Uniwersytet Nagoya opracowuje ryż który daje czysty cukier

Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya ogłosili rewolucyjne odkrycie w dziedzinie cukru. Z powodzeniem opracowali odmianę ryżu, która nie produkuje puszystych białych ziaren, a raczej kiełkuje małymi woreczkami z wodą cukrową.

Jednak badania wykazały, że w niektórych przypadkach, zalążki po zapłodnieniu dają wysoki plony wody cukrowej zawierającej 98 procent sacharozy .

Dzięki manipulacji genetycznej zespołowi badawczemu udało się wzmocnić to zjawisko i wyhodować ryż, która produkuje małe strąki pełne wody z cukrem mniej więcej tej samej wielkości co ziarno ryżu.

Oznacza to, że cukier można produkować łatwo i wszędzie na całym świecie, jak obecnie ryż. Biorąc to pod uwagę, nawet przy wyśmienitej słodyczy cukru, wielu z nas wciąż może być zniechęconych genetycznie zmodyfikowaną żywnością. Ponadto, biorąc pod uwagę rosnącą otyłość i cukrzycę na świecie, musimy się zastanawiać, czy naprawdę potrzebujemy więcej cukru.

Na szczęście odpowiedź brzmi tak, ponieważ sacharoza jest naprawdę dobrym biopaliwem. W porównaniu z innymi źródłami, takimi jak trzcina cukrowa i buraki cukrowe, ten „ryż cukrowy” byłby znacznie łatwiejszy w uprawie, zbiorach i transporcie na skalę światową.

Choć wciąż jest to wczesne stadium, wszystko to brzmi bardzo obiecująco.

Źródło: CBC News, Hachima Kiko | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x