Zanieczyszczone powietrze uszkadza mózg podobnie do Alzheimera!

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie naszych płuc, serca, a może nawet mózgu.

Nowe badania sugerują, że dzieci i młodzi dorośli dorastający w Mexico City – ośrodku miejskim z poważnym problemem związanym z zanieczyszczeniem powietrza – mogą już wykazywać objawy uszkodzeń mózgu podobne do tych powodowanych przez chorobę Alzheimera, Parkinsona i neuronu ruchowego (MND).

Nadal nie jest jasne, czy te markery uszkodzeń rzeczywiście powodują choroby neurologiczne w późniejszym życiu. Potrzeba więcej badań, aby dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają i jak oddziałują na postęp choroby.

Ponieważ 90 procent dzieci na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, naukowcy twierdzą, że ważne jest, aby zgłębić ten temat. “Musimy dowiedzieć się, czy drobne cząstki stałe pochodzące z zanieczyszczenia powietrza powodują choroby neurologiczne”.

“Różni ludzie będą mieli różne poziomy podatności na takie narażenie na cząstki stałe” – mówi Barbara Maher, naukowiec z Uniwersytetu Lancaster, “ale nasze nowe odkrycia wskazują, że to, na jakie zanieczyszczenia powietrza jesteś narażony, co wdychasz i połykasz, ma naprawdę duże znaczenie w rozwoju uszkodzeń neurologicznych”.

Na początku tego roku naukowcy ostrzegali, że zanieczyszczenie powietrza wywołuje “cichą pandemię” na całym świecie, prowadząc do nadciśnienia, cukrzycy, udaru i niewydolności serca w tempie jeszcze bardziej śmiertelnym niż wojna, przemoc i wiele chorób.

Teraz istnieje również możliwość wybuchu pandemii chorób neurologicznych. Zgromadzone dowody z Chin, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych sugerują, że poziomy zanieczyszczenia powietrza są w jakiś sposób powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych, demencją i chorobą Alzheimera.

Chociaż nie oznacza to na pewno, że zanieczyszczenia powietrza powodują pogorszenie funkcji poznawczych, wcześniejsze badania przeprowadzone wśród mieszkańców Mexico City wykazały, że nanocząsteczki metali z zanieczyszczeń powietrza mogą przedostawać się do mózgu, otwierając drogę do uszkodzeń.

Nowe badanie potwierdza to odkrycie. Badając pnie mózgów 186 mieszkańców Mexico City, którzy zmarli między 11 miesiącem a 40 rokiem życia, naukowcy znaleźli dowody nie tylko na patologiczne zmiany w komórkach nerwowych, płytki amyloidowe i splątki neurofibrylarne, które są powiązane z chorobami neurologicznymi, ale także na maleńkie nanocząsteczki bogate w metale.

“Bogate w żelazo i glin nanocząsteczki znajdujące się w pniu mózgu są uderzająco podobne do tych, które występują jako produkty spalania i tarcia w zanieczyszczonym powietrzu (z silników i układów hamulcowych)” – mówi Maher.

Nawet najmłodszy zbadany pień mózgu, mający zaledwie 11 miesięcy, wykazał nieprawidłowości w komórkach nerwowych, znaleziono w nim także płytki i splątki, które powstają, gdy białka nieprawidłowo fałdują się w mózgu.

Jest to wspólna cecha niektórych postaci MND i choroby Parkinsona – najszybciej rozwijającej się choroby neurologicznej na świecie – która często wiąże się z uszkodzeniem neuronów w pniu mózgu.

Biorąc pod uwagę, że cząsteczki bogate w metale w mózgu mogą powodować stany zapalne i stres oksydacyjny, prowadząc do śmierci neuronów, niektórzy badacze uważają, że zanieczyszczenia powietrza są prawdopodobną przyczyną pogorszenia funkcji poznawczych.

„To przerażające, ponieważ nawet u niemowląt w pniu mózgu występuje neuropatologia” – powiedział Maher w wywiadzie dla The Guardian.

 

Źródła: Carly Cassella

Air Quality, Weather and Climate in Mexico City

Motor neurone disease

Evidence of Alzheimer’s, Parkinson’s and motor neurone disease found in brains of young people exposed to air pollution

Does air pollution cause Alzheimer’s disease?

Magnetite pollution nanoparticles in the human brain

Are we facing a Parkinson’s pandemic?

Nanoscale Particulate Matter from Urban Traffic Rapidly Induces Oxidative Stress and Inflammation in Olfactory Epithelium with Concomitant Effects on Brain

Air pollution particles in young brains linked to Alzheimer’s damage

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x