Sue T. rex miał strasznie bolesną infekcję kiedy umarła

Sue, potężny Tyrannosaurus rex, którego szkielet jest jednym z najbardziej kompletnych, jakie kiedykolwiek znaleziono, prawdopodobnie cierpiał na duży ból zęba z powodu trzech małych, dziwnie wyglądających zębów.

„Dwa z tych zębów są w rzeczywistości zrośnięte ze sobą” – powiedziała kierownik badań Kirstin Brink, adiunkt na Wydziale Nauk Geologicznych Uniwersytetu Manitoba w Winnipeg w Kanadzie. „Jeden z zębów ma dodatkowe ząbki z boku zęba, a nie w normalnym miejscu na przedniej lub tylnej krawędzi zęba”.

Jej badania, które nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, zostały zaprezentowane online 13 października na dorocznej konferencji Society of Vertebrate Paleontology, która odbyła się w tym roku w Internecie z powodu pandemii koronawirusa .

Podobnie jak inne T. rexes, Sue, której szkielet jest wystawiony w Field Museum of Natural History w Chicago, miała ząbkowane zęby podobne do noża, niektóre wielkości bananów. Za życia T. rexes stale wyhodowywał nowe zęby, prawdopodobnie wymieniając każdy ząb co rok lub dwóch.

Kirstin Brink fotografuje szczęki Sue. (Zdjęcie: Christopher McGarrity)

Szkielet Sue jest wystawiony w Field Museum of Natural History w Chicago. (Zdjęcie: Kirstin Brink)

Sue jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów T. rex, jakie kiedykolwiek znaleziono. (Zdjęcie: Kirstin Brink)

Niektóre z zębów Sue przypominających noże były wielkości bananów. (Zdjęcie: Kirstin Brink)

Brink powiedziała, że chociaż problemy z zębami były powszechne u teropodów, grupy dwunożnych, głównie mięsożernych dinozaurów, większość z nich miała prawdopodobnie podłoże genetyczne. W przeciwieństwie do tego, trzy rozwijające się zęby Sue są dziwnie zniekształcone, „zgniecione i wygięte z dziwną, prawie falującą teksturą biegnącą po bokach, prawie tak, jakby były jak lukier przeciskany przez rurkę” – powiedziała Brink.

Wcześniej naukowcy badający dziwne dziury w szczęce Sue zdiagnozowali u króla dinozaurów trichomonozę (zwaną również rzęsistkowicą), infekcję jamy ustnej wywoływaną przez pasożyta, jak wynika z badania z 2009 roku opublikowanego w czasopiśmie PLOS One. Teraz badania Brink sugerują, że stan ten mógł zmienić kształt zębów Sue; powiedziała, że ​​byłby to pierwszy przypadek infekcji powodującej zniekształcenie zębów teropoda.

Brink doszła do takiego wniosku po obejrzeniu cyfrowych obrazów 3D z tomografii komputerowej zębów. Ponieważ ta dziwna formacja zrośniętych zębów nie była widziana nigdzie indziej w zębach Sue – „Wszystkie zęby Sue są normalne, z wyjątkiem trzech dziwnych” – ta deformacja prawdopodobnie nie jest genetycznym impulsem, powiedziała Brink.

Zauważyła, że ​​kiedy współczesne ptaki, potomkowie dinozaurów teropodów, zachorują na trichomonozę, „wyrastają im duże, woskowate narośle w gardłach. Infekcja może również rozprzestrzeniać się przez czaszkę i skórę, więc wiele tkanek w głowie może być dotknięte tą chorobą.” Jednak współczesne ptaki nie mają zębów, więc trudno powiedzieć, jak ta infekcja wpływała na zęby. Jednak „moja hipoteza robocza w tym momencie jest taka, że ​​woskowate narośla stały się tak duże lub infekcja była tak poważna, że ​​normalny rozwój zębów został zakłócony w jednym miejscu w szczęce Sue” – powiedziała Brink.

Ten typ wady zębów jest również widoczny w zębach rekina megalodona, innego prehistorycznego stworzenia, które zęby również nieustannie odrastały, powiedział Ashley Poust, badacz z tytułem doktora w Muzeum Historii Naturalnej w San Diego, który nie był zaangażowany w badania.

T. rexes nie przejmowałby się zbytnio zdeformowanymi zębami – w końcu zawsze wyrastały nowe zęby. „Jeśli jednak tkanki, z których wyrastają zęby, byłyby uszkodzone, to T. rex mógł cierpieć na niewyobrażalny ból” – powiedział Poust w e-mailu. „Zatrzymany lub zdeformowany ząb mógł być źródłem prawdziwego nieszczęścia”.

Evan Johnson-Ransom, student studiów magisterskich na Uniwersytecie Stanowym Oklahoma specjalizujący się w żywieniu dinozaurów-teropodów, pamięta, jak prowadził wycieczki jako docent w Field Museum: „Zawsze mówiłem o dziurach w szczęce Sue, infekcji i jak trudno było Sue jeść i pić. “

„Słysząc badania dr Kirstin Bink na temat infekcji Sue, byłem zarówno zafascynowany, jak i przerażony tym, jak daleko infekcja może się rozprzestrzeniać i jaki ma wpływ na wyrastanie nowych zębów” – powiedział Johnson-Ransom, który nie był zaangażowany w badania, ale widziałem prezentację na konferencji. „Badania takie jak te pokazują nam nie tylko, jak żyły prehistoryczne zwierzęta, ale także obrażenia, które odniosły i jak bardzo… to na nie wpłynęło”.

Źródło: Laura Geggel [livescience]

Common Avian Infection Plagued the Tyrant Dinosaurs

Zdjęcia: Kirstin Brink

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x