Policja w Japonii ostrzega przed nowym oszustwem związanym z podróżami

W nocy 13 września 18-letnia kobieta właśnie skończyła swoją zmianę w niepełnym wymiarze godzin w Fukuoce, największym mieście na południowo-zachodniej wyspie Kiusiu w Japonii. Gdy szła do domu, podszedł do niej mężczyzna, który powiedział, że potrzebuje jej pomocy .

„Przyjechałem z Kumamoto na Shinkansen, ale zapomniałem zabrać torbę i walizkę, kiedy wysiadłem z pociągu” – wyjaśnił. Powiedział też, że ktoś ukradł pieniądze z jego portfela i chciał pożyczyć 51 000 jenów (~ 1905 PLN), żeby kupić coś do jedzenia, pokój w hotelu, w którym mógłby spędzić noc i bilet do domu na następny dzień.

Dziewczyna zlitowała się nad nim, kobieta poszła do bankomatu, wypłaciła żądaną kwotę z konta bankowego i wręczyła mężczyźnie. W zamian zapisał swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu na kartce papieru, która ma służyć jako IOU [zwykle nieformalnym dokumentem potwierdzającym dług]. Jednak kilka dni później kobieta zadzwoniła pod ten numer, aby umówić się na spłatę tylko za to, że telefon odbierze zupełnie inna osoba, która nic nie wiedziałą o mężczyźnie ani o jego długu wobec kobiety .

Zdając sobie sprawę, że została oszukana, kobieta skontaktowała się z policją i okazuje się, że nie jest jedyną ofiarą tej sztuczki w Fukuoce . Okręgi Hakata i Chuo Policji Prefektury Fukuoka, które obsługują centralne miasto Fukuoka, mówią, że od lipca otrzymali dziesiątki raportów o ludziach, którzy mieli podobne spotkania, nieznajomym udającym nieszczęśliwego podróżników potrzebujących pomocy finansowej którzy znikają po zdobyciu pieniędzy.

Źródło: Mainichi Shimbun via Livedoor News via Jin | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x