Kto ma większą depresję związaną z Covid-19? bogaci czy biedni?

Nie jest tajemnicą, że ludzie o niższych dochodach zostali bardziej dotknięci pandemią. W wyniku Covid-19 doświadczyli większej liczby szkód fizycznych i trudności finansowych. Więc rozsądne jest założenie, że powinni ciężej walczyć z psychologicznego punktu widzenia, prawda?

Nie tak szybko, mówią nowe badania, które pojawią się w Journal of Applied Psychology.

Zespół naukowców pod kierownictwem Connie Wanberg z University of Minnesota odkrył, że dwie definiujące cechy statusu społeczno-ekonomicznego (SES), wykształcenie i dochód, były predykcją większego spadku dobrostanu psychicznego w trakcie pandemii.

“Osoby z wyższym wykształceniem doświadczyły większego nasilenia objawów depresji i większego spadku satysfakcji z życia od okresu przed pandemią do jej trwania w porównaniu z osobami z niższym wykształceniem” – twierdzą naukowcy. “Analiza uzupełniająca pokazuje, że dochód miał krzywoliniowy związek ze zmianami dobrostanu, tak że osoby o najwyższych dochodach doświadczyły większego spadku satysfakcji z życia od okresu sprzed Covid-19 w porównaniu do osób o niższym poziomie dochodów”.

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przeanalizowali dane z dwóch ankiet obejmujących 1143 dorosłych Amerykanów z krajowego projektu American Life Panel. Dane z pierwszego badania zostały zebrane przed wystąpieniem pandemii, od kwietnia do czerwca 2019 r. Te same osoby zostały ponownie przebadane w kwietniu 2020 r. Pozwoliło to badaczom przetestować wpływ pandemii na ich samopoczucie psychiczne.

Ogólnie rzecz biorąc, badacze stwierdzili znaczny spadek dobrostanu między 2019 a 2020 rokiem. Był to oczywiście wyraźny skutek pandemii. Na przykład w przypadku pytania “Jak obecnie oceniasz swoje życie jako całość?” (1 = bardzo niezadowolony, 10 = bardzo zadowolony), odpowiedzi uczestników były znacznie niższe w 2020 r. niż w 2019 r. Średni wynik wyniósł 7,12 w 2020 r. W porównaniu z 7,76 w 2019 r. Objawy depresji takie jak: słaby apetyt lub przejadanie się, problemy z koncentracją, uczucie przygnębienia lub beznadziejności oraz kłopoty z zasypianiem, lub zbyt duża ilość snu również stały się bardziej widoczne.

Chociaż spadki dobrostanu psychicznego były większe u osób z wysokim SES, naukowcy starali się znaleźć wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje. Jedna możliwość wiąże się z faktem, że osoby z wyższym SES mają wyższą satysfakcję z życia i mniej objawów depresji. Innymi słowy, osoby te mogły mieć więcej miejsca na “spadek” w świetle koronawirusa. Inną możliwością jest to, że osoby z wysokim SES były bardziej związane z mediami informacyjnymi, które nieustannie bombardowały ich komunikatami o pandemii, co spowodowało większy spadek dobrostanu psychicznego.

Trzecią możliwością jest to, że osoby z wysokim SES silnie oczekują “stałej dostępności zasobów” i dlatego doświadczają większego spadku dobrostanu w czasach kryzysu. Naukowcy uważają to wyjaśnienie za szczególnie przekonujące, biorąc pod uwagę fakt, że osoby z niskim SES zostały bardziej dotknięte pandemią ze względów niepsychologicznych, takich jak zdrowie fizyczne i finanse osobiste.

Naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań, które rozróżnią te konkurencyjne wyjaśnienia. Mają również nadzieję, że przyszłe prace będą w dalszym ciągu śledzić wpływ SES na zdrowie psychiczne. Piszą: “Przyszłe badania powinny badać dobrostan wśród grup o wyższym i niższym SES w dłuższym okresie podczas pandemii, a także moderatorów wpływu edukacji”.

 

Źródła: Mark Travers Ph.D. / Psychology Today

Socioeconomic Status and Well-Being During COVID-19: A Resource-Based Examination

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x