Co to jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym zaburzeniem neurologicznym, które wpływa głównie na funkcje motoryczne człowieka, a także na myślenie, nastrój, a na późniejszych etapach również pamięć. Osoby z chorobą Parkinsona zwykle odczuwają drżenie rąk, ramion, nóg i szczęki, a także sztywność i trudności w kontrolowaniu drobnych ruchów.

Choroba Parkinsona dotyka około 13 na 100 000 osób lub około 4 miliony osób na całym świecie. Jest to choroba postępująca, więc te liczby z pewnością wzrosną wraz z udoskonaleniem wczesnej diagnozy i starzeniem się populacji świata.

Co powoduje chorobę Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest spowodowana powolną utratą neuronów wytwarzających dopaminę w obszarze pośrodku mózgu zwanym istotą czarną. Śmierć tych i innych tkanek podporowych w coraz większym stopniu wpływa na obszary mózgu połączone z tym kluczowym regionem przetwarzania informacji, co prowadzi do coraz poważniejszych objawów.

Przyczyny i procesy odpowiedzialne za zniszczenie neuronów nie są w pełni zrozumiałe, chociaż najprawdopodobniej jest to złożona mieszanka czynników genetycznych i środowiska. Mężczyźni są nieco bardziej narażeni na wystąpienie objawów, zwłaszcza jeśli są w wieku powyżej 60 lat.

Złogi białka zwane Ciałami Lewy’ego zaobserwowano w martwych i umierających neuronach produkujących dopaminę, ale ich dokładna rola w postępie choroby nie jest znana.

Sama choroba Parkinsona nie jest uważana za przesadnię śmiercionośną, chociaż ma dramatyczny wpływ na jakość życia. Zwiększa również ryzyko upadków i rozwoju powikłań, które podwajają jej wskaźnik śmiertelności.

Obecnie na chorobę Parkinsona nie ma lekarstwa, chociaż jej objawy można leczyć za pomocą leków, fizjoterapii, a w skrajnych przypadkach za pomocą chirurgicznie wszczepionych elektrod głęboko w mózg.

 

Źródła: Sciencealert

Parkinson disease

Mortality from Parkinson disease

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x