Muzyka wywołuje przyjemne dreszcze które naukowcy widzą w mózgu

Niezależnie od tego, czy jest to Mozart, czy metal, słuchanie muzyki może być intensywnym, a nawet euforycznym przeżyciem. Słuchanie ulubionej melodii może przywołać radosne wspomnienia przesiąknięte nostalgią, a nawet wywołać dreszcz na kręgosłupie.

To “mrowienie”, które czujesz, można faktycznie zobaczyć na skanach mózgu. Zostało ono powiązane z aktywacją mózgowych systemów nagrody i przyjemności w poprzednich badaniach obrazowania mózgu. Teraz naukowcy przeanalizowali wzorce aktywności mózgu związane z przyjemnymi dreszczami muzycznymi. W tym badaniu urządzenie EEG zostało użyte do pomiaru fal aktywności elektrycznej w mózgach ludzi, którzy słuchali muzyki ze słuchawkami w uszach i elektrodami na głowie.

Zespół badawczy poprosił 11 kobiet i 7 mężczyzn (którzy twierdzili, że często doświadczają fal muzycznych dreszczy) o wysłuchanie 15-minutowej kolekcji 90-sekundowych utworów dźwiękowych. Niektóre fragmenty zostały pobrane z ulubionych piosenek uczestników, a inne zostały wybrane przez naukowców. 18 melomanów w tym badaniu, podłączonych do EEG, zgłosiło, że poczuli nadchodzące dreszcze. Zarejestrowano ponad 300 dreszczy wywołujących gęsią skórkę, z których każdy trwał średnio około 9 sekund. Ale patrząc na odczyty EEG, naukowcy byli w stanie wykryć również inne dreszcze poza tymi przewidywanymi momentami. A wyniki niektórych osób musiały zostać wykluczone z analizy, jeśli na przykład podczas eksperymentów nie doświadczyli żadnych przypadków muzycznych dreszczy.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​naukowcy nie znaleźli żadnego związku między liczbą przyjemnych dreszczy, których doświadczyli badani, a latami muzycznego treningu, które osoba mogła mieć – co oznacza, że ​​nawet jeśli brakuje Ci talentu muzycznego, nie jest to przeszkoda w odczuwaniu tych pozytywnych dreszczy. Mimo wszystko nadal możesz cieszyć się muzyką. Dalsza analiza wyników EEG wykazała, że ​​kiedy uczestnicy doświadczyli dreszczy, a ich wskaźniki pobudzenia rosły, aktywność mózgu wzrastała również w korze przedczołowej. Korzystając z algorytmu, naukowcy prześledzili tę aktywność na powierzchni mózgu, aż do aktywacji obszaru mózgu, który znajduje się nad oczodołami i integruje doświadczenia sensoryczne i przetwarza emocje.

Zidentyfikowali również dwa specyficzne wzorce dreszczy związane z aktywnością dodatkowego obszaru motorycznego śródmózgowia (lub SMA) i prawego płata skroniowego, obszaru, który przetwarza dźwięki i może być związany z docenianiem muzyki.

Wyniki są zgodne z odkryciami z poprzednich badań obrazowych, pokazujących również aktywację tych obszarów mózgu, które mogą stymulować ośrodek nagrody i uwalniać hormon „dobrego samopoczucia” – dopaminę.

“Fakt, że możemy zmierzyć to zjawisko za pomocą EEG, stwarza możliwości studiowania w innych kontekstach i w scenariuszach, które są bardziej naturalne” – powiedział neurobiolog Thibault Chabin z Uniwersytetu Burgundy Franche-Comté we Francji.

W przeciwieństwie do maszyn do obrazowania mózgu, bezprzewodowe instrumenty EEG są łatwe w transporcie i jak pokazuje to badanie, mogą być obiecującymi narzędziami do pomiaru przyjemności muzycznej w sali koncertowej lub na pokazie. Może to przynieść nieco inne wyniki niż te eksperymenty laboratoryjne, ponieważ 18 osób biorących udział w tym badaniu spodziewało się odczuć momenty wywołujące dreszcze. Ponadto dalsze badania mogą powiedzieć nam więcej o tym, dlaczego słuchanie muzyki na żywo może być tak satysfakcjonującym doświadczeniem.

“Chcemy zmierzyć, jak mózgowa i fizjologiczna aktywność wielu uczestników jest połączona w naturalnych, społecznych warunkach muzycznych” – powiedział Chabin.

“Muzyczna przyjemność jest bardzo interesującym zjawiskiem, które wymaga dalszych badań, aby zrozumieć, dlaczego muzyka jest tak satysfakcjonująca i niezbędna w życiu wielu osób”.

 

Źródła: Clare Watson / Science Alert

Intensely pleasurable responses to music correlate with activity in brain regions implicated in reward and emotion

Anatomically distinct dopamine release during anticipation and experience of peak emotion to music

Your favorite music can send your brain into a pleasure overload

Does music listening in a social context alter experience? A physiological and psychological perspective on emotion

Zdjęcia: iStock

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x