Japoński rząd pozwala taksówkom odmówić zabrania pasażerów bez masek

Chociaż angielski termin „dystans społeczny” stał się częścią języka japońskiego podczas pandemii, innym słowem kluczowym odnoszącym się do środków zaradczych wobec koronawirusa było jishuku, czyli „osobiste ograniczenie”. W kraju było stosunkowo niewiele przymusowych zamknięć lub godzin policyjnych nakazanych przez rząd, w zamian wzywano firmy, organizatorów imprez i samych obywateli do unikania niepotrzebnych zgromadzeń i stosowania się do porad ekspertów ds. Zdrowia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Taksówkarze napotykali pasażerów, którzy nie są tak oddani jishuku, wsiadając do taksówek bez maseczek. Być może ci pasażerowie bez maseczek nie uważają taksówki za środek transportu publicznego, ponieważ nie dzielą samochodu z nieznajomymi pasażerami i myślą, że dopóki kierowca ma na sobie maseczkę wszystko jest dobrze.

Niezależnie jednak od powodu, jest to coś, z czego kierowcy taksówek nie są zadowoleni, dlatego grupa 10 tokijskich firm taksówkowych zwróciła się niedawno do Ministerstwa ds. Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki o prawo do odmowy zabrania pasażerów, którzy nie noszą maseczek. Ministerstwo zatwierdziło teraz wniosek, oficjalnie upoważniając tokijskie taksówki do nie obsługiwania klientów bez maseczek. „Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale także innym pasażerom, którzy korzystają z taksówek.”

Ministerstwo chce, aby kierowcy przynajmniej dwukrotnie sprawdzali, czy przyszli pasażerowie bez maseczek mają jakiś problem zdrowotny, który uniemożliwia im zakrywanie twarzy. Ale jeśli nie ma rozsądnego uzasadnienia, powodu nie noszenia maseczki, kierowca nie ma obowiązku wpuszczania ich do samochodu.

Chociaż petycja została złożona konkretnie w odniesieniu do taksówek w Tokio, jest prawdopodobne, że decyzja ministerstwa umożliwi operatorom taksówek w całym kraju wprowadzenie takiej samej polityki, jeśli na nią się zdecydują.

Źródło: Yahoo! Japan News/Kyodo via Otakomu | Zdjęcie: Photo by Lexi Ruskell on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x