Ludzkie języki mogą pozornie wąchać rzeczy!

Wydaje się, że komórki w twoim języku mają zdolność węchu.

Naukowcy już wiedzieli, że zapach i smak są ze sobą ściśle powiązane w mózgu, a zapach dostarcza większości złożonych informacji związanych ze smakiem. Ale artykuł, opublikowany w czasopiśmie Chemical Senses, pokazuje, że oba zmysły również wydają się być połączone na powierzchni Twojego języka.

Naukowcy z Monell Chemical Senses Center, instytucji badawczej non-profit w Filadelfii, wyhodowali ludzkie komórki smakowe w laboratorium. Komórki te zawierały kilka ważnych cząsteczek, które już znaleziono w komórkach węchowych, komórkach znajdujących się w przewodach nosowych, które są odpowiedzialne za wyczuwanie zapachów. A kiedy wystawili komórki smakowe na działanie cząsteczek zapachowych, reagowały one tak samo jak komórki węchowe.

Jest to pierwsza demonstracja czujników węchowych w ludzkich komórkach smakowych, chociaż znaleziono je w innych częściach ciała (w tym w jelitach, spermie, a nawet we włosach).

„Obecność receptorów węchowych i smakowych w tej samej komórce zapewni nam ekscytujące możliwości badania interakcji między bodźcami zapachowymi i smakowymi na języku” – powiedział w oświadczeniu Mehmet Hakan Ozdener, główny autor badania.

Odkrycie sugeruje, że ludzkie komórki smakowe mogą być bardziej skomplikowane, niż sądzili wcześniej naukowcy. Smak to dość prosty zmysł, który dzieli chemikalia na co najmniej pięć kategorii: słodki, słony, kwaśny, gorzki i pikantny. Naukowcy sądzili, że te proste kategorie smaków są zintegrowane w mózgu jedynie z zapachem. Ale teraz wiedzą, że przenikanie tych bodźców może nastąpić, zanim dotrą one do mózgu.

 

Źródła: Rafi Letzter

Smelling with your tongue

Zdjęcia: iStock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x