Skany mózgu pokazują całe spektrum nieprawidłowości które wywołuje COVID-19

Wśród wielu poważnych objawów COVID-19, dziwne skutki neurologiczne doświadczane przez wielu pacjentów są prawdopodobnie najbardziej tajemnicze.

Nagła utrata węchu i smaku była jednym z pierwszych nietypowych objawów zgłaszanych przez pacjentów z COVID-19, ale opisano w związku z nim również udar, drgawki i obrzęk mózgu. Niektórzy pacjenci, u których zdiagnozowano COVID-19, również doświadczają dezorientacji, majaczenia, zawrotów głowy i mają trudności z koncentracją, zgodnie z opisami przypadków.

Od kilku miesięcy lekarze nieustannie próbują zrozumieć tę chorobę i jej liczne objawy, które wydają się wpływać na mózg w sposób, którego nie potrafimy w pełni wyjaśnić. Aby zsyntetyzować niektóre szybko gromadzące się dane, dwóch neurologów przeprowadziło przegląd obecnie dostępnych badań w celu ustalenia w jaki sposób COVID-19 zaburza wzorce normalnego funkcjonowania mózgu, które można zmierzyć za pomocą EEG.

EEG to skrót od elektroencefalogramu, który rejestruje aktywność elektryczną w różnych częściach mózgu osoby, zwykle za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy.

W swoim przeglądzie naukowcy zebrali dane dotyczące prawie 620 pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID z 84 badań, opublikowanych w recenzowanych czasopismach.

“Spojrzenie na wyniki EEG może wskazać na jakąś formę encefalopatii związanej z COVID u tych pacjentów, oznaki upośledzenia lub zaburzenia funkcji mózgu”.

Około dwie trzecie pacjentów biorących udział w badaniach stanowili mężczyźni, a mediana wieku wynosiła 61 lat. Niektórzy ludzie mieli również wcześniej istniejące choroby, taki jak na przykład demencja, która mogła zmienić odczyt EEG, co naukowcy wzięli pod uwagę podczas oceny wyników testów.

Wśród 420 pacjentów, u których zarejestrowano podstawę do zlecenia EEG, najczęstszą przyczyną był zmieniony stan psychiczny: blisko dwie trzecie badanych pacjentów doświadczyło majaczenia, śpiączki lub splątania. Około 30 procent pacjentów miało napad drgawkowy, który skłonił ich lekarza do zamówienia EEG, podczas gdy garstka pacjentów miała problemy z mową. Inni doświadczyli nagłego zatrzymania akcji serca, które mogło przerwać dopływ krwi do mózgu.

Skany EEG pacjentów wykazały całe spektrum nieprawidłowości w aktywności mózgu, w tym pewne rytmiczne wzorce i skoki aktywności podobne do epilepsji. Najczęstszą zauważaną nieprawidłowością było ogólne spowolnieniem fal mózgowych, które wskazuje na ogólne zaburzenia czynności mózgu. W przypadku COVID upośledzenie to może być wynikiem rozległego stanu zapalnego, ponieważ organizm wzmacnia odpowiedź immunologiczną lub zmniejszonego przepływu krwi do mózgu, jeśli serce i płuca są słabe.

Jeśli chodzi o efekty zlokalizowane, jedna trzecia wszystkich wykrytych nieprawidłowości znaleziono w płacie czołowym, części mózgu odpowiedzialnej za zadania związane z myśleniem wykonawczym, takie jak logiczne rozumowanie i podejmowanie decyzji. Płat czołowy pomaga nam również regulować nasze emocje, kontrolować nasze zachowanie i bierze udział w uczeniu się i skupieniu uwagi.

“Te odkrycia mówią nam, że musimy wypróbować EEG na szerszej grupie pacjentów, a także sprawdzić inne rodzaje obrazowania mózgu, takie jak skany MRI lub CT, które pozwolą nam bliżej przyjrzeć się płatowi czołowemu” – powiedział neurolog i współautor Zulfi Haneef z Baylor College of Medicine w Houston.

Z czasem EEG może pomóc ustalić diagnozę COVID-19 lub wskazać możliwe komplikacje. Może to pomóc lekarzom monitorować długoterminowe powikłania COVID-19 i wykryć wszelkie długotrwałe skutki, które wirus wywarł na mózg pacjenta.

Niestety, na obecnym etapie wyniki nie wskazują, jak rzadkie lub powszechne są te zaburzenia fal mózgowych w szerszej populacji, ponieważ w analizie uwzględniono tylko pacjentów z COVID-19, którzy mieli badanie EEG. Jednak daje to kolejny powód, żeby zdać sobie sprawę, że nowy koronawirus może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie neurologiczne.

“Potrzebne są dalsze badania, ale te odkrycia pokazują, że są obszary, na których należy się skupić w miarę postępów” – powiedział Haneef.

“Nieprawidłowości EEG dotyczące płata czołowego wydają się być powszechne w encefalopatii COVID-19 i zostały zaproponowane jako potencjalny biomarker” – napisali autorzy w artykule.

“Wiele osób myśli, że zachoruje, wyzdrowieje i wszystko wróci do normy, Ale te odkrycia mówią nam, że mogą istnieć problemy długoterminowe, co podejrzewaliśmy i teraz znajdujemy więcej dowodów na poparcie tej tezy” – powiedział Haneef w oświadczeniu.

 

Źródła: Clare Watson

Systematic review of EEG findings in 617 patients diagnosed with COVID-19

What EEGs tell us about COVID-19 and the brain

Coronavirus Patients Are Reporting Neurological Symptoms. Here’s What You Need to Know

How COVID-19 can damage the brain

The lasting misery of coronavirus long-haulers

Zdjęcia: Pixabay, Istock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x