Mężczyźni i kobiety we wczesnych Amerykach mieli równe obowiązki łowieckie

Młoda kobieta pochowana 9000 lat temu z kamiennymi narzędziami, w tym grotami włóczni, na terenach dzisiejszego Peru prawdopodobnie polowała na jelenie i dzikie wielbłądy. Odkrycie może pomóc obalić długotrwałe założenia dotyczące ról płciowych w starożytnych społecznościach łowców-zbieraczy w obu Amerykach .

W dzisiejszych społecznościach łowieckich i zbierackich w Ameryce Północnej i Południowej kobiety stanowią co najmniej jedną trzecią siły łowieckiej, a być może nawet połowę, mówi Randy Haas z University of California w Davis.

Jednak chociaż badania archeologiczne w ciągu ostatniego stulecia odkryły również narzędzia łowieckie w grobach prehistorycznych kobiet w obu Amerykach, Haas twierdzi, że trzeba było wykopać kości młodej kobiety w Andach, aby naukowcy odłożyli na bok ich nieświadome uprzedzenia dotyczące ról płciowych i rozpoznać, co widzą.

„W kulturze zachodniej panuje seksistowska ideologia, która w przeszłości mogła spowolnić naszą zdolność rozpoznawania kobiet jako myśliwych” – mówi Haas, dodając, że on sam był „niestety zaskoczony” swoim odkryciem.

„Nawet niektórzy z najbardziej perspektywicznych feministycznych uczonych zaakceptowali to jako prawdę [że kobiety zwykle nie były myśliwymi]” – mówi.

Haas i jego koledzy przeprowadzili niedawno datowanie węglowe i analizę białek kości i zębów znalezionych mniej niż metr pod ziemią w jamie grobowej odkrytej w południowym Peru w 2018 roku. 17-19 letnia kobieta, która została pochowana między 8700 a 9000 lat temu z 24-częściowym zestawem narzędzi myśliwskich, w tym grotami włóczni, nożami rzeźniczymi i ostrzami do opalania. Zmordowane szczątki jeleni i wielbłądów na miejscu wskazują na zwierzęta, na które polowała.

Zamiast zakładać, że nastolatka był jednorazowym przypadkiem łowczyni, Haas sprawdził archiwa naukowe pod kątem innych opublikowanych odkryć ludzi pochowanych z narzędziami myśliwskimi gdziekolwiek „od Alaski po Argentynę” co najmniej 8000 lat temu. Jak mówi, z 27 pochówków, które zidentyfikował, prawie połowa zarejestrowała płeć pochowanej osoby jako kobiety.

Jednak w obliczu nieoczekiwanego odkrycia ostrzy myśliwskich zakopanych w szkieletach kobiet, w większości przypadków archeolodzy, którzy sporządzili raporty, kwestionowali dokładność własnej analizy potwierdzającej płeć lub stwierdzili, że noże i groty musiały być naczyniami do gotowania.

Odkrycie peruwiańskie faktycznie pasuje do modeli innych gatunków łowieckich, takich jak drapieżniki i naczelne inne niż ludzie, mówi Haas. „Myślę, że jest to zaskakujące tylko wtedy, gdy spojrzy się na to przez pryzmat zachodnich stereotypów dotyczących roli pracowników w naszym społeczeństwie” – mówi.

Źródło: Christa Lesté-Lasserre

Female hunters of the early Americas

Zdjęcie: UC Davis IET Academic Technology Services

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x