 000 osób. „Było to jedno z najważniejszych miast Majów” – mówi Nicholas Dunning, geoarcheolog UC.

Ale mieszkańcy Tikal musieli zmagać się z porą suchą trwającą mniej więcej od listopada do kwietnia. Przechowywanie wody w zbiornikach było rozwiązaniem, ale ta woda musiała nadawać się do picia, powiedziała Lisa Lucero, archeolog z University of Illinois w Urbana-Champaign, która nie brała udziału w badaniach. „Utrzymanie czystości wody było kluczowe”.

Kilka lat temu Dunning i jego koledzy wydobyli osady z kilku zbiorników Tikal. Byli zaskoczeni, gdy odkryli, że jeden z największych zbiorników, Corriental, miał znacznie mniej zanieczyszczeń metalami ciężkimi, algami wytwarzającymi toksyny i minerałem związanym z zanieczyszczeniem kałem niż inne. „Jakość wody w Corriental była znacznie wyższa” – mówi Dunning.

Zespół postawił hipotezę, że w jakiś sposób Majowie filtrowali wodę Corriental. „Majowie używali ogrodów jako łazienek” – mówi Dunning. „Woda wpływająca do zbiornika nie byłaby bardzo czysta”.

Dlatego naukowcy przyjrzeli się bliżej osadom na dnie zbiornika. Pierwszą wskazówką dotyczącą starożytnego filtra było odkrycie kryształów kwarcu. Naukowcy odkryli cztery odrębne warstwy, każda o grubości kilku centymetrów, z brązowawych kryształów w skali milimetra. (Takie ziarna wielkości piasku można wykorzystać do filtrowania wody, ale nie wychwytują one wszystkich szkodliwych drobnoustrojów). Następnie naukowcy zbadali kwarc bardziej szczegółowo i odkryli, że jest usiany jeszcze mniejszymi kryształami „zeolitów”. Ten rodzaj minerałów wulkanicznych może oczyszczać wodę, zatrzymując w porowatej strukturze zarówno drobnoustroje, jak i metale ciężkie, i nadal są one w powszechnym użyciu, mówi Tankersley. „Prawie wszystko, co pijemy, od wody butelkowanej po wino, jest filtrowane przez filtr zeolitowy”.

Majowie nie wiedzieliby o zeolitach w skale, ale rozpoznaliby właściwości oczyszczające – sugerują naukowcy. Jak sugerował zespół w zeszłym miesiącu w Scientific Reports, prawdopodobnym źródłem materiału w zbiorniku Corriental jest bogata w kwarc i zeolit ​​formacja skalna około 30 kilometrów na północny wschód od Tikal. Woda w tym miejscu „była klarowna i dobrze smakowała” – mówi Tankersley.

Niestety, nie ma bezpośrednich dowodów na to, jak wyglądał system filtracji Corriental, mówi Dunning. Zespół wpadł jednak na pewien pomysł: tkane maty trzcinowe mogły utrzymywać skały zawierające kwarc i zeolit ​​pod wodą tuż przed dopływem do zbiornika. Taka konfiguracja byłaby okresowo usuwana przez gwałtowne powodzie po burzy, co wyjaśniałoby warstwy kwarcu i zeolitu znalezione u podstawy zbiornika.

Odkrycie jest silnym przypomnieniem technologicznych możliwości Majów, mówi Lucero. „Pokazuje jeszcze inny poziom zdziwienia dokonaniami starożytnych ludów”.

Źródło: Katherine Kornei

Zeolite water purification at Tikal, an ancient Maya city in Guatemala

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x