Japońska szkoła do zamknięcia – uczniowie muszą przenieść się 200 kilometrów

Liceum Jiyugaoka, położone w mieście Himeji w prefekturze Hyogo , zostało założone w 1983 roku. Wszyscy uczniowie prywatnej szkoły dla chłopców mieszkają w akademiku na terenie kampusu. Jednak liczba uczniów Jiyugaoka stale spada od kilku lat. Spadający wskaźnik urodzeń w Japonii jest jednym z czynników, a innym czynnikiem jest rosnąca liczba opcji uczenia się online, które zastępują szkoły z internatem. Nie pomogła też pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się w momencie, gdy szkoła prowadziła rekrutacje. Kiedy bieżący rok akademicki rozpoczął się w kwietniu, Jiyugaoka powitało zaledwie 38 nowych studentów pierwszego roku.

Jiyugaoka ogłosiła, że szkoła zostanie trwale zamknięta, gdy rok akademicki zakończy się w marcu. Ponieważ liceum w Japonii trwa trzy lata, studenci trzeciego roku ukończą Jiyugaoka, ale co stanie się z obecnymi studentami pierwszego i drugiego roku Jiyugaoka? Wszyscy z 84 uczniów będą musieli przenieść się do Aoyama High School, innej szkoły z internatem prowadzonej przez tę samą organizację co Jiyugaoka. Więc gdzie jest Aoyama High? W Tsu, mieście w prefekturze Mie, co oznacza, że ​​chłopcy z Jiyugaoka będą musieli przenieść się o 208 kilometrów (129 mil).

Jiyugaoka najpierw zaczął omawiać możliwość zamknięcia szkoły i przeniesienia uczniów w czerwcu. Chociaż początkowo szkoła miała nadzieję, że do tego nie dojdzie, ostatni spadek liczby nowych studentów pierwszego roku sprawia, że ​​kontynuowanie działalności Jiyugaoka stało się niemożliwe. „Będziemy pilnie wspierać uczniów aż do ich ukończenia szkoły” – powiedział Riki Aoda, szef operatora Jiyugaoka / Aoyama Nissei Gakuen – „i mamy nadzieję, że dadzą z siebie wszystko w nowym środowisku”.

Ponieważ szkoła średnia nie jest częścią obowiązkowej edukacji w Japonii, bez wątpienia ulgą dla rodziców jest to, że ich synowie są przynajmniej automatycznie przyjmowani do nowej instytucji, a ponieważ Jiyugaoka jest szkołą z internatem, prawdopodobnie są już trochę przyzwyczajeni do bycia poza domem. Mimo to 200 kilometrów to duży dodatek do tej odległości. Prawdopodobnie cześć chłopców jest zadowolona z faktu, że Aoyama, szkoła, do której się przenoszą, jest koedukacyjna.

Źródło: Livedoor News/Kyodo, Nihon Keizai Shimbun/Kyodo | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x