Końskie mistrzostwo pomogło tajemniczym mongolskim wojownikom zbudować wieloetniczne imperium

Do tej pory jedyne relacje o Xiongnu pochodziły od ich wrogów. Chińskie zapiski sprzed 2200 lat opisują, jak ci zaciekli łucznicy konni z szeroko otwartych stepów dzisiejszej Mongolii starli się z armiami na terenach dzisiejszych północno-zachodnich Chin. Ich ataki skłoniły Chińczyków do zbudowania czegoś, co stanie się znane jako Wielki Mur Chiński na ich północnej granicy, jako ochronę przed konnymi nomadami. Zaczęli też tworzyć własne armie kawalerii.

Imperium konne Xiongnu nie pozostawiło żadnych pisemnych zapisów. Ale biologia wypełnia teraz ich historię, a także historie innych kultur środkowoazjatyckich w starożytności. Dwa badania – obszerny przegląd starożytnego DNA ponad 200 osobników w ciągu 6000 lat i analiza szkieletów koni sprzed powstania Xiongnu – śledzą ruchy populacji w Azji Środkowej i kluczową rolę, jaką odgrywa jeździectwo. Wyniki „pokazują, że koń był prawdopodobnie motorem niektórych zmian przodków, jakie obserwujemy w populacji ludzkiej” – mówi Ludovic Orlando z Paul Sabatier University, który nie brał udziału w pracy. „Koń zapewnił nowy zakres wzorców mobilności człowieka i umożliwił ludziom szybsze pokonywanie długich dystansów”.

Konie zostały prawdopodobnie udomowione przez kulturę Botai około 3500 roku pne w pobliżu współczesnego Kazachstanu. Początkowo konie mogły być używane głównie do produkcji mięsa i mleka, a później zaczęły ciągnąć rydwany na kołach.

Aby dowiedzieć się więcej o migracji ludzi w Azji Środkowej, zespół kierowany przez Choongwon Jeong z Uniwersytetu Narodowego w Seulu i Christinę Warinner z Harvard University pobrał próbki i zsekwencjonował DNA szczątków ludzkich znalezionych w Mongolii. Wyniki, o których informują dziś w Cell, obejmują okres od 5000 pne aż do rozkwitu innej kultury jeździeckiej – imperium Czyngis-chana mongolskiego, około 1000 roku n.e.

Badania genetyczne populacji zachodnioeuropejskich wykazały, że około 3000 lat pne Yamnaya – mobilni pasterze bydła, owiec i kóz – wyparła na zachód ze stepów dzisiejszej Rosji i Ukrainy i wywołała dramatyczny obrót genetyczny w Europie. Szkielety z Mongolii z epoki brązu pokazały, że Yamnaya również przeniosła się na wschód i wprowadziła tam pasterski styl życia zorientowany na produkty mleczne. Ale nie pozostawili żadnych trwałych śladów genetycznych w Mongolii, najstarsze próbki w nowym badaniu.

Starożytne DNA pokazuje, że 1000 lat później inna grupa stepów, zwana Sintashta, pozostawiła trwały ślad. Przyniosły również fatalne zmiany kulturowe na murawach Mongolii, jak wykazały wcześniejsze badania archeologiczne. Począwszy od około 1200 roku pne innowacje jeździeckie, w tym selektywna hodowla pod względem rozmiaru i wytrzymałości, plus wędzidła, spodnie do jazdy konnej, a nawet wczesne siodła, pojawiły się w zapisie, mówi archeolog William Taylor z University of Colorado w Boulder, współautor obu dokumentów.

Mongołowie tamtych czasów najwyraźniej jeździli konno, co żywo potwierdził drugi artykuł w Proceedings of the National Academy of Sciences. Autorzy, archeolodzy z Chin i USA, donoszą, że szkielety koni pochowane około 350 pne w górach Tian Shan, obecnie części chińskiej prowincji Xinjiang, wykazują nieprawidłowości kostne podczas jazdy konnej, w tym uszkodzenia kręgosłupa spowodowane ciężarem jeźdźca i zmiany w kościach ust z wędzideł i uzdy. “Połączyć patologie dolnej części pleców z dowodami na uzdy, a wszystko wskazuje na to, że konie były ujeżdżane” – mówi Sandra Olsen, archeolog z University of Kansas w Lawrence, która nie brała udziału w żadnym z badań.

Niedługo potem pojawił się Xiongnu. Przekładali swoje umiejętności jazdy konnej na wyrafinowany sposób prowadzenia wojny i organizowania imperium na ogromnych dystansach. Począwszy od około 200 pne Xiongnu gromadził koczownicze plemiona z całej Eurazji w potężną siłę, zamieniając stepy w polityczne centrum rywalizujące z sąsiednimi Chinami. „Xiongnu są źródłem nieustannych zmartwień i szkód dla Chin” – napisał jeden ze współczesnych chińskich historyków. „Poruszają się w poszukiwaniu wody i pastwisk i nie mają miast otoczonych murami ani stałych mieszkań, ani nie zajmują się żadnym rodzajem rolnictwa”.

Badania Jeonga nad DNA z 60 ludzkich szkieletów z 300-letniej historii Xiongnu pokazują, jak region został przekształcony w wieloetniczne imperium. Po ponad 1000 latach, w których trzy odrębne, stabilne populacje ludzkie żyły obok siebie na mongolskim stepie, różnorodność genetyczna gwałtownie wzrosła około 200 pne. Populacje z zachodniej i wschodniej Mongolii zmieszały się ze sobą i z ludźmi niosącymi geny z tak odległych miejsc jak obecnie Iran i Azja Środkowa. Tak szerokie mieszanie „nigdy wcześniej nie było widziane na taką skalę” – mówi Jeong. „Możesz zobaczyć cały profil genetyczny Eurazji u ludu Xiongnu”.

Wyniki sugerują, że opanowanie konia umożliwiło oszałamiające dalekie podróże po morzu traw Azji Środkowej. Znaleziska archeologiczne w grobach elit Xiongnu, takich jak rzymskie szkło, perskie tkaniny i greckie srebro, sugerowały odległe powiązania. Ale dowody genetyczne sugerują coś więcej niż handel. Jedenaście szkieletów z okresu Xiongnu miało sygnatury genetyczne podobne do tych u Sarmatów, wojowników nomadów, którzy zdominowali region na północ od Morza Czarnego, 2000 kilometrów przez otwarty step od Mongolii.

„Nie ma pisemnych dowodów na kontakt [Xiongnu] z Sarmatami i nie jest to dobrze potwierdzone archeologicznie. To naprawdę zaskakujące, że mieszają się na tak długich dystansach ”- mówi Tsagaan Turbat, archeolog z Instytutu Archeologii Mongolskiej Akademii Nauk. „Tego rodzaju informacje naprawdę zmieniają zasady gry”.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości genomy pomogą ujawnić, jak działało tajemnicze imperium nomadów. Xiongnu „robią to, co robią imperia – zmuszając lub zachęcając ludzi do ruchu” – mówi archeolog Bryan Miller z University of Michigan, Ann Arbor. „Czy ludzie są wysyłani, by rządzić, czy też lokalnym elitom wolno kontynuować?” On pyta. „Tylko genetyka może na to odpowiedzieć”.

Źródło: Andrew Curry

Finding the first horse tamers

A Dynamic 6,000-Year Genetic History of Eurasia’s Eastern Steppe

Early evidence for mounted horseback riding in northwest China

Zdjęcie: NARODOWE MUZEUM MONGOLII

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x