Dlaczego dzieci płaczą w samolotach?

Niezależnie od tego, czy jesteś cierpliwym rodzicem, czy nieszczęśliwym pasażerem siedzącym w sąsiednim rzędzie, płaczące dziecko w samolocie nigdy nie jest zabawne. Gdy samolot wznosi się lub opada, dziecko czuje przerażające uczucie trzasku w uszach, a kabinę wypełnia krzyk.

Oczywiście istnieje wiele powodów, dla których dziecko może płakać w samolocie. Uczucia dyskomfortu, wyczerpania, głodu, samotności, znudzenia, złości, bólu i ogólnego niepokoju wyrażają się w płaczu, jeśli nie w całkowitym załamaniu. Istnieje jednak ogólna zgoda, że ​​ciśnienie spowodowane lataniem na wysokości jest szczególnie trudne do zniesienia dla niemowląt i małych dzieci. “Istnieje zasadnicza różnica anatomiczna między uszami niemowlęcia i dorosłego”, powiedział dr Simon Baer, ​​specjalista ds. chirurgii uszu, nosa i gardła w Wielkiej Brytanii.

“Z pewnością jednym z głównych powodów, dla których dzieci płaczą w samolocie, jest to, że nie radzą sobie dobrze z wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym, ponieważ dziecięca trąbka słuchowa generalnie nie funkcjonuje tak dobrze, jak ta u dorosłych” – powiedział Baer.

Trąbka Eustachiusza to kanał łączący ucho środkowe z nosogardłem – górną częścią gardła i tylną częścią jamy nosowej. Zasadniczo ta rurka kontroluje ciśnienie w uchu środkowym, dzięki czemu jest równe ciśnieniu powietrza na zewnątrz. Trąbka Eustachiusza pozostaje zamknięta przez większość czasu, otwierając się tylko do czynności takich jak ziewanie, połykanie i żucie, co umożliwia przepływ powietrza między uchem środkowym a nosogardłem. Kiedy ciśnienie atmosferyczne gwałtownie się zmienia, powodując nagłe uczucie zatkania ucha, większość dorosłych celowo ziewa lub połyka, aby otworzyć tę rurkę i wyrównać ciśnienie w uchu środkowym.

Baer dodał, że ciśnienie jest szczególnie problematyczne podczas opadania, ponieważ wyrównywanie jest trudniejsze przy przechodzeniu z niskiego ciśnienia atmosferycznego do stosunkowo wyższego, co ma miejsce, gdy samolot obniża wysokość lotu.

“Chociaż współczesne samoloty są do pewnego stopnia pod ciśnieniem, nadal występują w nich znaczne jego wahania”.

Ale są sposoby, aby pomóc uszom dziecka. Jednym z nich jest tak zwany manewr Valsalvy – to znaczy ściskanie nosa i dmuchanie.

Baer ma także inne pomocne rady.

“Trzy sposoby, które mogą pomóc, obejmują upewnienie się, że dziecko nie śpi podczas wznoszenia i opadania, nakłanianie dziecka do ssania butelki w tych momentach i unikanie latania, gdy dziecko cierpi na infekcję górnych dróg oddechowych” – powiedział Baer.

Gordon Harrison, główny audiolog w brytyjskiej sieci sklepów optycznych i słuchowych Specsavers, powiedział, że prostym sposobem złagodzenia wpływu nacisku na ucho jest wprowadzenie do ucha jak największej ilości powietrza poprzez połykanie lub ziewanie. Przyznał jednak, że nie zawsze jest to łatwe, gdy ma się do czynienia z histerycznym 1-latkiem.

“O wiele łatwiej jest złagodzić skutki ciśnienia w uchu u dorosłych niż u niemowląt” – powiedział Harrison. “Jednak chociaż sztuczki, takie jak żucie gumy, ziewanie lub picie przez słomkę podczas startu i lądowania, pomagają, to oczywiście nie są to rzeczy, które dziecko może zrobić”.

“Bądź jednak pewien, że zwykle ból jest tylko tymczasowy” – powiedział. – Nie spowoduje to żadnych trwałych problemów i najprawdopodobniej ustąpi w ciągu kilku minut, gdy trąbki Eustachiusza otworzą się, aby ciśnienie powietrza wyrównało się po obu stronach błony bębenkowej.

 

Źródła: Jane Labous / Live Science

Air travel and children’s health issues

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x