Dlaczego mięta sprawia że ​​usta robią się zimne?

Jeśli zjesz liść mięty, możesz zauważyć, że sprawi, że Twoje ​​usta staną się zimne. Dzieje się tak dlatego, że mięta, podobnie jak papryczki chili, to biochemiczna historia sukcesu – przynajmniej dla roślin.

Ewolucyjny cud tkwi w specjalnych cząsteczkach wytwarzanych przez te rośliny: kapsaicyna w papryczce chili i mentol w mięcie. Naukowcy uważają, że przodkowie roślin mogli zacząć produkować chemikalia odstraszające drapieżniki.

“Rośliny prawdopodobnie wyewoluowały związki, które miały być wykorzystywane jako mechanizm obronny, a dzięki doborowi naturalnemu odkryły, że niektóre z nich działają lepiej” – powiedział Paul Wise, członek stowarzyszony z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

Rośliny, które przeżyły wystarczająco długo, były w stanie rozsiewać swoje nasiona i przekazywać swoje geny kolejnym pokoleniom.

Dlatego mięta wytwarza mentol i dlaczego sprawia on, że ​​Twoje usta stają się zimne?

Krótko mówiąc, mentol sprawia, że ​​nasze ciała czują zimno, mimo że wcale nie jest nam zimno. Zarówno mentol, jak i kapsaicyna wpływają na system receptorów czuciowych, które monitorują takie rzeczy, jak dotyk, temperatura i ból. Ta złożona sieć neuronów, nazywana układem somatosensorycznym, różni się od systemów odpowiedzialnych za smak i zapach.

“Pod skórą znajdują się neurony, które mogą wyczuwać różne rzeczy, takie jak ciepło i zimno” – powiedział Seok-Yong Lee, profesor biochemii na Duke University. Te neurony monitorują środowisko za pomocą szeregu wyspecjalizowanych białek osadzonych w błonach komórkowych. Białka kontrolują małe tunele zwane kanałami jonowymi, które umożliwiają przechodzenie materii przez błonę komórkową. Kanały jonowe pozostają zamknięte, dopóki białko receptorowe nie wykryje bodźca, którego szuka.

“Gdy tylko wyczują substancję chemiczną lub ciepło, białka włączają się i umożliwiają jonom przeniknięcie przez błonę komórkową” – powiedział Lee. Te świeże jony ze świata zewnętrznego wyzwalają niewielki sygnał elektryczny, zwany potencjałem czynnościowym, który neurony przekazują do mózgu.

Potencjał czynnościowy jest jak telegram elektrochemiczny, w którym czytamy, że “zostały pobudzone niektóre receptory chłodu na języku”. Mózg rozsądnie interpretuje to jako “język jest zimny”, ale nie zawsze tak jest.

Większość białek receptorowych jest tak zaprojektowana, aby otwierać swoje kanały jonowe, gdy wykryją określony bodziec. Na przykład, białko TRPM8 najczęściej kojarzy się z zimnem – szaleje, gdy poliżesz coś zimnego.

Powodem, dla którego mięta sprawia, że ​​Twoje usta są chłodne, jest to, że cząsteczki mentolu powodują również, że receptory TRPM8 otwierają swoje kanały jonowe i wysyłają potencjał czynnościowy do mózgu, który automatycznie interpretuje mały impuls elektryczności jako “usta są zimne”, nawet jeśli do końca tak nie jest.

Wysokie stężenia mentolu mogą również spowodować miejscowe zapalenie, które może doprowadzić do niewielkiego wzrostu temperatury.

Naukowcy mogą spekulować, dlaczego TRPM8 jest wrażliwy na zimno i mentol, ale nie ma jeszcze wielu solidnych dowodów. Minęło zaledwie kilkanaście miesięcy, odkąd Lee i jego koledzy opublikowali w czasopiśmie Science badanie opisujące, w jaki sposób białko rozpoznaje cząsteczki mentolu.

“Głównym powodem, dla którego nasze usta, oczy i nos są tak wrażliwe na takie rzeczy jak papryczka chili i mentol, jest to, że zakończenia nerwowe znajdują się tak blisko ich powierzchni” – dodał Wise.

Więc następnym razem, gdy będziesz jadł lody miętowo-czekoladowe, pamiętaj, że nie tylko kryształki lodu sprawiają, że czujesz zimno!

 

Źródła: Grant Currin / Live Science

Structural basis of cooling agent and lipid sensing by the cold-activated TRPM8 channel

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x